Smoczek to nieodłączny „gadżet” w domu, w którym jest dziecko. Jest to wynalazek który z jednej strony ma wiele plusów, ale również i minusów. Plusem jest niewątpliwie zaspokajanie silnej potrzeby ssania u dziecka. Minusem jest natomiast to, że dziecko łatwo się do niego przyzwyczaja i niezwykle trudno jest z niego zrezygnować. Przeważnie każda próba odzwyczajenia dziecka od smoczka to walka z wiatrakami, okupiona płaczem, wrzaskiem i nerwami. Poniżej przedstawiamy sposoby, na oduczenie dziecka korzystania ze smoczka.
1. Kiedy oduczyć dziecka korzystania ze smoczka?
2. W jaki sposób odzwyczaić dziecko od smoczka?
3. Dlaczego powinno się odzwyczaić dziecko od smoczka?
1. Kiedy oduczyć dziecka korzystania ze smoczka?
Dobrze jest taką próbę przeprowadzić, kiedy dziecko jest małe tzn. od 3- 6 miesiąca. W tym okresie potrzeba ssania nie jest tak znacząca, a smoczek nie jest konieczny. W tym czasie można spróbować odwrócić uwagę dziecka i skupić jego uwagę na czymś innym. Oczywiście, jeśli ta próba się nie powiedzie to nie należy robić niczego na siłę. Można spróbować ponownie w nieco później.
Kolejną próbę można przeprowadzić, kiedy dziecko będzie obchodziło pierwsze urodziny. Jest to dobry moment z tego względu, że dziecko jest bardziej samodzielne i zaczyna szerzej poznawać świat. Postaraj się nie dawać dziecku smoczka za każdym razem kiedy zacznie płakać. W ten sposób zwiększasz szansę na to, że szybciej się od niego odzwyczai.
2. W jaki sposób odzwyczaić dziecko od smoczka?
Jeśli dziecko płacze i jest nieznośnie, to zamiast zamykać mu buzię smoczkiem, lepiej postaraj się skupić jego uwagę na czymś innym. Możesz na przykład wymachiwać mu przed oczami jakąś kolorową zabawką w rytm słów ”Zobacz, ptaszek!”. Dobrze jest podawać go tylko w konkretnych sytuacjach, np. maluch dostaje smoczek wyłącznie w łóżku przed snem. Kiedy dziecko śpi, wówczas można smoczek wyciągnąć z buzi i położyć obok maskotkę. Najważniejsza zasada, to konsekwencja. Jeśli dziecko zauważy że rodzic mięknie, będzie to wykorzystywał.
Dobrym sposobem jest wymyślenie na poczekaniu jakiejś historyjki. Jeśli dziecko płacze i domaga się smoczka można wtedy powiedzieć, że nie dostanie smoczka ponieważ „przyleciały ptaszki i zabrały wszystkie smoczki”. Czy coś w tym stylu.
Absolutnie nie wolno zabrać dziecku smoczka nagle i bezpowrotnie. Skutkuje to odwrotnym skutkiem, niż rodzice by się tego spodziewali. Odzwyczajanie musi następować stopniowo. Kiedy dziecku się czegoś nagle odmawia, czuje się zagubione, zestresowane i potrzebuje czasu, zanim to sobie wszystko poukłada. Nie podejmujemy próby w trudnych momentach życia dziecka, kiedy to narażone jest na stres, chorobę czy inne czynniki które spowodowały zburzenie jego dotychczasowego świata. Nie może przebiegać w atmosferze stresu i napięcia. Nie zaczynajmy naszej walki, gdy dziecko jest chore lub przechodzi ważny, przełomowy okres w swoim życiu.
Ważne jest tez znalezienie dziecku jakiegoś zajęcia. Dzieci najczęściej domagają się smoczka kiedy się nudzą. Dlatego znajdź dla swojego dziecka zajęcie, które pozwoli mu zająć myśli czymś innym niż smoczek.
3. Dlaczego powinno się odzwyczaić dziecko od smoczka?
Dziecko, które zbyt długo ssało smoczek może mieć później problemy ze zgryzem. Korekty ortopedyczne są bardzo kosztowne, zatem aby ich uniknąć najlepiej zacząć odzwyczajać jak najwcześniej.
Poza tym, smoczek jest nosicielem przeróżnych bakterii i infekcji. Spowodowane jest to tym, że wielu rodziców nie przykłada wagi do jego poprawnego stosowania i higieny. Dzieci lubią też maczać smoczki w słodkich substancjach co z kolei powoduje powstawanie próchnicy.
1 komentarz
Nie ma też co naciskać, czasem dziecko samo odrzuca smoczek i ze strony rodziców więcej robić nie trzeba.