Jak pielęgnować włosy w ciąży i połogu? Czego powinna unikać kobieta w ciąży?

autor Natalia Kolia
106 x czytano

Włosy w okresie ciąży mogą stać się piękne – gęstsze i bardziej lśniące, jednak zdarza się, że wypadają nadmiernie. Jak więc o nie dbać? Na jakie produkty pielęgnacyjne uważać? Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów po porodzie?

Jak pielęgnować włosy w ciąży?

Pierwsze tygodnie ciąży to dla włosów istna rewolucja. Rośnie poziom estrogenów, więc skóra głowy mocniej produkuje sebum. Tak więc u kobiet, które mają z natury przetłuszczające się włosy, problem ten nasila się. Zaś u posiadaczek suchych i łamliwych – są w znacznie lepszej kondycji. Jak więc zadbać o włosy w ciąży by nie zaszkodzić dziecku?

  • mycie – wspomniano już o tym, że włosy mogą nadmiernie się przetłuszczać. Właśnie dlatego, jeśli mamy potrzebę, to możemy myć je codziennie. To mit, że włosy w ciąży można myć tylko raz w tygodniu. Warto jednak pamiętać, by sięgać po łagodny szampon. Ważne, by w składzie nie miał ftalanów, SLS-ów i triclosanu;
  • odżywianie – nie ma żadnych powodów dla których należałoby rezygnować z odżywek, które się stosowało do tej pory. Co prawda może okazać się, że przestają się sprawdzać, bp potrzeby włosów się nagle zmieniły, np. u niektórych kobiet mogą się zacząć kręcić, mimo że wcześniej były proste;
  • wcierki i płukanki – jeśli przed ciążą chętnie korzystałyśmy z różnych, zwłaszcza tych na bazie alkoholu, skrzypu, czy ziół, to teraz powinnyśmy z nich zrezygnować, gdyż mogą wysuszać i podrażniać skórę głowy. Warto także zrezygnować z olejków eterycznych. Bezpieczne są oleje, ale warto wcześniej zrobić próbę uczuleniową;
  • stylizacja na gorąco – zarówno suszenie, kręcenie, jak i prostowanie włosów w czasie ciąży nie są wskazane. To je wysusza, a także skłania do produkowania jeszcze większej ilości sebum.

Czego unikać w ciąży?

Jest kilka zabiegów i substancji, których warto unikać w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Z pewnością jest to farbowanie, rozjaśnianie i trwała ondulacja. Wbrew temu, co można przeczytać w internecie – substancje zawarte w farbach nie przenikają do krwiobiegu. Warto pamiętać jednak, że skóra na głowie robi się wrażliwsza i mogą ją podrażniać składniki silnych farb do włosów. Właśnie dlatego najlepiej używać delikatnych, naturalnych preparatów do koloryzacji. Chociażby z jeszcze jednego powodu: nie wiadomo, jaki będzie efekt. Zmiany hormonalne mogą sprawić, że kolor będzie zupełnie inny. Ze szkodliwych substancji warto wymienić także:

  • Hydroquinone (hydrochinon) – znajdujący się w farbach do włosów;
  • Azo dye (barwnik azowy) – składnik zmywalnych farb i płukanek do włosów.

kobieta, która ma bujne włosy

Dlaczego po porodzie wypadają włosy?

Okazuje się, że poporodowa utrata włosów jest zjawiskiem naturalnym. Skąd się ono bierze? Włosy mają swój własny cykl życia, który składa się z trzech faz: wzrostu (anagen), która trwa od 2 do 6–8 lat. Faza druga (katagen) to okres przejściowy, trwający ok. dwóch tygodni, w którym włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia, faza trzecia (telogen) to czas spoczynku mieszka włosowego, który trwa od 2-4 miesięcy, podczas niego kurczy się i odpoczywa. Następnie mieszek powiększa się, bo tworzy się w nim nowy włos, który wypycha stary. W czasie ciąży włosy nie przechodzą w fazę katagenu, czyli nie wypadają. Niestety dwa, trzy miesiące po porodzie spada poziom estrogenu, więc włosy zaczynają gwałtownie lecieć z głowy. Tracimy wtedy te, które nie wypadły podczas 9 miesięcy ciąży, i te, które wypadłyby teraz, Stąd wrażenie, że ubywa ich znacznie więcej niż powinno.

Jak pielęgnować włosy w okresie połogu?

Wiemy już, że po porodzie włosy wypadają z przyczyn naturalnych, jednak nie zwalnia nas to z tego, by zadbać o nie. Jak dbać o włosy? Podstawą jest dieta – trzeba zadbać o to, by była bogata w witaminę B1, czyli powinnyśmy jeść gruboziarniste kasze, makarony i ryż z pełnego ziarna, a także pieczywo razowe. Pielęgnacja powinna być taka jak dotychczas – łagodny szampon, odżywka wzmacniająca i olejek z silikonami, a także wcierki.

podobne tematycznie

2 komentarze

Marlena 1 września 2016 - 08:09

Dieta jest zawsze najważniejsza, czy jest to ciąża, czy czas po niej albo przed. Od diety uzależnione jest wszystko: samopoczucie, wygląd, chęci do życia.

odpowiedz
Mama 5 września 2016 - 21:19

O tak, to prawda. W ciąży włosy są piekne: lśniące, zdrowe. A po ciąży niestety wypadają straszliwie. Nic nie pomaga – trzeba przeczekać.

odpowiedz

zostaw komentarz