Kiedy wielkimi krokami zbliża się wyznaczony termin porodu, niemal każda przyszła mama z niecierpliwością wyczekuje chwili, gdy po raz pierwszy przytuli swojego maluszka. Czasami jednak z różnych powodów poród nie może odbyć się siłami natury, a więc zachodzi konieczność przeprowadzenia cesarki. Zastanawiasz się, jak przygotować się do planowanego cesarskiego cięcia? Podpowiemy Ci, co należy zabrać ze sobą do szpitala i jak wyglądają procedury przed zabiegiem.
- Jak umówić się na cesarskie cięcie w szpitalu?
- Co zabrać ze sobą na poród do szpitala?
- Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?
Jak umówić się na cesarskie cięcie w szpitalu?
Jeśli lekarz prowadzący ciąże dostrzega poważne przeciwwskazania, aby dziecko przyszło na świat podczas naturalnego porodu, wystawia on pacjentce skierowanie na cesarkę, z którym powinna ona zgłosić się na oddział położniczy. W wielu placówkach medycznych konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na taką operację. W tym celu należy zadzwonić do szpitala lub osobiście udać się do sekretariatu, by ustalić termin zabiegu. Zazwyczaj dzień przed wyznaczoną datą cesarskiego cięcia przyszła mama powinna pojawić się na oddziale.
Co zabrać ze sobą na poród do szpitala?
Zgłaszając się do szpitala na efektywne cesarskie cięcie, kobieta musi mieć przy sobie dowód tożsamości, wyniki badań określających jej grupę krwi, kartę ciąży oraz skierowanie od lekarza ginekologa na operacyjnie rozwiązanie ciąży. Na liście najpotrzebniejszych rzeczy do szpitala, które przyszła mama powinna zabrać ze sobą, znajdują się również m.in. ubranka dla dziecka, przybory do pielęgnacji noworodka, a także wygodna odzież, kosmetyki i poporodowe artykuły higieniczne.
Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?
Przygotowania do cesarki rozpoczynają się już dzień przed operacją, gdy kobiecie wykonuje się badanie USG, aby ocenić ułożenie płodu, a także pobiera się od niej próbkę krwi. Lekarze przeprowadzają z przyszłą mamą wywiad na temat jej stanu zdrowia i zażywanych leków, a następnie informują ją, jak wygląda cesarskie cięcie i jakie mogą wystąpić po nim ewentualne powikłania. Następnie pacjentka musi podpisać świadomą zgodę na przeprowadzenie operacji.
Wieczorem kobieta powinna zjeść lekkostrawną kolację, natomiast w dniu planowanej cesarki wskazane jest, aby przyszła mama nie spożywała posiłków 6 godzin przed zabiegiem. Oznacza to, że jeśli cesarskie cięcie odbędzie się rano, pacjentka powinna być na czczo. Przed operacją personel medyczny poprosi kobietę o umycie ciała specjalnym środkiem oraz depilację okolic intymnych. Przyszła mama po przebraniu się w specjalną koszulę szpitalną zostanie skierowana na salę porodową, gdzie pielęgniarka założy jej wenflon, przez który otrzyma ona wlew z antybiotykiem. Pacjentka musi być także zacewnikowana przed rozpoczęciem cesarskiego cięcia. Tego rodzaju zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu podpajęczynówkowym podawanym do kręgosłupa.
Warto pamiętać, że do operacyjnego rozwiązania ciąży muszą istnieć wyraźne medyczne wskazania do CC. O czym jeszcze należy pamiętać, przygotowując się do cesarskiego cięcia? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu pod artykułem.
2 komentarze
Warto w tym samym czasie przygotowywać się jednakowo do naturalnego porodu, jak i do CC, nigdy nie wiadomo, czy nie wystąpią jakieś komplikacje przed porodem.
Przygotowanie do cesarskiego cięcia polecam rozpocząć od relaksu i wyciszenia. A wiem jakie to trudne, sama przechodziłam przez to 2 razy