Jak uczyć dzieci języków obcych? Lista najskuteczniejszych metod

autor Liza Koryncz
176 x czytano

W dzisiejszych czasach bardzo popularnym stało się uczenie dzieci języków obcych, już od najmłodszych lat. I słusznie. Małe dzieci chłoną informacje jak gąbka. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeśli maluszek będzie uczył się języka obcego, w późniejszych latach nie będzie miał większych problemów z rozwinięciem wiedzy z tego zakresu i płynnym mówieniem.

Teraz, gdy znajomość języków obcych to bilet do sukcesu, warto „złapać” ten czas kiedy nasze dziecko uczy się wręcz podświadomie. Być może dzięki temu nie będzie w późniejszych latach musiało ślęczeć nad podręcznikami językowymi, poradzi sobie na lekcjach w szkole, a następnie będzie mogło wykorzystać umiejętności językowe podczas pracy.

przeczytaj także:  Jakie trudne pytania najczęściej zadają dzieci?

W związku z tym zadajemy sobie pytania – jak uczyć dzieci języków obcych? Czy przyswajanie wiedzy językowej może być dla dziecka przyjemne?
Istnieją przeróżne metody nauczania dzieci. Trzeba rozpoznać, jakie nasza pociecha ma predyspozycje i ocenić, która z nich będzie najlepsza.

1. Nauka języka poprzez zabawę

Oczywistym jest, że dzieci uwielbiają się bawić. Na zabawie spędzają całe godziny, dlatego bardzo dobrym sposobem, jest „przemycenie” w trakcie rozrywki elementów nauki. Wtedy dzieci będą przyswajać wiedzę w przyjemny sposób i nawet się nie zorientują, że właśnie się czegoś uczą. Propozycji jest wiele, można między innymi: przygotować razem z dzieckiem fiszki, czyli małe, kolorowe kartoniki ze słówkami, śpiewać i tłumaczyć proste piosenki czy używać kolorowanek, których elementy będziemy opisywać w obcym języku.

Chłopiec maluje obraz

2. Bezstresowa edukacja – metoda naturalna

Metoda naturalna, to dobry sposób by wprowadzać naukę w każdy aspekt życia codziennego. Polega ona na częstym mówieniu do dziecka w języku, którego chcemy je nauczyć. Nie róbmy tego jednak w formie wymuszonej i sztucznej. Chodzi o to by np. będąc w sklepie z zabawkami, rozmawiać o nich z dzieckiem lub podczas spaceru opisywać to co widzimy w obcym języku. Dzięki tej metodzie, dziecko będzie uważało mówienie w innym języku za naturalne i pozbędzie się związanego z tym stresu.

przeczytaj także:  Jakie trudne pytania najczęściej zadają dzieci?

Mama z dzieckiem na spacerze pokazuje kwiatka

3. Metoda bez użycia podręcznika alternatywą dla klasycznej formy nauki

Metoda ta polega na uczeniu poprzez mówienie i pokazywanie, a nie nudne wypełnianie zadań z podręcznika. To my musimy przedstawić dziecku wszystko w jak najlepszy sposób, poprzez śpiew, gestykulację czy rysowanie. Ta metoda wymaga od nas dużego nakładu pracy, bo wszystkie materiały praktycznie tworzymy sami.

Chłopiec pokazuje globus

4. Uczenie się języka poprzez ruch, czyli metoda reagowania całym ciałem

To sposób nauki, w którym dzieci bardzo chętnie uczestniczą, gdyż wiąże się on z ciągłym poruszaniem się. Głównie, metoda ta polega na tym, że dziecko słucha rodzica, który wypowiada w obcym języku różne polecenia i reaguje na nie odpowiednim odruchem. Przykładowo może to być znana nam zabawa w „Szymon mówi” przetłumaczona na język obcy lub recytowanie rymowanek podczas, których dzieci gestami pokazują elementy znajdujące się w tekście.

Kolorowo ubrana dziewczynka pokazuje pacynkę

Podsumowując najlepszymi metodami uczenia dzieci języków obcych są te, które bawią, dostarczają rozrywek, nie zmuszają smyka do siedzenia przy biurku z nosem w książkach. Wymagają one od nas, rodziców, dużego zaangażowania i kreatywności, ale efekt jest tego wart.

przeczytaj także:  Jakie trudne pytania najczęściej zadają dzieci?

podobne tematycznie

3 komentarze

Martyna 21 sierpnia 2016 - 11:59

Dzieci najlepiej i najchętniej uczą się przez zabawę i trzeba je do tego zachęcać, teraz i tak jest o wiele łatwiej niż kiedyś, a nauka języka obcego często zaczyna się już w przedszkolu. Jak dla mnie najlepszą zabawą jest to, gdy idąc ulicą mogę zadawać pytania odnoście przedmiotów i ludzi tak, by dziecko odpowiadało po angielsku. Całkiem niezły sposób na naukę słówek.

odpowiedz
Weronika 22 sierpnia 2016 - 09:47

To dobrze, że dzieci uczą się języków obcych już w przedszkolu, dzięki temu są w stanie lepiej i szybciej przyswoić obce słówka. Zresztą obecnie odchodzi się od nauki podręcznikowej, za to wykorzystuje się wszelkie formy zabawy – śpiew, rysowanie, kolorowanie, poznawanie natury. Sama też będę uczyć swoje dziecko języka obcego poprzez zabawę i na pewno dołożę do tego jeszcze metodę naturalną.

odpowiedz
Ligia 23 sierpnia 2016 - 12:47

Nie jestem pewna, czy dobrze jest uczyć obcego języka tak bardzo wcześnie. Niektóre koleżanki zaczęły uczyć swoje maluchy angielskiego, jeszcze zanim te poprawnie nauczyły się mówić po polsku. A wiadomo, że dla małego dziecka angielski jest łatwiejszy do nauczenia niż polski (prostsze zasady, łatwiejsza wymowa). Nie znam się na rzeczy, ale czy nie ma ryzyka, że to dziecku jakoś zamiesza?

odpowiedz

zostaw komentarz