Jak przywrócić laktację? Wszystkie znane możliwości

autor Karolina Mika
308 x czytano

Często młode mamy zastanawiają się, czy przywrócenie laktacji jest w ogóle możliwe. Zwłaszcza po dłuższej przerwie, np. kilku, kilkunastodniowej. Najczęstsze powody, dla których mamy zaprzestały karmienia piersią to: konieczność hospitalizacji, choroba. Odpowiadamy – można przywrócić laktację! Nawet po dłuższej przerwie. Jak tego dokonać? Przeczytaj poniższy tekst!

1. Reaktywacja karmienia piersią – GŁOWA MAMY

Dlaczego „głowa mamy”? Bo bardzo istotne jest to, czy mama tego chce. Jeśli bardzo chce, będzie o tym myślała, to już połowa sukcesu. Takie myślenie o powrocie do karmienia jest bardzo absorbujące czasowe – ważne, by przynajmniej kilkanaście razy w ciągu dnia wracać do tego myślami. Może to jest troszkę dziwne, ale udowodniono, że samo myślenie o karmieniu piersią, odgrywa kluczową rolę w napełnianiu się piersi pokarmem. Twoje ciało reaguje na myśli, które kłębią się w twojej głowie!

2. Odbudowa naturalnego karmienia – SSANIE DZIECKA

kobieta z piersią dziecko

Ssanie dziecka – mowa oczywiście o przystawianiu dziecka do piersi. Możliwie jak najczęściej. Jest to bardzo istotne. Dlaczego? Ssanie dziecka pobudza wydzielanie istotnego hormonu – prolaktyny. Bez tego hormonu nie jest możliwe przywrócenie laktacji. Jak często przystawiać dziecko do piersi? Najlepiej co dwie godziny w dzień i co trzy w nocy. Należy pamiętać, że największe stężenie prolaktyny następuje wczesnym rankiem (około czwartej, piątej nad ranem)

przeczytaj także:  Dlaczego laktacja zanika? Jak przedłużyć laktację?

3. Przywrócenie laktacji – DIETA MAMY

Zdrowa dieta mamy jest bardzo istotna. Wyklucz wszystkie diety odchudzające. Twoja dieta powinna być zbilansowana. Dużo pij. Ważne jest picie wody niegazowanej. Możesz kupić sobie herbatki laktacyjne (np. Hipp, Herbapol), które być może wspomogą laktację.

4. Jak z powrotem przywrócić pokarm? Zestaw do karmienia zastępczego

Co to jest SNS, tzw. zestaw do karmienia zastępczego? Jest to bardzo ciekawy wynalazek! Taki zestaw składa się z buteleczki, z której wychodzi rurka. Butelkę mama wiesza sobie na szyi, a rurkę mocuje przy brodawce. Jeśli niemowlę chwyci brodawkę z rurką, to, po pierwsze: nie zniechęca się, gdy z piersi płynie zbyt mała ilość pokarmu, po drugie: stymuluje pierś, po trzecie zaś, mama może mieć pewność, że jej dziecko odpowiednio się najadło. Jego koszt to ok. 100 zł.

przeczytaj także:  Co jeść na laktację? Co zrobić, aby mieć więcej pokarmu?

karmienie piersią

5. Jak wskrzesić laktację? Farmakologia

Jest to ostateczność, jednakże należy wiedzieć, że istnieje i taka możliwość! Mamy, które zetknęły się jednak z tym problemem, polecają jednak wszystkie powyższe sposoby. Należy również wiedzieć, że w 97 procentach kończą się one sukcesem! Dlaczego miałoby Ci się nie udać? Jeśli tego naprawdę chcesz, na pewno Ci się uda! Trzymamy kciuki! Powodzenia!

podobne tematycznie

2 komentarze

lena 16 września 2016 - 09:15

Nie miałam pojęcia, że są sposoby na przywrócenie laktacji :O. Czy któraś z Was próbowała tych metod?

odpowiedz
Rodzinka Tuptusiów 14 kwietnia 2018 - 20:23

Ja próbuje i nic to zbytnio nie daje. A pije 5 litrów dziennie płynów w tym 3 litry wody mineralnej dla mam i niemowląt a 2 litry kawy specjalnej z minimalną ilością kofeiny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią,herbaty na wspomaganie laktacji i zwykłą słabą herbatę

odpowiedz

zostaw komentarz