Odkąd blogi zaczęły pojawiać się w sieci, dla większości z nas stały się źródłem informacji i rozrywki. Które z nich czytamy i dlaczego? Jakim tematykom są poświęcane? Które są najpopularniejsze? Czym się charakteryzują?

Blogi kulinarne

Na blogi kulinarne zwykle trafiamy przypadkiem – poszukując w sieci przepisów na potrawy. Bez wątpienią są pyszną stroną Internetu. Zwykle kuszą nas pięknymi zdjęciami. Czasem zastanawiam się, czy potrawa lepiej wygląda, czy smakuje. Nie oszukujmy się – musi nie tylko smakować, ale także dobrze prezentować się na zdjęciu. Oczywiście jest kilka bardzo znanych blogów, ale te mniejsze również odwiedzamy, bo zwykle przepisy są prostsze, a proponowane dania – na każdą kieszeń. Wybierać możemy spośród stron poświęconych kuchniom całego świata, kuchni bezglutenowej, wegańskiej, czy miłośnikom odchudzania.

Blogi modowe

Bardzo popularne wśród kobiet i mężczyzn – tak, także mężczyzn – są blogi poświęcone modzie. Autorzy nie tylko omawiają trendy i dają wskazówki, jak się ubierać, by wyglądać modnie, ale większość z nich skupia się na zaprezentowaniu własnego stylu, czy uściślając – stylizacji. W ten sposób codziennie publikują zdjęcia i pokazują swój outfit. Pewnie wiele wysiłku kosztuje ich wymienianie garderoby tak, by dwa razy nie pokazać się w tym samym. Jaką mają z tego przyjemność? Nie wiem. Wiem jedno – polskich szafiarek przybywa.

Blogi urodowe

Są blogi poświęcone modzie, są i te o urodzie. Po co na nie zaglądamy? Zwykle trafiamy tam, bo szukamy porad dotyczących makijażu, pielęgnacji cery, ciała i włosów. Czytamy na nich recenzje kosmetyków, poznajemy przepisy na ich domowe odpowiedniki. Są oczywiście lepsze i gorsze blogi urodowe, jednakże większość z nich jest dla nas bardzo przydatnym źródłem informacji.

Blogi wnętrzarskie

W blogosferze znaleźć można wiele stron poświęconych szeroko pojętej aranżacji wnętrz. Na większość z nich składają się blogi, których autorzy prezentują własne cztery kąty, pokazują metamorfozy pokojów, doradzają jak nadać drugie życie meblom i niepozornym przedmiotom. Sporo z nich obfituje w teksty z cyklu DIY – „Do It Yourself”. Właściwie zauważyć można, że są dla siebie (i dla czytelników) inspiracją – wyznaczają trendy wnętrzarskie w domach.

Blogi parentingowe

Wiele mam (trochę ojców) postanawia stworzyć bloga, na którym będzie się dzielić z czytelnikami poradami o tym, jak – mówiąc krótko – wychowywać dzieci. Część stron prezentuje pomysły na zabawy, inne – przepisy na dania dla dzieci, jeszcze inne – modę dziecięcą, kosmetyki bezpieczne dla skóry dziecka, porady psychologiczne, a nawet – recenzje książeczek. Najgorszą cechą tego typu blogów jest widoczna wzajemna rywalizacja i krytyka.

Blogi podróżnicze

Miłośnicy podróżowania również piszą blogi. Większa ich część jest relacjami z podróży, pełnymi szczegółowych opisów i zapierających dech w piersiach fotografii. Inne zawierają porady np. o tym, jak tanio podróżować, czy co najlepiej zwiedzić. Dlaczego je czytamy? Być może z ciekawości, z chęci zdobycia wiedzy, albo dla rozmarzenia – że może i my kiedyś też odbędziemy taką podróż.

Blogi lifestylowe

W Internecie dość popularne są blogi lifestylowe, czyli hybrydy łączące w sobie cechy wszystkich wspomnianych powyżej. Znajdziemy tam więc posty poświęcone gotowaniu, modzie, urodzie, wnętrzom, podróżom, a nawet dzieciom – jeśli takie są na podorędziu. Istny groch z kapustą. Wpisy łączy osoba autora. Zwykle jest to dziewczyna, która imponuje innym – jest dla czytelniczek inspiracją, pokazuje im swój styl życia i sprawia, że chcą żyć jak ona.

Niezależnie od tego, jaki mamy stosunek do blogów – są ważną częścią Internetu. Niektóre czytujemy regularnie, inne okazjonalnie. Z niektórych kpimy, inne – darzymy sympatią. Jak wyglądałby bez nich Internet? Trudno sobie wyobrazić.