Jakie blogi czytamy? 7 popularnych tematyk blogowych

autor Natalia Kolia
168 x czytano

Odkąd blogi zaczęły pojawiać się w sieci, dla większości z nas stały się źródłem informacji i rozrywki. Które z nich czytamy i dlaczego? Jakim tematykom są poświęcane? Które są najpopularniejsze? Czym się charakteryzują?

Blogi kulinarne

Na blogi kulinarne zwykle trafiamy przypadkiem – poszukując w sieci przepisów na potrawy. Bez wątpienią są pyszną stroną Internetu. Zwykle kuszą nas pięknymi zdjęciami. Czasem zastanawiam się, czy potrawa lepiej wygląda, czy smakuje. Nie oszukujmy się – musi nie tylko smakować, ale także dobrze prezentować się na zdjęciu. Oczywiście jest kilka bardzo znanych blogów, ale te mniejsze również odwiedzamy, bo zwykle przepisy są prostsze, a proponowane dania – na każdą kieszeń. Wybierać możemy spośród stron poświęconych kuchniom całego świata, kuchni bezglutenowej, wegańskiej, czy miłośnikom odchudzania.

Blogi modowe

Bardzo popularne wśród kobiet i mężczyzn – tak, także mężczyzn – są blogi poświęcone modzie. Autorzy nie tylko omawiają trendy i dają wskazówki, jak się ubierać, by wyglądać modnie, ale większość z nich skupia się na zaprezentowaniu własnego stylu, czy uściślając – stylizacji. W ten sposób codziennie publikują zdjęcia i pokazują swój outfit. Pewnie wiele wysiłku kosztuje ich wymienianie garderoby tak, by dwa razy nie pokazać się w tym samym. Jaką mają z tego przyjemność? Nie wiem. Wiem jedno – polskich szafiarek przybywa.

Blogi urodowe

Są blogi poświęcone modzie, są i te o urodzie. Po co na nie zaglądamy? Zwykle trafiamy tam, bo szukamy porad dotyczących makijażu, pielęgnacji cery, ciała i włosów. Czytamy na nich recenzje kosmetyków, poznajemy przepisy na ich domowe odpowiedniki. Są oczywiście lepsze i gorsze blogi urodowe, jednakże większość z nich jest dla nas bardzo przydatnym źródłem informacji.

Blogi wnętrzarskie

W blogosferze znaleźć można wiele stron poświęconych szeroko pojętej aranżacji wnętrz. Na większość z nich składają się blogi, których autorzy prezentują własne cztery kąty, pokazują metamorfozy pokojów, doradzają jak nadać drugie życie meblom i niepozornym przedmiotom. Sporo z nich obfituje w teksty z cyklu DIY – „Do It Yourself”. Właściwie zauważyć można, że są dla siebie (i dla czytelników) inspiracją – wyznaczają trendy wnętrzarskie w domach.

Blogi parentingowe

Wiele mam (trochę ojców) postanawia stworzyć bloga, na którym będzie się dzielić z czytelnikami poradami o tym, jak – mówiąc krótko – wychowywać dzieci. Część stron prezentuje pomysły na zabawy, inne – przepisy na dania dla dzieci, jeszcze inne – modę dziecięcą, kosmetyki bezpieczne dla skóry dziecka, porady psychologiczne, a nawet – recenzje książeczek. Najgorszą cechą tego typu blogów jest widoczna wzajemna rywalizacja i krytyka.

Blogi podróżnicze

Miłośnicy podróżowania również piszą blogi. Większa ich część jest relacjami z podróży, pełnymi szczegółowych opisów i zapierających dech w piersiach fotografii. Inne zawierają porady np. o tym, jak tanio podróżować, czy co najlepiej zwiedzić. Dlaczego je czytamy? Być może z ciekawości, z chęci zdobycia wiedzy, albo dla rozmarzenia – że może i my kiedyś też odbędziemy taką podróż.

Blogi lifestylowe

W Internecie dość popularne są blogi lifestylowe, czyli hybrydy łączące w sobie cechy wszystkich wspomnianych powyżej. Znajdziemy tam więc posty poświęcone gotowaniu, modzie, urodzie, wnętrzom, podróżom, a nawet dzieciom – jeśli takie są na podorędziu. Istny groch z kapustą. Wpisy łączy osoba autora. Zwykle jest to dziewczyna, która imponuje innym – jest dla czytelniczek inspiracją, pokazuje im swój styl życia i sprawia, że chcą żyć jak ona.

Niezależnie od tego, jaki mamy stosunek do blogów – są ważną częścią Internetu. Niektóre czytujemy regularnie, inne okazjonalnie. Z niektórych kpimy, inne – darzymy sympatią. Jak wyglądałby bez nich Internet? Trudno sobie wyobrazić.

podobne tematycznie

3 komentarze

Sara 11 sierpnia 2016 - 11:14

Jak wyglądałby internet bez blogów? Nijako, szaro, bezpłciowo, nudno…. Blogi są świetnym źródłem wiedzy, inspiracją i miejscem do wymiany poglądów. Ja na bieżąco śledzę swoje ulubione blogi i uczestniczę w dyskusjach w komentarzach. Mam swój ulubiony blog o finansach i oszczędzaniu pieniędzy, o treningach i zdrowym odżywianiu, czytam też recenzję najnowszych pozycji książkowych i śledzę najnowsze nowinki modowe. Autorzy blogów to w większości moim znajomi z którymi chętnie dyskutuję na dany temat. W przedstawionych 7 najpopularniejszych tematykach blogowych – zmieniłabym jedną – zamiast lifestylowych ( nie czytam takich) -> blogi o tematyce finasowej <3

odpowiedz
Debora 21 sierpnia 2016 - 12:02

Nigdy nie byłam specjalną zwolenniczką blogów i raczej rzadko je czytuje, bo nie są one dla mnie zbyt interesujące niezależnie od tematyki. Owszem zdarza mi się czytać coś na tematy kulinarne czy modowe, albo też inne, które akurat w danym momencie mnie interesują, nie śledzę ich jednak stale, bo nie czuje takiej potrzeby.

odpowiedz
Elizabeth 26 sierpnia 2016 - 07:41

Ja kiedyś uważałam, że na blogach nie znajdę nic ciekawego. Teraz śledzę każdy nowy post na Kwestii Smaku, wpisy u Kosmetycznej Hedonistki i analizy Srokao. I wiecie co?! Kocham blogi! I zdecydowanie zgadzam się z tą listą! A jakie są Wasze ulubione blogi? Może uda mi się podpatrzeć coś ciekawego.

odpowiedz

zostaw komentarz