Kochanie wgniotłam karoserię w aucie… a może jednak nie mówić?

autor Kamila Kucharczyk
183 x czytano

Pewnie większości z nas zdarzyła się kiedyś niewielka stłuczka, w wyniku której powstało wgniecenie. Niby nic, mało kto to zauważy, ale co zrobić gdy „stuknęliśmy” samochód, który dopiero co wyjechał z salonu lub – co gorsze – gdy mieliśmy auto pożyczone od męża?

Wgniecenie w karoserii – co robić?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: sobotnie popołudnie, zakupy, a na parkingu pod supermarketem pełno samochodów. Ciężko jest lawirować pomiędzy jednym a drugim rzędem, a co dopiero zaparkować?! W końcu – jest! Zwolniło się! A po chwili, myślami będąc już przy liście zakupów, „zaliczamy” stłuczkę. Pierwsza myśl – „może nie zauważy?”, ale to raczej mało prawdopodobne. Co robić? Najlepiej poszukać od razu w Internecie specjalistycznego warsztatu, ponieważ są sposoby aby usunąć szybko wgniecenie tak, aby nie zostało po nim śladu.

Przed naprawą wgniecenia
Przed naprawą
po naprawie wgniecenia
Po naprawie

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania

Idealna sytuacja jest wtedy, gdy wgniecenie jest płytkie i – co najważniejsze – nie została naruszona struktura lakieru. Takie „wgniotki” powstają najczęściej podczas gradobicia (ale to już nie nasza wina, prawda?) i przy niedużych uderzeniach. Czemu jest to dla nas korzystne? Ponieważ taka naprawa nie wymaga ponownego lakierowania, co zmniejsza jej koszt oraz czas oczekiwania na gotowe auto. Pamiętajmy też, że lakier renowacyjny sprawia, że nasze cztery kółka tracą poważnie na wartości. Zaboli nas to szczególnie wtedy, gdy auto jest nowe. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość to decydujmy się na usuwanie wgnieceń techniką PDR.

Paintless Dent Repair

Najskuteczniejszą metodą usuwania wgnieceń bez konieczności późniejszego lakierowania jest Paintless Dent Repair, którą najczęściej spotkacie pod nazwą technika PDR. Istotną kwestią jest to, że zastosowanie tego rozwiązania jest możliwe tylko wtedy, kiedy lakier nie został naruszony i gdy wcześniej w tym miejscu nie była wykonywana naprawa blacharsko-lakiernicza.

Istnieją dwa sposoby na usuwanie wgnieceń techniką PDR:

1. masowanie blachy – w tym wypadku, aby przywrócić kształt blachy sprzed wypadku, „masuje” się ją od wewnątrz za pomocą specjalnych narzędzi. Zazwyczaj należy ściągnąć jakiś element karoserii, który jest później ponownie montowany.

2. metoda na klej – polega na wyciąganiu wgnieceń przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz specjalistycznego kleju.

Pierwsza metoda jest bardziej inwazyjna, natomiast drugą wykorzystuje się gdy ze względu na umiejscowienie wgniecenia masowania jest niemożliwe. Także gdy wgniotek jest więcej (np. po gradobiciu) preferowana jest metoda na klej, ponieważ bardziej opłaca się pod kątem finansowym.

A może na własną rękę?

Niewielkie wgniecenia można usunąć na własną rękę, ale trzeba mieć świadomość, że jeśli nam się to nie uda (a tak się często zdarza), to potem nawet specjalista może nie być w stanie naprawić wgniecenia tak, aby nie zostało po nim śladu.

Każdemu z nas może zdarzyć się taki wypadek i wtedy nie warto panikować, ponieważ w profesjonalnym warsztacie szybko usuną nam wgniecenia tak, że auto będzie wyglądało jak nowe. A w przypadku techniki PDR trwa to zaledwie kilka godzin, więc nawet mąż nie musi się o tym dowiedzieć.

podobne tematycznie

1 komentarz

Melania 16 września 2016 - 09:30

Jakbym wgniotła karoserię w aucie, to prędzej wiedziałabym co z tym zrobić niż mój facet. To jest motoryzacyjny laik, który zajechał skrzynie biegów i nawet tego nie zauważył. Nie każdy mężczyzna to guru samochodowy, u nas to ja dbam o przeglądy, regularne naprawy, czytam na temat eksploatacji samochodów.

odpowiedz

zostaw komentarz