Pomarańcza rządzi w domu, czyli urządzamy wnętrza w kolorze pomarańczowym!

autor Ada Szwarc
132 x czytano

Zastanawiasz się nad zmianą wystroju? Chcesz nadać swojemu wnętrzu ciekawego wyrazu i wprowadzić do niego nieco ciepła? Zastanawiasz nad odpowiednim kolorem ścian i wyborem dodatków? W poniższym artykule podpowiadamy, jak skutecznie ożywić każde wnętrze z pomocą koloru pomarańczowego.

Kolor pomarańczowy we wnętrzach

Przez wielu kolor pomarańczowy uważany jest za energetyczny, który sprzyja pogodnym myślom i poprawia nastrój. Faktem jest, że skutecznie podnosi on temperaturę w pomieszczeniu i tworzy przyjemną atmosferę. Każde pomieszczenie wykończone w kolorze pomarańczowym jest bardzo przytulne i napełnia człowieka pozytywną energią. Jest uważany za jeden z najcieplejszych kolorów przywołującym skojarzenia ciepłych krajów, słońca, a nawet egzotyki. Nie mniej jednak zastosowanie takiego koloru wymaga nie tyle odwagi, co konieczny jest dobrze przygotowany projekt.

pokój dzieciecy

Szukaj inspiracji i pomysłów w internecie

Wiele propozycji na urządzanie wnętrz w kolorze pomarańczowym znajduje się na stronie Homebook.pl, pełnej ciekawych pomysłów i inspiracji. Sposób w jaki chcemy użyć pomarańczowego koloru musi być dokładnie przemyślany bo i w tym przypadku zdarzają się poważne wpadki, rzutujące na efekcie końcowym.

Bardzo dobrze komponuje się z takimi kolorami jak niebieski, biały a także zielony. Są to barwy które w dużym stopniu łagodzą jego intensywność. Błękit działa uspokajająco. W połączeniu z białym, pomarańczowy staje się łagodniejszy i nie stwarza wrażenia przytłaczającego. W duecie z zielenią tworzy niezwykle zgrany i żywiołowy efekt. Pomarańczowy działa pobudzająco zwłaszcza kiedy za oknem jest szaro i smutno.

kuchnia w pomarańczach

Do jakich wnętrz nadaje się kolor pomarańczowy?

Kolor pomarańczowy bez obaw można zastosować w przypadku dużych powierzchni, jak na przykład salon. Nie chodzi tu tylko o kolory ścian ale również o dodatki. Takie, w ciepłym i słonecznym odcieniu, świetnie sprawdzają się w kuchni oraz w sypialni nadając im swoistego wyrazu i smaku. Jednak i z tym kolorem trzeba uważać ponieważ wbrew pozorom, wyróżnia się wiele odcieni kolory pomarańczowego.

pomaranczowa-lazienka

Niektóre z nich, w zależności od rodzaju pomieszczenia i strony świata na którą wychodzi, mogą być zbyt intensywne. Szczególnie trzeba uważać w odniesieniu do małych powierzchni. Najlepszymi miejscami, gdzie można zastosować kolor pomarańczowy są dobrze doświetlone pokoje dzienne, gabinety oraz pokoje dziecięce. W dobrze naświetlonym salonie najlepiej sprawdzają się ciemniejsze odcienie pomarańczy, natomiast w pokojach dziecięcych znacznie lepiej prezentują się jaśniejsze odcienie.

pomaranczowy w sypialni

Ważne, aby nie zapominać, że nie ma jednego odcienia pomarańczowego, jest ich wiele i dlatego trzeba do jego wyboru podchodzić z dużą rozwagą. Wyróżniamy m.in. dyniowy, koralowy, oranż, miodowy, rudy, melon, brzoskwinia, morela i wiele innych. Pomarańczowy jest idealnym wyborem dla osób które na co dzień są bardzo radosne, życzliwe i pełne pozytywnej energii ale jednocześnie podatne na jesienną chandrę i wahania nastrojów. Dlatego idealnym równoważnikiem jest dla nich właśnie ciepły kolor pomarańczy.

podobne tematycznie

2 komentarze

Bartłomiej 22 sierpnia 2016 - 09:35

To nie jest mój ulubiony kolor. Nie mógłbym raczej mieć całego pokoju w tym kolorze, bo to zbyt pobudzająca barwa. Może jakieś detale tylko:)

odpowiedz
Dominika 24 sierpnia 2016 - 05:25

Pomarańczowy w domu? Tylko w dodatkach i to nie w salonie, czy sypialni, a w kuchni, łazience, ewentualnie pokoju nastoletniego dziecka. Ja się źle czuję w tak energetycznym wnętrzu, a Wy?

odpowiedz

zostaw komentarz