Ciąża i poród to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Zmiany, jakie zachodzą wówczas w życiu, dotyczą bowiem wielu sferach i niosą ze sobą prawdziwą rewolucję, dlatego wymagają zupełnie nowego, innego spojrzenia na dotychczasowe doświadczenia i dostosowanie się do nowej sytuacji. Często zdarza się, że świeżo upieczona mama w całości oddaje się opiece nad maleństwem, zapominając o sobie, swoich sprawach i (niestety) o swoim zdrowiu.
• Kiedy udać się na pierwszą wizytę po porodzie?
• Interwencja lekarza w trakcie połogu
• Dlaczego wizyta u lekarza jest ważna?
• Przebieg wizyty – o czym pamiętać?
• Przebieg pierwszej po porodzie wizyty u ginekologa
Każda kobieta powinna więc pamiętać, by po porodzie nie zatracić się w nowych obowiązkach i znaleźć czas na wizytę u lekarza ginekologa, który sprawdzi stan zdrowia młodej matki i oceni, czy organizm prawidłowo regeneruje się po ciąży. Specjalista udzieli również odpowiedzi na wszystkie pytania nurtujące pacjentkę i pomoże rozwiązać niejeden problem dotyczący zdrowia maleństwa i jego mamy.
Kiedy udać się na pierwszą wizytę po porodzie?
O ile regularne wizyty u ginekologa w czasie ciąży nie stanowią dla większości kobiet problemu, o tyle panie badają się zdecydowanie zbyt rzadko po urodzeniu dziecka. Młode mamy uważają bowiem, że spotkanie kontrolne z położną jest wystarczające. Nic bardziej mylnego. Ginekolog z Opola Beata Budylowska: beatabudylowska.ginweb.pl/ potwierdza, że badania po zakończeniu połogu jest niezwykle ważne dla zdrowia młodej matki, o czym każdy lekarz prowadzący powinien przypominać przyszłej mamie przez cały czas trwania ciąży.
Na pierwszą wizytę u ginekologa po urodzeniu dziecka, świeżo upieczona mama musi wybrać się tuż po zakończeniu połogu, czyli sześć albo osiem tygodni po porodzie. Oczywiście w przypadku komplikacji poporodowych wizyta powinna mieć miejsce znacznie wcześniej. Warto dodać, że do lekarza ginekologa trzeba się wybrać w momencie, w którym rana poporodowa jest już zagojona. W tym czasie ginekolog będzie mógł ocenić, czy proces gojenia przebiegł prawidłowo.
Interwencja lekarza w trakcie połogu
W pierwszych dniach i tygodniach po porodzie konieczne jest spotkanie z położną, która oceni, czy połóg przebiega prawidłowo, a rana po cięciu krocza lub po cesarskich cięciu goi się tak, jak powinna. Jeśli młodą mamę niepokoi stan jej zdrowia lub samopoczucie albo uważa, że krwawienie jest zbyt silnie, powinna skontaktować się z lekarzem. Ponadto wizyta u ginekologa będzie konieczna w przypadku, gdy odchody poporodowe mają nieprzyjemny, cuchnący zapach.
Najprawdopodobniej jest to sygnał infekcji w drogach rodnych wywołanej bakteriami gnilnymi. Samo spotkanie z położną nie wystarczy. Konieczna będzie interwencja lekarza, który zaproponuje leczenie i uchroni przed rozwojem i rozprzestrzenianiem się zakażenia. Ponadto każda nieprawidłowość związana z powracaniem do pełnej sprawności i zdrowia po porodzie wymaga konsultacji ginekologa.
Dlaczego wizyta u lekarza jest ważna?
Wizyta po zakończeniu połogu, czyli po wspomnianych sześciu albo ośmiu tygodniach od daty porodu jest absolutnie obowiązkowa – powie każdy ginekolog. Opole jest miastem, w którym lekarze szczególnie zapraszają panie do badań poporodowych, podkreślając ich rolę w powrocie do pełnej sprawności. Lekarz sprawdzi bowiem, czy rana po nacięciu krocza albo po cesarskim cięciu zagoiła się prawidłowo i macica obkurczyła się właściwie.
Ponadto ginekolog, na podstawie kompleksowego wywiadu lekarskiego oraz badania, oceni, czy aby na pewno nie doszło do komplikacji poporodowych nie dających żadnych objawów. Warto bowiem wiedzieć, że sytuacje, gdy powikłania przechodzą bezobjawowo zdarzają się stosunkowo często.
Przebieg wizyty – o czym pamiętać?
W czasie pierwszej wizyty u lekarza trzeba pamiętać przede wszystkim o zgłoszeniu wszystkiego, co niepokoi młodą mamę. Specjalista z pewnością pomoże rozwiązać niejeden problem dotyczący zdrowia matki i dziecka. Ponadto lekarz ginekolog udzieli odpowiedzi na szereg ważnych pytań, m.in. kiedy można rozpocząć współżycie seksualne po porodzie oraz, w razie potrzeby, pomoże dobrać właściwą formę antykoncepcji. Lekarz podpowie też aktywnym mamom, czy mogą wrócić do uprawiania sportu. Pomoże także dobrać ćwiczenia odpowiednie dla kobiet po porodzie. Warto pamiętać o wszystkich pytaniach, które wydają się być oczywiste, ale często nie są zadawane w gabinetach ginekologicznych przez roztargnienie lub nieuwagę.
Przebieg pierwszej po porodzie wizyty u ginekologa
Po szczegółowym wywiadzie lekarskim, ginekolog przystąpi do badania,w czasie którego sprawdzi, czy nie ma stanu zapalnego albo innych niepokojących objawów w drogach rodnych. Skontroluje także bliznę i sprawdzi, czy nie pojawił się bliznowiec. Poza zbadaniem macicy i ocenienia, czy wróciła do właściwych rozmiarów, lekarz wykona także badanie piersi w celu sprawdzenia, czy nie pojawiły się w nich żadne zgrubienia i guzki.
Ciąża to bowiem prawdziwa rewolucja hormonalna dla organizmu kobiety, dlatego po porodzie często zdarza się, że pojawiają się pewne nieprawidłowości. W czasie badania lekarz zmierzy także ciśnienie i skontroluje wagę młodej mamy, a jeśli uzna, że zachodzi taka potrzeba, wypisze skierowanie na dodatkowe badania, m.in. morfologię, poziom hormonów tarczycy i analizę moczu.
Według statystyk, kobiety po porodzie badają się zdecydowanie zbyt rzadko, ponieważ całą swoją uwagę koncentrują na opiece nad dzieckiem i na zdrowiu maluszka. Tę tezę potwierdzi niejeden ginekolog. Opole to z kolei jedno z miast, w którym lekarze bardzo aktywnie zachęcają młode mamy do regularnych badań nie tylko w czasie ciąży, ale przede wszystkim po porodzie. Specjaliści podkreślają, że zdrowie i samopoczucie matki jest niezwykle ważne nie tylko dla niej samej, ale także dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zdrowa i szczęśliwa mama jest bowiem gwarancją pełnego komfortu malucha, co jest szczególnie ważne w pierwszych miesiącach i latach jego życia. Każda kobieta powinna więc pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa i wszystkich niezbędnych badaniach.