Jak adoptować dziecko?

autor Kamila Kucharczyk
74 x czytano

Nie możecie mieć własnego dziecka i myślicie o adopcji? To poważna decyzja, nad którą trzeba się dobrze zastanowić, ponieważ adoptując dziecko bierzecie na siebie bardzo dużą odpowiedzialność. A wcześniej musicie przejść długą drogę, aby dowieść, że będziecie odpowiednimi rodzicami. Co Was w takim razie czeka?

Kto może adoptować dziecko?

Najpierw musisz sprawdzić, czy oboje spełniacie wszystkie warunki, aby zostać rodzicem adopcyjnym. Co oczywiste, każde z Was musi osiągnąć pełnoletniość. Powinniście być w stanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki do mieszkania, nauki oraz rozwoju – sprawdzany będzie Wasz dochód oraz to, czy jest stały. Na pewno zostaniecie również spytani o to, jak wygląda Wasza praca – sąd musi ocenić, czy będziecie mieć czas na wychowanie dziecka.

Rodzice z dzieckiem

Ośrodek adopcyjny weźmie również pod uwagę Wasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Powinniście mieć też za sobą co najmniej pięcioletni staż małżeński – jeśli jesteście dopiero po ślubie, macie o wiele mniejsze szanse, ponieważ sąd może nie być w stanie ocenić, czy stworzycie stabilną rodzinę.

Jakie są rodzaje przysposobienia?

Musicie też wiedzieć, że istnieją dwie formy przysposobienia. Pierwsza z nich, to przysposobienie konwencjonalne dziecka znajdującego się w ośrodku adopcyjno-opiekuńczym. Druga forma to natomiast przysposobienie ze wskazaniem, gdzie to matka decyduje o tym, komu oddać dziecko. Druga metoda jest obecnie dość negatywnie postrzegana, ponieważ może zachodzić podejrzenie, że w grę wchodzi handel dziećmi.

Ponadto można adoptować jedynie dziecko, którego biologicznie rodzice zrzekli się władzy rodzicielskiej, sąd ich tej władzy pozbawił lub zmarli. Nie możne przysposobić też dziecka, póki nie ukończyło 6 tygodnia życia, ponieważ do tego czasu matka, która zdecydowała się oddać niemowlaka, ma prawo do zmiany zdania.

Spotkanie z psychologiem z ośrodka adopcyjno-opiekuńczego

Jeśli spełniacie warunki formalne, czekają Was spotkania z psychologiem. Specjalista ma ocenić, czy jesteście w stanie zapewnić dziecku prawdziwy dom i otoczyć go miłością.

Oprócz rozmowy, przeprowadzone zostaną na Was testy psychologiczne. Możecie też spodziewać się wizyty w swoim domu/mieszkaniu (wywiadu środowiskowego) – ośrodek musi wiedzieć, jakie panują u Was standardy lokalowe.

Ocena komisji kwalifikacyjnej ds. adopcji

Teraz musicie czekać na pozytywną ocenę komisji kwalifikacyjnej – to ona ostatecznie zdecyduje, czy możecie przysposobić dziecko. Od wyniku tej opinii zależy również, czy będziecie mogli przystąpić do dalszego etapu adopcyjnego.

Jeśli tak się stanie, będziecie zobowiązani do odbycia szkoleń z metod wychowania.

Etapy adopcji dziecka

Gdy macie to już wszystko za sobą, możecie przejść do adopcji „właściwej”. Ośrodek przedstawi Wam historię, sytuację rodzinną oraz stan zdrowia wybranego dziecka. Następnie będziecie mieli możliwość spotkać się z nim po raz pierwszy.

A gdy będziecie zdecydowani na przysposobienie, musicie złożyć wniosek do sądu rodzinnego o adopcję. Następnie rozpocznie się procedura sądowa, której ostatecznym wynikiem będzie prawna zgoda lub jej brak na adopcję.

Trzeba zaznaczyć, że adopcja składa się z wielu etapów i średnio trwa 9-12 miesięcy lub nawet dłużej. Musicie liczyć się z tym, że będziecie sprawdzani pod każdym możliwym kątem. Będzie to od Was wymagało wiele zaangażowania i determinacji, dlatego powinniście być pewni swojej decyzji oraz świadomijej konsekwencji.

podobne tematycznie

zostaw komentarz