Nowa moda na cesarkę – czy to bezpieczne?

autor Hanna Ryjek
98 x czytano

Od kilku lat lekarze obserwują nowy trend u kobiet w ciąży. Za wszelką cenę chcą zrezygnować z porodu naturalnego na rzecz cesarskiego cięcia. Takie coś określane jest mianem cesarki na życzenie. Do niedawna cesarskie cięcie było wykonywane tylko w wyjątkowych sytuacjach, głównie chodziło o chorobę matki lub nieprawidłowe ułożenie dziecka, dziś już to się zmieniło. Czy moda na cesarkę jest zupełnie bezpieczna?

Kto chce cesarkę?

Najczęściej na cesarkę decydują się kobiety, które na to stać. Oficjalnie nie istnieje coś takiego jak cesarka na życzenie, kiedy nie ma do tego medycznych wskazań. Koszty cesarskiego cięcia oscylują w granicy 2000zł. Kobiety, które nie chcą rodzić naturalnie mówią, że są „Too posh to push”, czyli zbyt eleganckie, żeby przeć. Tak też nazywa się moda na cesarkę. Częściej żądają jej kobiety sukcesu, takie, które mają wszystko zaplanowane od A do Z. Na cesarkę decydują się mieszkanki większych miast, w mniejszych miejscowościach, kobiety większą wagę przywiązują do porodu siłami natury.

Cesarskie-cięcie-tak-czy-nie

Dla kogo cesarskie cięcie?

Istnieją pewne istotne wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Są to między innymi takie czynniki jak nieprawidłowe ułożenie dziecka, zaburzenia rozwierania się szyjki macicy, duże rozmiary i waga dziecka, poród przedwczesny, stan przedrzucawkowy i inne sytuacje zagrażające życiu dziecka takie jak zaburzenia akcji serca płodu, krwotok wewnętrzny, odklejenie łożyska, wypadnięcie pępowiny itd. Istnieją również choroby matki, które uniemożliwiają przeprowadzenie porodu siłami natury. Są to na przykład: niewydolność krążeniowa, duża wada wzroku, wady kręgosłupa, cukrzyca, konflikt serologiczny, wskazania neurologiczne i psychiatryczne.

Pozytywne strony CC

Mimo ostrożności co do przeprowadzania cesarskiego cięcia, ma ono swoje zalety. Największą jest szybki i właściwie bezbolesny poród. Wiele kobiet decyduje się na cesarkę głównie z powodu bólu, jaki niesie ze sobą poród naturalny. Ponadto, takie rozwiązanie w żaden sposób nie uszkodzi miejsc intymnych, co kobiety również szeroko argumentują. W zaplanowanym cesarskim cięciu nie ma miejsca na nieprzewidywany termin porodu, oczywiście jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem.

Negatywne strony CC

Jak każda operacja, cesarskie cięcie niesie ze sobą pewne zagrożenia. Najszerzej omawiane przez lekarzy są zaburzenia oddechowe dziecka. Podczas porodu siłami natury, dziecko w naturalny sposób przyzwyczaja się do oddychania poza ciałem matki. Kiedy chodzi o cesarskie cięcie, ta zmiana następuje nagle i jest dla noworodka szokiem. Inną wadą takiego rozwiązania jest blizna, która pozostaje na brzuchu, ale też fakt, że kobieta dłużej dochodzi do siebie i w pierwszych dniach potrzebuje wsparcia podczas opieki nad dzieckiem.

Należy też pamiętać, że cesarskie cięcie to operacja, a nie zabieg, dlatego może zajść taka możliwość, że lekarze będą musieli użyć pełnej narkozy, a to obciąża w znaczny sposób organizm. Dlatego decyzję o rodzaju porodu powinien podjąć przede wszystkim lekarz prowadzący ciążę.

podobne tematycznie

1 komentarz

Honoratka 20 września 2016 - 05:40

Według mnie cesarka to ostateczność, powinno się ją robić tylko w ostateczności i decyzję o tym może podjąć tylko lekarz. To jest operacja jaka każda inna i może mieć dla nas poważne konsekwencje. Tylko młode matki, które boją się bólu i cierpień, często nalegają na prostsze rozwiązanie… Prostsze, ale głupsze…

odpowiedz

zostaw komentarz