Zastanawiasz się, czy przypadkiem nie jesteś w ciąży, ale nie wiesz, jak rozpoznać, że doszło do zapłodnienia? Jakie w pierwszych dniach można mieć objawy? Jak ciało daje do zrozumienia, że doszło do zapłodnienia? Podpowiadamy!
Objawy ciąży – pierwsze dni
Generalnie trudno mówić o jakichkolwiek objawach w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Zwłaszcza, że ich wychwycenie wymaga od kobiety ogromnej wrażliwości i poznania własnego ciała. Poza tym, nie u każdej kobiety przebiega to tak samo. Bywa też tak, że nawet jak pojawiają się objawy ciąży, to są one źle interpretowane – jako przeziębienie lub zatrucie. Z kolei panie, które starają się o dziecko, nadinterpretują niektóre objawy.
W pierwszych tygodniach może się zwiększyć ilość wydzieliny z szyjki macicy. Produkowany jest w celu eliminacji słabszych plemników, a silniejszym ma ułatwiać drogę do komórki jajowej i przedłużyć ich żywotność. To właśnie dzięki śluzowi szyjki macicy plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, a kobieta zna swoje ciało i cykl i zazwyczaj miała przed miesiączką „suche dni”, a wydzielina wciąż jest i to kremowa, to jest szansa, że jest w ciąży. Najczęściej wydzielina jest biała lub szarawa, nie jest to śluz rozciągliwy. Wydzielina bierze się z dużej produkcji hormonów płciowych. Jednak nie jest to czynnik obiektywny, który może świadczyć o zapłodnieniu. Warto jednak mieć go na uwadze.
W pierwszych dniach po zapłodnieniu kobieta może zauważyć w swoim organizmie zatrzymanie wody. To sprawi, że będzie czuła się ociężale, mogą pojawić się również zaparcia. Niektóre panie uskarżają się na zgagę. Bywa, że w pierwszych dniach od zapłodnienia pojawiają się poranne lub wieczorne nudności. Wzrost temperatury może powodować gorsze samopoczucie, senność, rozdrażnienie.
Jak rozpoznać, że doszło do zapłodnienia?
A jak jeszcze rozpoznać, że doszło do zapłodnienia? U wielu kobiet pojawiają się i inne objawy. Wiele z nich skarży się na częstomocz. Oczywiście powiększają się piersi, stają się wrażliwe na dotyk, tkliwe i bolesne. Odpowiedzialne są za to hormony. U wielu kobiet jest to jednak objaw miesiączki, dlatego gdy się spóźnia, bywa, że ból piersi jest utożsamiany z menstruacją, a nie ciążą. Zwłaszcza, że często pobolewa również podbrzusze. W dodatku ból jest podobny. U wielu pań pojawia się również plamienie implatacyjne. Jeśli jest skąpe i nie towarzyszy mu ból czy inne niepokojące objawy, wówczas jest niewielkie ryzyko, że dzieje się coś złego. To zagnieżdżający się zarodek może uszkodzić naczynie krwionośne. Jeśli jednak pojawia się niepokój, wówczas zdecydowanie lepiej jest udać się do lekarza.
Objawy ciąży
Oczywiście najłatwiejszym do rozpoznania objawem ciąży jest brak miesiączki. Oczywiście bywa tak, że menstruacji nie ma z powodu stresu, podróży, obciążenia treningowego, pracy fizycznej, ale i z powodu zaburzeń hormonalnych. Jeśli wiec miesiączka spóźnia się, niekoniecznie musi oznaczać ciążę. Warto zrobić test, który kupić można w drogerii, aptece. Znacznie lepszym dowodem na ciążę będzie oczywiście wykonanie w laboratorium badania z krwi. Do ginekologa warto wybrać się dopiero w 7-8 tygodniu.
Najczęściej to właśnie wtedy pojawiają się też objawy, które mogą świadczyć o ciąży, a więc nudności, wymioty, senność, zmęczenie, częstomocz, ból piersi.