Opłatomaty – dlaczego w urzędach i bankach powinny działać opłatomaty?

autor Adela Zakrzewska
205 x czytano

Czasem wielu z nas odnosi wrażenie, że nie potrafi nadążyć za galopującym postępem. Nowinki technologiczne coraz bardziej ułatwiają codzienne funkcjonowanie i jednocześnie pozwalają dotrzymać kroku współczesnemu światu. Jednym z takich nowatorskich rozwiązań są opłatomaty. Czym są i jakie są zalety korzystania z opłatomatów?

Czym są opłatomaty?

Opłatomaty to modułowe urządzenia z funkcją pobierania wpłat, samoobsługowe maszyny, które pozwalają na przyspieszenie procesu uiszczania opłat. Samodzielne dokonywanie wpłat i opłat pozwala na przyjmowanie należności za wszelkiego rodzaju usługi oraz produkty. Ich rola jest wszechstronna, ponieważ znajdują zastosowanie nie tylko w bankach, sądach ale również w przedsiębiorstwach.

opłata

W polskiej, biurokratycznej rzeczywistości to zdecydowany krok w stronę automatyzacji obsługi petenta. Często wizja wizyty, w jakimkolwiek urzędzie, generuje konieczność zarezerwowania sporej ilości czasu, zazwyczaj kosztem naszych zawodowych obowiązków. Opłatomaty mera-systemy.pl już teraz funkcjonują np. w urzędach miast, pozwalają usprawnić procedury obsługi, znacznie przyspieszają czas oczekiwania w kolejce. Możliwość bezgotówkowej wpłaty jest gwarancją bezpieczeństwa i wygody, zarówno petenta jak i urzędnika.

Jakie są zalety korzystania z opłatomatów​?

Opłatomaty to urządzenia tak skonstruowane, że pozwalają na dopasowanie poszczególnych komponentów do indywidualnych wymagań instytucji, w której mają się znaleźć. To ciekawe rozwiązanie nie tylko dla urzędów ale również dla wszelkiego rodzaju firm, które świadczą masowe usługi finansowe. Są alternatywą dla konieczności stawiania kolejnych oddziałów bankowych w małych czy turystycznych miejscowościach, gdzie zdecydowana większość usług odbywa się sezonowo.

Za pośrednictwem opłatomatu nie tylko jesteśmy w stanie uregulować wszelkie, comiesięczne opłaty, wnieść skarbowe należności. Wdrożenie takich systemów w sądach pozwoliło na uiszczenie grzywny, opłat sądowych w sytuacji, w której sądowa kasa jest nieczynna. Opłatomaty mogą być dostępne niezależnie od godzin pracy danego urzędu, co znacznie ułatwia uiszczanie wszelkich należności, ponieważ oszczędza nasz, cenny czas. Zdecydowanym argumentem przemawiającym za korzystaniem z takich, nowoczesnych rozwiązań jest brak pobieranych prowizji od dokonywanej wpłaty, co obniża koszty.

Na czym polega działanie opłatomatów?

Mechanizm działania opłatomatów jest skonstruowany w sposób przyjazny dla użytkownika, daje komfort sprawnego wykorzystania. Są to urządzenia, które przyjmują opłaty zarówno w postaci bezgotówkowej jak i są przygotowane do przyjmowania banknotów oraz bilonu, wraz z funkcją wydawania reszty. Wyposażono je w moduł, który pozwala na dokonywanie wpłat i opłat przy użyciu kart, zarówno w sposób zbliżeniowy oraz za pośrednictwem aplikacji płatniczych

Czytniki dokumentów umożliwiają ustalenie tożsamości osoby dokonującej wpłaty. Dużą rolę odgrywa duży, dotykowy ekran, dodatkowa klawiatura, dzięki którym możemy obsługiwać urządzenia zgodnie z naszymi upodobaniami i przyzwyczajeniami. Ogromną zaletą są wielojęzyczne interfejsy, wraz z wirtualną klawiaturą, funkcja dostosowania czcionki dla osób słabowidzących, co znacznie poszerza grono osób, które mają szansę skorzystać z opłatomatów.

podobne tematycznie

zostaw komentarz