Planujesz zabrać dziecko na basen? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

autor Hanna Ryjek
176 x czytano

„Na basen z niemowlakiem?!” – pewnie już słyszysz w głowie oburzone głosy członków rodziny. A przecież to naprawdę świetny pomysł! Maluchy na basenie przestały być już sensacją. W ostatnim czasie pływalnie są bardziej przyjazne dla najmłodszych, wiele z nich oferuje nawet specjalne baseny, w których możesz pluskać się z maluszkiem. Dowiedz się, czego będziesz potrzebować i jak sprawnie zorganizować wyprawę na basen.

Gimnastyka w basenie

W wodzie maluszek jest przeszczęśliwy. Pamiętaj, że przez 9 miesięcy, kiedy nosiłaś go pod sercem, tak właśnie wyglądało jego naturalne środowisko. Dla dziecka basen to najlepsza frajda. W zasadzie pluskać się może już dwumiesięczny maluch, lepiej jednak odczekaj do 3-4 miesiąca życia. Wtedy dziecko jest nieco sprawniejsze ruchowo, stabilniej trzyma główkę i jest bardziej odporne na choroby, więc zabawa w wodzie będzie dla niego bezpieczniejsza.

Chłopiec pod wodą

Gimnastyka w basenie to naprawdę świetny pomysł. Dzięki kontaktowi z wodą dziecko nabiera sprawności. Ważne jest samo oswajanie się z wodą – jeśli zaczniesz uczyć malucha pływania już w pierwszych miesiącach życia, później nie będzie odczuwało strachu przed wodą. Chodzenie na basen rozwija także umiejętności motoryczne, wspiera mięśnie i cały ośrodek ruchu.

Sprawdź, co jeszcze wpływa na rozwój motoryczny dziecka: https://www.enfamil.pl/artykuly/malych-dzieci/rozwoj-motoryczny-24.

Jaki basen wybrać?

Najważniejszą rzeczą, jeśli planujesz basen z niemowlakiem, jest oczywiście wybór odpowiedniej pływalni. Wiele z nich oferuje miejsca do pływania dla dzieci, w których jest płytko, a woda jest cieplejsza. Ważne jest także stężenie chloru lub ozonu – nie powinno być wysokie, by skóra i oczka maluszka nie zostały podrażnione, a jednocześnie na tyle duże by mieć pewność, że woda jest odkażona.

Basen dla niemowlaków najczęściej ma głębokość od 20 do 120 cm. Woda w nim powinna mieć temperaturę od 34 do 37°C, z tym zastrzeżeniem, że jeśli chcesz zabrać na pływalnię 2-3 miesięcznego maluszka, woda powinna być cieplejsza. Z temperaturą 34° najlepiej poradzi sobie dopiero półroczniak.

Na basen z niemowlakiem – niezbędnik dla mistrza pływania

Przygotuj się na to, że na basen musisz zabrać mnóstwo rzeczy. Najważniejszą są odpowiednie pieluchomajtki kąpielowe, które nie będą chłonęły wody. Najlepiej zabrać od razu dwie pary, tak jak ręczników z kapturkiem i czapeczek. Na początku oswajania malucha z wodą będziecie wchodzili i wychodzili z basenu kilka razy, a wtedy musisz owinąć dziecko suchym ręcznikiem.

Twoja torba powinna pomieścić także inne kosmetyki – mydełko dla dzieci, którym zmyjesz chlor, odpowiedni balsam lub oliwkę, by dobrze nawilżyć wysuszoną po kąpieli w basenie skórę niemowlaka. Niektórzy rodzice zabierają także różnego rodzaju waciki i sól fizjologiczną, by oczyścić oczka i nosek maluszka.

Nie przydadzą się prawdopodobnie dmuchane rękawki i innych akcesoria do pływania, które mają zwiększać wyporność. Tego rodzaju sprzęt polecany jest zwykle dla większych dzieci. Kilkumiesięczny maluszek nie boi się wody i często pamięta jeszcze ruchy, jakie wykonywał będąc otoczony wodami płodowymi. Odruch obronny i strach przed kąpielą jest typowy dla 7-8 miesiąca życia. Nie oznacza to jednak, że nasze maleństwo jest świetnym pływakiem i nie wymaga nadzoru na basenie. W każdej chwili należy obserwować dziecko, zachowywać kontakt i zawsze postępować zgodnie z instrukcjami ratownika/opiekuna zajęć dla niemowlaków.

podobne tematycznie

1 komentarz

Biolona 5 października 2017 - 11:35

Dobrze jest wiedzieć o takich rzeczach, w końcu przecież przychodzi taki czas, gdy chce się fajnie spędzić czas nad wodą, a to wymaga przygotowań, szczególnie przy małych dzieciach.

odpowiedz

zostaw komentarz