Praktyczne funkcje w nowoczesnych żelazkach

autor Natalia Kolia
187 x czytano

Nowoczesne żelazka wyposażone zostały w szereg innowacji, które sprawiają, że efekty prasowania są znacznie bardziej zadowalające, a my możemy polubić tę znienawidzoną przez większość z nas czynność. Poniżej omawiamy praktyczne funkcje stosowane we współczesnych żelazkach.

Jakie żelazko kupić?

Pierwsza myśl, jaka nam towarzyszy, gdy chcemy kupić żelazko, to jaki jego rodzaj wybrać? W sprzedaży są bowiem zarówno bezprzewodowe, przewodowe: suche i parowe, systemowe, jak i turystyczne.

To, które z nich wybierzemy powinno w dużej mierze zależeć od tego, jak często i jak dużo prasujemy, a także – jakich efektów prasowania oczekujemy. Oczywiście, jak widać m.in. na stronie: zadowolenie.pl/agd-male/do-domu/zelazka poszczególne rodzaje, ale i modele znacząco różnią się ceną, więc dla wielu osób to będzie również kryterium brane pod uwagę.

Żelazko bezprzewodowe docenią osoby, które nie lubią, gdy kabel plącze się wokół deski do prasowania. Przewodowe, ale suche nie radzą sobie z dużymi zagnieceniami, bo nie można w nich używać wody, a więc tak przydatnej podczas prasowania – pary wodnej. Parowe świetnie poradzą sobie przy codziennym prasowaniu, jednak jeśli jest go bardzo dużo, to lepsze będzie systemowe, które jest „kombajnem” wśród żelazek. Turystyczne – raczej do stosowania w podróży, niż na co dzień.

żelazko

Podstawowe funkcje w żelazkach

W żelazkach możemy wyróżnić podstawowe funkcje, które ma większość modeli dostępnych na rynku. Można powiedzieć, że są standardem, ale oczywiście nie znajdziemy ich w sprzęcie suchym lub turystycznym. W artykule skupimy się na najpopularniejszych żelazkach parowych, również bezprzewodowych i systemowych.

Jedną z podstawowych funkcji, czy raczej elementów wyposażenia żelazek, jest spryskiwacz. Dzięki niemu możliwe jest rozpylenie wody na prasowaną tkaninę. To przydaje się zwłaszcza podczas prasowania bardzo zagniecionych ubrań. Świetnie sprawdza się zwłaszcza przy materiałach, które lepiej prasuje się, gdy są wilgotne, takich jak len, czy bawełna.

Blokada kapania to z kolei funkcja, która konieczna jest w żelazkach, które napełnia się wodą. Dzięki niej zapobiega się wyciekaniu jej na zewnątrz – na tkaninę, co dzieje się zazwyczaj podczas prasowania w niskich temperaturach. To chroni delikatną odzież przed zaplamieniem. Co więcej, dzięki tej funkcji można przestawiać żelazko nie martwiąc się o to, że woda się wydostanie z dziurek w stopie i rozleje.

Regulacja strumienia pary to kolejna z przydatnych funkcji, którą znajdziemy w większości żelazek. Dzięki niej możemy dopasować go do rodzaju prasowanej tkaniny. Jeśli jest delikatna – całkowicie wyłączyć.

Praktyczne funkcje w żelazkach

Oczywiście w żelazkach dostępnych w sklepach znajdziemy i inne funkcjonalne rozwiązania. Dzięki nim korzystanie z żelazka stanie się jeszcze bardziej przyjemne, efektywne i bezpieczne.

Pierwszą z funkcji, którą dobrze mieć w żelazku, jest możliwość prasowania w pionie. Możliwe jest to dzięki wyrzutowi pary, gdy urządzenie znajduje się w pozycji pionowej. Takie prasowanie odbywa się bez dotykania tkaniny. Dzięki temu możemy rozprasować zagięcie na firance – bez zdejmowania jej z karnisza, płaszczu, czy marynarce. Dzięki temu nie przypalimy tkaniny, ani jej nie nabłyszczymy.

Drugą z przydatnych funkcji jest zastosowanie w żelazkach systemu antywapiennego. Dzięki niemu w urządzeniu nie osadza się kamień, a także nie wydostaje się on na prasowaną tkaninę, czy nie zatyka kanalików parowych. Dzięki systemu antywapiennemu nie musimy używać wody destylowanej.

Trzecia z opcji, nieco związania z poprzednią dotyczy samoczyszczenia. Dzięki tej funkcji można oczyścić kanaliki parowe znajdujące się w stopie żelazka. Naciska się odpowiedni przycisk i przy dużej temperaturze – żelazko oczyszcza się samoczynnie.

Kolejne praktyczne udoskonalenie w żelazkach zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Chodzi oczywiście o funkcję „strażaka”. Polega ona na tym, że żelazko samoczynnie się wyłącza, jeśli nie jest używane – stoi w pozycji pionowej przez dłuższy czas, leży w jednym miejscu na stopie lub leży bokiem. Dzięki takiej funkcji nie musimy się już zadręczać tym, czy na pewno wyłączyliśmy żelazko przed wyjściem z domu.

Kupując sprzęt wyposażony w powyższe funkcje, można być pewnym, że dokonało się właściwego wyboru. Takie żelazko będzie długo służyło.

podobne tematycznie

zostaw komentarz