Zakupy on-line stały się w ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularne. W sieci obecnie kupujemy już praktycznie wszystko – jedzenie, ubrania, części do samochodów, a także – zabawki. Tak, jak w przypadku każdych innych zakupów i tu trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w trakcie zarówno wyboru zabawek, jak i samego zakupu. Na co powinno się zwracać uwagę? O czym należy pamiętać kupując zabawki online?

Sklepy z zabawkami przez internet – najnowszy trend

Sklepy internetowe są obecnie bardzo popularne. Wiele ułatwiają, sprawiają, że nie trzeba wychodzić z domu, gdy za oknem pogoda nie dopisuje i pozwalają robić zakupy w zaciszu własnych czterech ścian. Do tego trzeba dodać również inną zaletę – taki sklep online z zabawkami to duży wybór (warto wskazać urwis.pl), często po znacznie atrakcyjniejszej cenie niż w sklepach stacjonarnych. Wszystko to sprawia, że robimy zakupy w takich miejscach coraz częściej i coraz chętniej. Kupując jednak zabawki w sieci trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek?

W sklepach internetowych nie mam jak własnoręcznie obejrzeć zabawki i jej sprawdzić, dlatego bardzo ważne jest, żeby producenci i sprzedający umieszczali wszystkie niezbędne informacje związane z zabawkami. Z pewnością w opisie zabawki powinno zostać podane do jakiego wieku przeznaczony jest dany produkt. Ważny jest również materiał z jakiego wykonana jest zabawka, bo jak wiadomo dzieci lubią wsadzać wszystko do ust, a to może grozić poranieniem lub zadławieniem. Bardzo ważny jest także znacznik CE na opakowaniu, jako gwarancja bezpieczeństwa zatwierdzona przez Unię Europejską. Opis produktu powinien być dokładny i przedstawiać rzeczywistość. Warto również zapoznać się z historią sklepu. Jeżeli firma działa na rynku już kilka lat, to są duże szanse, że jest ona sprawdzona i nie można mówić o oszustwie.

Ludek lego z klawiszem komputerowym

Jakie są zagrożenia przy zakupach internetowych?

Jednym z zagrożeń z pewnością jest niepewność co do tego, co się kupuje. Zawsze istnieje możliwość, że produkt nie będzie odpowiadał temu, co zostało podane w opisie. Wszystkie zabawki powinny być skontrolowane pod względem bezpieczeństwa użytkowania czy nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Lampka ostrzegawcza powinna się również zaświecić w momencie, gdy na stronie brakuje podstawowych danych kontaktowych razem z adresem siedziby. Dlatego niezmiernie ważne jest to, żeby korzystać ze sprawdzonych i pewnych sklepów internetowych, które nie narażą nas na nieprzyjemnie konsekwencje związane z zakupem danej zabawki. W razie wystąpienia jakiś nieprawidłowości istnieje możliwość zgłoszenia informacji Inspekcji Handlowej albo Federacji Konsumentów.

Jak wyglądają zakupy zabawek przez internet?

Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieje możliwość zwrotu zakupionego produktu. Od umowy można odstąpić do 14 dni i wystarczy wysłać sprzedawcy pisemne oświadczenie, którego wzór powinien być dostarczony wraz z przesyłką. Trzeba również pamiętać, że można zwrócić zabawkę nieużywaną i w oryginalnym opakowaniu. Istnieje także możliwość zgłoszenia reklamacji w przypadku otrzymania wadliwego produktu. Warto zapoznać się z danym sklepem, dowiedzieć się jak wygląda przesyłka, ile średnio trwa dostarczenie produktu, jak również zapoznać się z obowiązującym w danym serwisie regulaminie oraz możliwych formach płatności. Ostrożności nigdy za wiele, ale gdy już mamy pewność zarówno co do danej zabawki, którą chcemy kupić, jak i sklepu, zdecydowanie warto korzystać z możliwości, jakie serwują nam internetowe sklepy z zabawkami.