Wiele osób rezygnuje z dalekich podróży, gdy w rodzinie pojawia się dziecko. Jednak linie lotnicze za wszelką cenę starają się stworzyć jak najwięcej udogodnień dla małych poszukiwaczy przygód. Nie rezygnuj z podróży, przeczytaj i dowiedz się jak tanio latać samolotem z dzieckiem.
- Które linie lotnicze wybrać na podróż z dzieckiem?
- Tradycyjne linie lotnicze a podróż z dzieckiem
- Ceny biletów dla dzieci w tanich liniach lotniczych
- Tanie latanie z biurem podróży
- Dodatkowy bagaż i wózki dla dzieci w samolocie
- Dodatkowe udogodnienia dla podróżujących z dziećmi
Które linie lotnicze wybrać na podróż z dzieckiem?
Wbrew pozorom tanie linie lotnicze wcale nie są takie tanie, gdy chcesz wybrać się w podróż z dzieckiem. U wielu niskobudżetowych przewoźników ceny za bilety dla niemowląt nie są objęte promocjami, w związku z czym niejednokrotnie możesz spotkać się z sytuacją, gdzie za wejściówkę dla dziecka zapłacisz więcej niż za swój bilet lotniczy.
Tradycyjne linie lotnicze a podróż z dzieckiem
Tradycyjne linie lotnicze są zdecydowanie korzystniejszą opcją dla rodzin (i nie mówię tu już o samym komforcie, który jest znacznie wyższy niż w przypadku tanich linii lotniczych). Tradycyjni przewoźnicy nie tylko oferują zniżki dla niemowląt, ale także często pozwalają na zabranie dodatkowego bagażu dla dziecka. Ponadto ceny biletów w takich samolotach również bywają naprawdę korzystne, co sama możesz sprawdzić na www.esky.pl/tanie-loty, gdzie znajdują się tanie bilety różnych linii lotniczych.
Ceny biletów dla dzieci w tanich liniach lotniczych
Tak jak wspomniałam wcześniej, ceny biletów lotniczych dla dzieci często mogą być wyższe niż te objęte promocjami, które są kierowane do dorosłych pasażerów. W samolotach linii Ryanair osoba dorosła i dziecko płacą pełną cenę biletu, natomiast niemowlęciu (mającemu mniej niż 2 lata) przysługuje stała stawka wynosząca 20 euro, czyli około 84 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele tanich biletów tej linii lotniczej kosztuje 80 zł w dwie strony, to podróż samolotem z dzieckiem może się okazać dla nas mało korzystna.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku samolotów firmy Wizz Air, gdzie cena biletu dla niemowlęcia jest jeszcze droższa. Warto też pamiętać o tym, że aby dziecko było traktowane przez przewoźników jak niemowlę, musi zarówno w czasie wylotu jak i powrotu do kraju mieć mniej niż 2 lata. W przeciwnym razie konieczne będzie wykupienie osobnego miejsca na powrót dla dziecka.
Nieco korzystniejszą ofertę proponują Polskie Linie Lotnicze LOT, gdzie dzieciom od drugiego do jedenastego roku życia przysługuje zniżka 25% od wartości taryfy normalnej. Natomiast bilety lotnicze dla niemowlęcia objęte są 90% zniżką, pod warunkiem, że maluch siedzi na kolanach opiekuna.
Tanie latanie z biurem podróży
W przeciwieństwie do samotnych wycieczek, oferty rodzinne sprzedawane w biurach podróży bywają bardzo korzystne. Kupując sam przelot w firmach takich jak Rainbow, za bilet dla niemowlaka nie zapłacisz ani złotówki! Również w przypadku zakupu całej oferty (lot + hotel) możesz trafić na atrakcyjne zniżki dla dzieci.
Dodatkowy bagaż i wózki dla dzieci w samolocie
Wiele linii lotniczych oferuje bezpłatny przewóz bagażu podręcznego dla dzieci. Jednak warto wiedzieć, jak wygląda to u konkretnych przewoźników. Na przykład w samolotach firmy Ryanair na jedno dziecko przypada możliwość przewiezienia jednego wózka składanego, którego nie trzeba wcześniej zgłaszać. Jakiekolwiek dodatkowe wyposażenie dla niemowląt, takie jak foteliki czy łóżeczka podróżne są płatne.
Nieco korzystniejszą opcją dla rodzin z dziećmi jest podróż samolotem marki Wizz Air, gdzie na pokład można bezpłatnie wnieść wózek, małe łóżeczko oraz żywność dla niemowlęcia. Niestety nie ma tam pozwolenia na zabranie ze sobą fotelika samochodowego na pokład nawet za dodatkową opłatą.
Natomiast w cenie biletu Polskich Linii Lotniczych LOT dorosły pasażer może przewieźć (jako bagaż podręczny) jedzenie, kocyk i składany wózek dla dziecka i nie jest to wliczone do limitu bagażu nierejestrowanego. Natomiast niemowlęciu korzystającemu z 90% zniżki taryfowej również przysługuje bagaż do 10 kg w cenie biletu, dlatego bez problemu zabierzecie ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.
Dodatkowe udogodnienia dla podróżujących z dziećmi
Przede wszystkim w przypadku prawie każdej linii lotniczej rodzicom z małymi dziećmi przysługuje pierwszeństwo wejścia na pokład, nawet jeśli wcześniej go nie wykupili. Ponadto na każdym lotnisku znajduje się pokój dla matki z dzieckiem, wyposażony w specjalne miejsce do przewijania niemowlęcia. W niektórych liniach lotniczych w cenie biletu dla niemowlęcia jest bezpłatny posiłek na pokładzie, a także możliwość wykupienia specjalnej asysty dla dzieci. Co ciekawe, w wielu samolotach kursujących do USA i Kanady pasażerowie mogą zamówić specjalną kołyskę, która instalowana jest na pokładzie obok rodzica.
1 komentarz
A właściwie to często latacie z dziećmi? Czy wielogodzinna podróż samolotem nie jest dla nich nużąca? Sama wiem, jak potrafią marudzić przy dłuższej podróży autem :/