Gdy kobieta rodzi dziecko, często pojawia się problem, w jaki sposób pogodzić macierzyństwo z życiem zawodowym. Wiele matek, po okresie urlopu macierzyńskiego wraca po prostu do pracy, a dziecko oddaje do żłobka czy przedszkola. Są też i te kobiety, które decydują pozostać w domu i poświęcić opiece nad pociechą. Trzecia grupa kobiet to te, które chcą jednocześnie zajmować się dzieckiem i prowadzić firmę – tylko jak to pogodzić?
Czy możliwe jest pogodzenie macierzyństwa z prowadzeniem biznesu?
Dla wielu osób pogodzenie macierzyństwa z innymi obowiązkami, zwłaszcza zawodowymi bywa trudne, ponieważ ciężko jest jednocześnie poświęcić odpowiednią ilość czasu zarówno dziecku, jak i pracy. Mimo to wiele kobiet, które zostaje matkami, decyduje się na założenie własnej firmy, aby móc pozostać w domu z maluchem i jednocześnie zarabiać. Czy jednak taka opcja jest dobra dla każdego? Niekoniecznie.
To czy założenie własnej firmy mając małe dziecko, będzie dobrym pomysłem, zależne jest od wielu czynników. Można wymienić tu choćby wiek dziecka, jego temperament, a także nasze własne umiejętności także w zakresie organizacji czasu. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi „tak” lub „nie”, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna. Niewątpliwie jednak założenie i prowadzenie własnego biznesu wymaga sporo czasu i wytrwałości.
Jak założyć firmę, mając małe dziecko?
Założenie własnej firmy biorąc pod uwagę kwestie formalne, nie jest szczególnie skomplikowaną rzeczą. Oczywiście trzeba spełnić odpowiednie kryteria, które wiążą się z przepisami prawnymi, ale tak naprawdę jest to dopiero pierwszy krok, jaki nas czeka na tej drodze. Więcej o tym, jak założyć firmę doradza https://blogstyle.pl, znajdują się tam m.in. informacje o podatkach, czy obowiązkowych opłatach na ZUS. Od tego niestety nie da się uciec, na szczęście wiele artykułów przeprowadzić może nas krok po kroku przez wszelkie zawiłości formalne.
Jakie formalności trzeba spełnić, żeby założyć firmę?
Przede wszystkim chcąc założyć firmę, należy pamiętać, że trzeba zarejestrować swoją działalność, a wcześniej zorientować się, jakie są możliwości związane z ulgami i przepisami dotyczącymi choćby opłat VAT czy posiadania kas fiskalnych. Należy złożyć wniosek w CeiDG, zgłosić się do ZUS lub KRUS, GUS, a także do naczelnika US. Oczywiście to tylko początek, ponieważ wiele będzie zależało przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności.
Jaki biznes dla mam będzie najlepszy?
W tym przypadku także nie ma jednej najlepszej odpowiedzi, ponieważ każda kobieta, matka, która będzie chciała założyć własną firmę, musi dobrze się zastanowić nad tym, co chce robić i dlaczego. Przyda się więc opracowanie porządnego biznesplanu i zorientowaniu się w zapotrzebowaniu rynkowym. Wiele pomysłów można znaleźć w sieci, a część z nich wiąże się nie tyle z pełnoprawną pracą, ile formą dodatkowego zarobku. Bywa i tak, że mamy zakładają własny biznes bez rezygnacji z pracy etatowej, choć rzecz jasna jest to bardziej wymagające. Recepty idealnej nie ma, trzeba po prostu się nad tym dobrze zastanowić.