Jakie umiejętności rozwija gra w szachy?

autor Zuzanna Knaus
326 x czytano

Szachy to jedna z najbardziej rozwijających umysł gier, która ma również walory terapeutyczne. Czego uczą szachy i dlaczego warto w nie grać już od najmłodszych lat, wyjaśniamy poniżej.

Czego uczą szachy?

Gra w szachy to rozrywka, pasja, ale przede wszystkim ogromna nauka koncentracji, cierpliwości i logicznego myślenia. Korzyści z gry w szachy przedstawia szachydladzieci.pl, koncentrując się na tym, jakie cechy ta gra rozwija u dzieci. Mowa tam o nauce odpowiedzialności, samodzielności czy życia w społeczeństwie. Szachy uczą przede wszystkim uczciwej rywalizacji i ogromnego szacunku do przeciwnika. Dzieci, które od najmłodszych lat trenują ten sport, cechuje też ogromna cierpliwość i umiejętność panowania nad nerwami. Są spokojniejsze i bardziej wyrozumiałe dla swoich rówieśników. Szachy przede wszystkim uczą kultury nie tylko podczas rozgrywek w sali czy na zawodach, ale w normalnym, codziennym życiu.

Inteligencja matematyczna i przestrzenna

Według Howarda Gardnera gra w szachy wpływa przede wszystkim na rozwój inteligencji matematycznej i przestrzennej. Co to oznacza? Ten pierwszy rodzaj inteligencji oparty jest na myśleniu przyczynowo-skutkowym, oznacza to, że człowiek szybciej łączy niektóre zjawiska, postrzega świat poprzez ciągi zdarzeń i logiczne myślenie. Osoby o rozwiniętej inteligencji matematycznej z łatwością rozwiązują problemy w sposób kreatywny, bez problemu znajdują oryginalne i skuteczne rozwiązania w różnych życiowych sytuacjach.

Z kolei osoby o rozwiniętej inteligencji przestrzennej są bardzo wrażliwe na otaczające ich kształty czy kolory. Są to obserwatorzy, którzy prezentują różne informacje w formie diagramów czy schematów. Ten rodzaj inteligencji przydaje się w takich zawodach jak architekt, fotograf czy grafik komputerowy.

Gra w szachy

Planowanie i przewidywanie

Szachy uczą planowania, nie tylko w grze, ale również w codziennym życiu. Uczą wyznaczać cele i dążyć do ich osiągnięcia. Uczą również rozważania wielu możliwości oraz przewidywania pewnych ruchów. Każdy ruch w szachach musi być dokładnie przemyślany, gracz musi myśleć nie tylko za siebie, ale również za przeciwnika – jeśli posunę się w ten sposób, co zrobi mój rywal? Szachiści nie wykonują pierwszego posunięcia, jakie przyjdzie im na myśl, muszą przyjąć jakąś strategię, myśleć o 2 lub 3 ruchy do przodu. Ta umiejętność jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Dzięki szachom łatwiej jest nam podejmować różne decyzje, potrafimy wyodrębnić wady i zalety danego rozwiązania i szybko osądzić, która droga będzie najwłaściwsza.

Szachy rozwijają pamięć

Szachy wpływają również na pamięć i koncentrację. Uczą skupienia, ale też ułatwiają zapamiętywanie różnych ustawień i schematów. Dzięki tej grze łatwiej będzie nam się skupić na wielu codziennych czynnościach, poświęcić się im w 100%. Dlatego też gra w szachy jest szczególnie polecana dzieciom, ponieważ w znacznym stopniu może im pomóc w nauce i rozwiązywaniu zadań.

podobne tematycznie

zostaw komentarz