Cesarskie cięcie jest operacją, która pozostawia po sobie ślad w postaci blizny. Warto dbać o nią od samego początku. Chcesz się dowiedzieć jak robić to właściwie i dlaczego jest to tak ważne? Szczegóły poniżej!
Jak pielęgnować świeżą bliznę po cesarce?
Świeża blizna po cesarskim cięciu najczęściej przykryta jest opatrunkiem, który nie pozwala na kontakt rany z wodą. Co ważne, na szybsze gojenie się rany wpływa dostęp powietrza. Ponadto młoda mama powinna wybrać bieliznę z naturalnych materiałów i sięgać po takie modele, które ani nie obcierają, ani blizny nie uciskają.
Świeża blizna po cesarce powinna być również regularnie przemywana wodą z szarym mydłem i bardzo delikatnie osuszana ręcznikiem papierowym. Przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnacyjnych koniecznie należy umyć ręce i odpowiednio dbać o higienę, tak by nie dopuścić do przedostania się bakterii, mogących wywołać stan zapalny.
Co dalej robić z blizną po CC?
Omawiając pielęgnację blizny powstałej po operacji cesarskiego cięcia, należy wspomnieć o tym, że jest to proces długi, któremu trzeba poświęcić należytą uwagę. Przede wszystkim bliznę warto mobilizować. Działania te pozwalają na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zrostów, a także w znaczącym stopniu poprawiają elastyczność skóry.
A jak wygląda przykładowa mobilizacja blizny po cesarskim cięciu? Przede wszystkim działania te polegają na masażach i ćwiczeniach z blizną. Dotyk wpływa na ruchomość samej blizny, przez co oddziela się ona od głębszych warstw skóry i minimalizuje możliwość pojawienia się niechcianych zrostów. Dodatkowo masaże blizny po CC pozwalają na rozluźnienie zgrubiałej skóry w okolicach blizny.
Jakie mogą być problemy z blizną po cesarskim cięciu?
Cesarskie cięcie i powstała w jego wyniku blizna może powodować dyskomfort jeszcze przez długi czas po przeprowadzonej operacji. Szacuje się, że kobieta potrzebuje aż kilkunastu tygodni, by jej organizm mógł powrócić do pełni sił. Bliznę po CC należy obserwować, a wszystkie niepokojące sygnały na bieżąco konsultować z lekarzem.
Jeśli blizna i okolica wokół niej boli, przybrała czerwony kolor i wystąpił obrzęk, to może to świadczyć o infekcji. Ponadto wizyta lekarska jest niezbędna, jeśli po 5 tygodniach od porodu, blizna w dalszym ciągu boli.
Innym problemem związanym z blizną po cesarce mogą być powstające zrosty. Warto wspomnieć, że mogą się one przyczyniać do powstawania stanów zapalnych, dlatego tak ważna jest, wcześniej przez nas wspomniana, mobilizacja. Zrosty można rozpoznać po objawach, które mogą występować jednocześnie bądź pojedynczo. A są to:
- krwawienia między miesiączkami,
- powracające, mocne bóle podbrzusza,
- bolesne oddawanie moczu,
- trudności w zajściu w ciążę.
Pamiętać należy również o przeprowadzeniu badań po cesarskim cięciu, dzięki którym można zweryfikować czy wszystko z organizmem kobiety jest w porządku lub też, czy wystąpiły nieprawidłowości. Jednym z ważniejszych badań jest USG z sondą dopochwową.
2 komentarze
Naprawdę warto dbać o bliznę po CC! Ja po pierwszej cesarce tego zaniedbałam i długo musiałam walczyć z konsekwencjami. Po drugiej od razu poszłam do specjalisty, robie masaże i wszystko jest z blizna ok :)
Moim zdaniem najlepszym co można zrobić z blizną po cesarskim cięciu to właśnie ją kontrolować i regularnie się badać. Najlepiej zdać się na opinię lekarzy