Prawo do cesarki w Polsce. Kiedy wykonuje się cesarskie cięcie?

autor Eliza Zych
678 x czytano

Poród to duży wysiłek zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Obawiasz się porodu naturalnego i chciałabyś wiedzieć, kiedy wykonuje się cesarskie cięcie? Czy jest możliwość przeprowadzenia cesarki na życzenie? Jeśli przygotowujesz się do przywitania na świecie maluszka, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, a dzięki temu rozwiejesz swoje wątpliwości.

Kiedy wykonuje się planowane cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie jest ingerencją chirurgiczną, która wymaga naruszenia powłok ciała kobiety — lekarz wyciąga dziecko z macicy po odpowiednim nacięciu brzucha i macicy matki. W niektórych przypadkach przeprowadzenie cesarki nie tylko jest wskazane, ale nawet konieczne. Kiedy przeprowadza się cesarskie cięcie?

Wskazania do cesarskiego cięcia mogą być zarówno po stronie matki, jak i płodu. Najczęściej taką operację przeprowadza się, gdy dziecko nie jest prawidłowo ułożone, co stanowi poważną przeszkodę do porodu naturalnego. Odpowiednia pozycja płodu to ułożenie głową w dół, jednak zdarzają się sytuację, gdy dziecko znajduje się w pozycji pośladkowej (miednicowej), jego nóżki znajdują się w dolnej części brzucha kobiety albo maluch jest ułożony poprzecznie.

Inne wskazanie do cesarskiego cięcia stanowi niewspółmierność porodowa, czyli dziecko jest za duże w stosunku do miednicy matki. Czasami musi ono zostać wykonane w trosce o zdrowie kobiety. Dzieje się tak, gdy przyszła mama ma poważne problemy z sercem, nadciśnienie, a w niektórych przypadkach dużą wadę wzroku. W takich sytuacjach ma miejsce elektywne cesarskie cięcie, czyli z góry zaplanowane. Zwykle taką operację wykonuje się około 38-39 tygodnia ciąży.

Nagła cesakra – kiedy ma miejsce?

Oprócz predyspozycji do cesarskiego cięcia wynikających z przebiegu ciąży lub stanu zdrowia kobiety, istnieją również wskazania do przeprowadzenia operacji, które mogą pojawić się w trakcie porodu. Do najczęściej spotykanych należą zaburzenia tętna płodu (m.in. nieprawidłowy zapis KTG, spadek tętna dziecka poniżej 100 uderzeń na minutę), przedłużająca się akcja porodowa (np. szyjka macicy się nie rozwiera lub dziecko znajduje się zbyt wysoko w kanale rodnym mimo parcia) oraz wystąpienie stanu przedrzucawkowego (zbyt wysokie ciśnienie matki).

Czy można zażyczyć sobie porodu przez CC?

W Polsce nie praktykuje się cesarskiego cięcia na życzenie. Należy pamiętać, że jest operacją, dlatego standard opieki okołoporodowej wskazuje jasno, że do jej przeprowadzenia muszą wystąpić określone wskazania. Warto też zaznaczyć, że najczęściej cesarkę wykonuje się w szpitalach prywatnych, które łagodniejszym okiem patrzą na wskazania do operacji. Koszt takiej operacji wynosi od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności od wybranej placówki.

Jeśli obawiasz się porodu drogami natury, dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po techniki rozluźniające, które pozwolą Twojemu ciału lepiej przejść przez cały ten proces. Ciekawą propozycję stanowi poród w wodzie. Ciepła woda łagodzi bóle porodowe i rozluźnia mięśnie.

podobne tematycznie

2 komentarze

Matrioszka 3 marca 2023 - 11:25

Jak się ma znajomości, to i cesarskie cięcie można wykonać na życzenie, takie są realia….

odpowiedz
mimi 8 marca 2023 - 08:13

Niby u nas nie wykonuje się cesarskiego cięcia na życzenie, jednak wystarczy odpowiednio zagadać do lekarza i może się to udać, wiem, bo miałam :) a jak rodzi się w prywatnym szpitalu to już w ogóle…

odpowiedz

zostaw komentarz