Co na katar dla dziecka? Jak poradzić sobie z katarem u małego dziecka?

autor Kamila Kucharczyk
258 x czytano

Życie rodzica, szczególnie początkującego, związane jest z nieustannym podejmowaniem trudnych decyzji. I o ile w pewnych kwestiach należy się bezwzględnie konsultować ze specjalistą, o tyle w niektórych przypadkach trzeba zdać się na własną intuicję lub skorzystać z doświadczenia innych rodziców. Tak jest w przypadku kataru u małych dzieci.

Przyczyny i objawy kataru u małych dzieci

Przyczyn kataru u dzieci może być kilka. Gdy maluchy chodzą do żłobka lub przedszkola sprawa jest prosta – od innych dzieci „łapią” infekcję wirusową. Nie jest to nic groźnego i taki katar można leczyć domowymi sposobami.

Intensywne pociąganie nosem może być również wynikiem alergii. Wtedy jego objawy są nieznacznie różne – wydzielina jest rzadka i przejrzysta, można odnieść wrażenie, iż nieustannie „leje się” z nosa. I o ile w przypadku zwykłej infekcji często jedynym objawem jest zatkany nos, to przy alergii może występować napadowe kichanie oraz łzawienie oczu.

Żadnego doświadczonego rodzica nie zdziwi również fakt, że katar może być spowodowany ciałem obcym znajdującym się w nosie dziecka! Maluchy niestety mają tendencję do wkładania różnych małych przedmiotów do wszelkich otworów i trzeba na to bardzo uważać.

Jeśli w domu występuje suche powietrze, to u dziecka może wystąpić także podrażnienie śluzówki. Wtedy trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń oraz często je wietrzyć.

Sposoby na katar

Kiedy iść do lekarza z dzieckiem?

Młodzi rodzice mają tendencję do chodzenie do lekarza z dzieckiem za każdym razem, gdy coś ich zaniepokoi. I choć tak właściwie trudno jest im się dziwić, to trzeba też wziąć pod uwagę, że te wizyty są dla najmłodszych stresującym przeżyciem, którego przecież można uniknąć – zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze zwykłym katarem. Jednak jest kilka sytuacji, kiedy trzeba iść z dzieckiem do specjalisty od razu, gdy zauważymy jakiekolwiek objawy poważniejszej choroby. Tak jest w przypadku noworodków oraz dzieci, które oprócz kataru mają gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza. Dodatkowo, jeśli katar nie ustępuje i ciągle nasilają się jego objawy, należy skonsultować się z doktorem. A w przypadku gdy podejrzewamy alergię, dobrze byłoby wykonać komplet badań.

Domowe sposoby na leczenie kataru u dzieci

Najważniejszym i najbardziej skutecznym sposobem na leczenie kataru u dzieci jest oczyszczanie nosa. Najprościej byłoby aplikować maluchowi roztwór soli fizjologicznej, która rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. A jeśli dziecko jest starsze, to należy nauczyć je samodzielnego używania chusteczek higienicznych. Trzeba również podawać maluchowi dużo płynów oraz dbać o nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Można też podjąć próbę podania dziecku syropu z cebuli, jednak czasami może to być wręcz karkołomnym zadaniem.

Domowe sposoby na leczenie kataru u dzieci są bardzo skuteczne w początkowej fazie choroby. I jeśli infekcja nie przeradza się w nic poważniejszego, można na tym poprzestać.

podobne tematycznie

3 komentarze

Kamila 1 września 2016 - 08:18

Ten roztwór to dobry sposób. Moje dzieci miały taką przypadłość, że strasznie nie lubiły smarkać (może to był zwyczajny bunt i robienie mi na złość) ale jak kupiłam chusteczki zapachowe to jakoś im się zmieniło :D Niby taki mały drobiazg a bardzo zmienił ich nastawienie.

odpowiedz
Aleksandra Malarska 6 września 2016 - 13:02

Potrzebuję kropli albo spraju dla pięciolatka na katar, młody nie chce nic pić bo jest gorzkie a mi już ręce opadają, macie coś do zaproponowania?

odpowiedz
Ania 15 września 2016 - 13:51

jest dużo środków ziołowych, soli itp. w aptece, polecam najbliższą aptekę (dobrą z jakiejś sieci najlepiej) i tam na miejscu porozmawiać co może pomóc, farmaceutka na pewno pomoże, mnie też tak pomogła, dostała dla dziecka jakieś sole w spreju, ale już nie pamiętam co to było, teraz tyle tego jest że iść wybrać i po kłopocie (nie pisze oczywiście o antybiotykach tylko o sprejach, wodach do nosa itd.)

odpowiedz

zostaw komentarz