Czy na pewno pierzesz prawidłowo?

autor Ala Bart
214 x czytano

Czasami nawet codziennie pierzemy nasze ubrania. Chcemy, aby były czyste, pachnące i na długo zachowały swój wygląd. Dlatego bardzo ważne jest to, w jaki sposób dobierzemy środki piorące, ale także istotny staje się sposób ich użycia. Czy na pewno wiesz, gdzie wlać płyn do prania i kiedy wlać płyn do płukania? Jesteś pewny, jak prawidłowo używać kapsułek do prania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Jak przygotować ubrania do prania?

Ubrania powinny być przed praniem posegregowane. Należy oddzielnie prać ubrania kolorowe i białe. Kolorową odzież najlepiej prać razem z ubraniami w podobnej kolorystyce. Warto też osobno wkładać do pralki ubrania wykonane z różnych materiałów – wełny, bawełny i tkanin delikatnych. Zaleca się również oddzielne pranie bielizny oraz odzieży dziecięcej, szczególnie tej dla noworodków i niemowląt.

Bębęn pralki

Dużo tych porad, prawda? Segregowanie ubrań ma służyć temu, aby zachować je w jak najlepszym stanie jak najdłużej. Nie chodzi o to, aby codziennie poświęcać samej segregacji kilkanaście minut i wkładać do pralki dwie rzeczy, które akurat mają ten sam wzór. Podejdź do prania z głową i skup się przede wszystkim na dobraniu podobnych (niekoniecznie identycznych) kolorów czy materiałów. Dla pewności można użyć specjalnych chusteczek, które pochłaniają kolor. Chronią one przed farbowaniem ubrań.

Jeżeli nie wiemy, jak prać konkretną rzecz, możemy zawsze sprawdzić informacje umieszczone na metce przez producenta. Należy trzymać się tych wytycznych, szczególnie jeśli ubrania są wykonane z delikatnych i nietypowych tkanin lub są zdobione aplikacjami bądź dżetami. Oznaczenia prania to kolejna wskazówka, która ma pomóc, a nie utrudnić całą czynność.

przeczytaj także:  3 sposoby jak zwalczyć kaszel u dziecka

Jakie środki piorące wybrać?

Następnym krokiem jest odpowiednie dobranie środków piorących. W Polsce dalej najpopularniejsze są proszki do prania. Prawda jest jednak taka, że coraz więcej osób sięga również po kapsułki do prania, specjalne płyny i żele piorące. Na rynku są nawet preparaty, które nadają praniu wyłącznie odpowiedni zapach, więc wybór jest naprawdę spory.

Co ciekawe, niektórzy nawet polecają pranie w kapsułkach i żelach, ponieważ mają one bardziej skoncentrowane składniki. Używa się ich mniej, a użytkownik ma mniejszy, bezpośredni kontakt z substancjami czynnymi, które stosowane są w tych produktach. Kapsułki pomagają także utrzymać porządek w łazience, ponieważ substancja nie wylewa się poza opakowanie. Ważne jest to, aby wybierać odpowiednie środki piorące, przeznaczone do prania ubrań białych, kolorowych lub delikatnych. Wtedy mamy pewność, że nie zastaniemy przykrej niespodzianki przy wyjmowaniu ubrań z pralki.

Niezwykle ważna informacja dla rodziców. Ubrania dziecięce lepiej jest prać w środkach, które są łagodniejsze i nie wywołują podrażnień. Dotyczy to zwłaszcza noworodków, ponieważ ich skóra jest dużo wrażliwsza od skóry dorosłych. Stosowanie specjalnych proszków i płynów hipoalergicznych znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień i uczuleń.

przeczytaj także:  Kawiarnia dla mam z dziećmi - kawa na spokojnie, spotkania z matkami, zabawa, animacja!

Więcej porad na temat prania dziecięcych ubranek znajdziesz na: http://www.lovela.pl/porady/pranie-z-lovela.

Sposób użycia środków piorących

Istotne jest też to, aby stosować środki piorące i pielęgnujące ubrania w odpowiedni sposób. Wielu z nas ma z tym spory problem i nie wie gdzie wlać płyn do prania, a gdzie wsypać proszek. Oba środki umieszcza się w szufladce pralki. To wie każdy. Która przegródka jednak jest przeznaczona dla danego środka?

Najczęściej w szufladzie pralki mamy trzy przegrody. Z reguły są one oznaczone symbolami I – pranie wstępne (tu sypiemy proszek, jeśli mamy mocno zabrudzone ubrania, wymagające wstępnego prania), II – pranie zasadnicze (tutaj sypiemy proszek podczas standardowego prania) oraz symbol kwiatka (przegroda na płyn do płukania). Najłatwiejsze jest użycie kapsułek, bo nie trzeba zastanawiać się nad ich prawidłowym umieszczeniem. Kapsułki i płyny piorące powinno się umieszczać bezpośrednio w bębnie pralki.

przeczytaj także:  Jak znaleźć czas na sprzątanie i odpoczynek? To proste!

podobne tematycznie

zostaw komentarz