Dlaczego dziecko krzyżuje palce u rąk?

autor Felicja Domańska
1,2k x czytano

Dzieci czasami przejawiają nietypowe zachowania, które mogą dziwić dorosłych i wzbudzać pewne zaniepokojenie. Tak właśnie jest z krzyżowaniem palców. Czy zachowanie to jest normalne i czy wymaga szczególnego zainteresowania ze strony rodziców? Przeczytaj nasz artykuł, a rozwiejesz swoje wątpliwości.

Co oznacza, gdy dziecko krzyżuje palce u rąk?

Zauważyłaś, że Twoje dziecko często bawi się palcami i krzyżuje je? To może być po prostu zwyczajna dziecięca maniera. W wielu przypadkach takie zachowanie jest częścią poznawania własnego ciała i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. W okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa maluchy często eksperymentują z różnymi ruchami rączek, w tym z przeplataniem palców, aby lepiej poznawać możliwości własnego ciała. Czasami takie zachowanie wyraża nerwowość i wydaje się metodą na samouspokojenie w nowych lub stresujących sytuacjach.

Czy krzyżowanie palców u rąk wymaga zainteresowania rodziców?

Chociaż z reguły krzyżowanie palców nie jest objawem choroby, a jedynie dziecięcą zabawą lub sposobem poznawania własnego ciała, to mimo wszystko rodzice powinni obserwować swoją pociechę. Zwrócić uwagę, jak często maluch zaczyna bawić się paluszkami i w jakich okolicznościach to robi. W wielu przypadkach takie zachowanie może być po prostu przejściowym etapem rozwoju. Jeśli jednak utrzymuje się ono przez dłuższy czas, to dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z dzieckiem na temat jego emocji. Zaleca się także, aby w przypadku obaw, rodzice podzielili się swoimi spostrzeżeniami z lekarzem pediatrą. Intensywne przeplatanie paluszków przez maluszka może bowiem wymagać konsultacji ze specjalistą, aby wykluczyć u niego ewentualne zaburzenia sensoryczne.

Czy krzyżowanie palców u rąk to objaw autyzmu?

Obecnie bardzo często jest poruszany temat problemów z integracją społeczną i sensoryczną u maluchów, dlatego wielu rodziców, zastanawia się, czy przeplatanie palców przez dziecko może być sygnałem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Warto mieć na uwadzę, że zachowanie to samo w sobie nie jest jednoznacznym symptomem, który na to wskazuje. Niemniej jednak krzyżowanie palców czasami może być obserwowane u niektórych maluchów z ASD. Należy pamiętać, że autyzm tak naprawdę charakteryzuje się szerokim zakresem objawów, a przeplatane paluszków nieraz wydaje się być tylko jednym z nich.

Specjaliści podkreślają, że postawienie diagnozy ASD opiera się na kompleksowej ocenie zachowań, umiejętności społecznych i komunikacyjnych u dziecka, a także powtarzalności pewnych wzorców. Jeśli rodzice zauważą u malucha inne nietypowe symptomy oprócz krzyżowania palców, m.in. trudności w interakcjach z rówieśnikami czy też przejawianie przez brzdąca ograniczonych zainteresowań, powinni rozważyć skonsultowanie się ze specjalistą. Wczesna interwencja i odpowiednie wsparcie mogą wspomóc rozwój malucha ze spektrum autyzmu.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, a wiele zachowań brzdąców jest częścią tego procesu. Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha lubi bawić się paluszkami, powinnaś naszym zdaniem spróbować z nią o tym porozmawiać. W wielu przypadkach wątpliwości pomaga też rozwiać konsultacja z pediatrą lub psychologiem dziecięcym. Co myślisz o krzyżowaniu palców przez maluchy? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz