Będąc mamą zapewne nie raz doświadczyłaś bezskutecznego namawiania twojej pociechy do zjedzenia posiłku. Martwiło Cię, gdy prośby i wszelkiego rodzaju (wszystkim nam znane) zachęty, nie przynosiły efektu. Co może być przyczyną braku apetytu i jakie są sposoby na niejadka?

1. Brak apetytu u dziecka może mieć wiele przyczyn

 • Pogorszenie samopoczucia – spowodowane jakimś smutnym przeżyciem.
 • Początek infekcji – hamuje w znaczny sposób apetyt.
 • Ząbkowanie – ból, swędzenie dziąseł ograniczają apetyt.
 • Zbyt duża ilość płynów – zwłaszcza gęstych, sycących, przecierowych soków.
 • Pasożyty – np. glistnica, tasiemiec.
 • Refluks żołądkowo – jelitowy – są to zaburzenia czynności przewodu pokarmowego. Jego przyczyny mogą być różne. Jest on wywołany przez zaburzenia pracy nerwów, które dochodzą do dwunastnicy i dróg żółciowych.
 • Nieograniczona, zbyt duża ilość słodkich przekąsek przed posiłkami.
 • dziecko je słodycze

 • Neofobia – niechęć do nowych rzeczy, głównie u dzieci w wieku dwóch lat.
 • Pogoda – działa nie tylko na dorosłych, ale również i na młodszych.
 • 2. Sposoby na niejadka

  Zadbaj o oprawę wizualną dania i wymyśl ciekawe nazwy na „zwykłe” dania – kotlet z jajkiem sadzonym możesz nazwać złotą wyspą, a dodana gałązka brokuł może posłużyć jako palma. Spaghetti – czerwonymi niteczkami. Pulpety – kuleczkami. Możesz zrobić uśmiechniętą buzię z dwóch niewielkiej ilości pulpecików i puree ziemniaczanego. Zwykłe talerzyki i sztućce możesz zastąpić kolorowymi.

  Nakładaj małe porcje – żołądek małego dziecka jest kilkakrotnie mniejszy od naszego. Obiadek możesz mu nakładać na talerzyku deserowym.

  dużo jedzenia

  Zaproś dziecko do kuchni, poproś o pomoc w przygotowaniu posiłku – dziecko będzie dumne, że mogło Ci pomóc. Pochwal je i powiedz, że ten obiadek na pewno będzie pyszny i że już nie możesz się doczekać, aż się upiecze.
  Nie poganiaj dziecka przy jedzeniu – daj dziecku czas, nie musi mieć takiej wprawy, czy tak szybko gryźć, jak ty! Zwłaszcza podczas okresu wymiany zębów mlecznych na stałe.

  pusty talerzyk

  Pozwól, by dziecko miało swoje zdanie, ale dokonując wyboru jednej rzeczy spośród trzech. Dla przykładu: wolisz kanapkę: z szynką, serkiem lub dżemem? Jeśli dziecko będzie miało świadomość, że wybrało samo, większe jest prawdopodobieństwo, że skosztuje, a może nawet zje wszystko.

  Daj dziecku czas, pozwól mu zgłodnieć i – co najważniejsze – nie zmuszaj go. Szukaj przyczyny. Przed pójściem do lekarza, zastanów się, czy przypadkiem dziecko nie zjada za dużo słodyczy. Wyobraź sobie, że żołądek kilkuletniego dziecka jest malutki, wielkości mniej więcej pięści dorosłego człowieka. Czasem przed obiadem wystarczy, że dziecko zje żelka i wypije pół szklanki gęstego, przecierowego soku. Nic więc dziwnego, że na obiad nie ma już apetytu.

  Jeśli taki stan bardzo Cię niepokoi, gdyż trwa już kilka dni, udaj się do lekarza.