Przychodzi czas na sen, a Twoja pociecha wesoło bryka i ani myśli o tym, aby położyć się do łóżka? A może jesteś świeżo upieczoną mamą i masz za sobą kolejną nieprzespaną noc? Zastanawiasz się, dlaczego dziecko nie chce spać? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
- Dlaczego dziecko nie może zasnąć?
- Dlaczego dziecko nie chce spać w nocy?
- Dlaczego miesięczne dziecko nie chce spać?
- Dlaczego roczne dziecko nie chce spać w nocy?
Dlaczego dziecko nie może zasnąć?
Twój brzdąc wierci się i co chwilę zmienia pozycję w łóżku? Często problemy ze snem u maluchów wynikają z nadmiaru wrażeń. Po przepełnionym emocjami i nowymi doświadczeniami dniu trudniej jest odnaleźć dziecku spokój. Dodatkowo nieodpowiednia rutyna przed snem, np. oglądanie bajek czy brak wieczornego wyciszenia, mogą jeszcze potęgować trudności z zasypianiem. Duża liczba drzemek malucha w ciągu dnia lub zbyt późna pora ostatniej z nich również wydają się przyczyniać do tego, że maluch niechętnie kładzie się do łóżka wieczorem. Zasypianie często utrudniają też hałas czy światło. Należy także zwrócić uwagę na to, co podajesz dziecku na kolację, ponieważ zbyt ciężkie wieczorne posiłki mogą zakłócać sen.
Dlaczego dziecko nie chce spać w nocy?
Małe dzieci często przejawiają opór przed pójściem spać, co zazwyczaj wynika z obawy przed rozłąką z rodzicami. Szczególnie maluchy, które mają własny pokój, mogą kojarzyć noc z niepewnością i samotnością. Dzieci w wieku przedszkolnym czasami mają koszmary senne, co zwykle sprawia, że się budzą lub nie chcą spać same. Niektóre maluchy wykazują też sensoryczną nadwrażliwość, np. na etykietki w piżamie czy fakturę pościeli, dlaczego mają problemy z wieczornym zasypianiem lub przesypianiem całej nocy.
Dlaczego miesięczne dziecko nie chce spać?
Noworodki i miesięczne dzieci często mają nieregularny rytm snu, który jest naturalną częścią ich rozwoju. Proces adaptacji do życia poza łonem matki wymaga bowiem czasu, a otoczenie zewnętrzne może wydawać się dla nich zbyt stymulujące. Czasami spokojny sen maluszka zakłócają kolki i dyskomfort związany z trawieniem. Jeśli po raz kolejny głowisz się, jak przetrwać dzień po nieprzespanej nocy, ponieważ Twoje dziecko cały czas płakało, zadbaj o układanie malucha w komfortowej dla niego pozycji. Zapewnij mu także odpowiednie środowisko, które pomoże brzdącowi stopniowo się zaadaptować do życia.
Dlaczego roczne dziecko nie chce spać w nocy?
Roczne dzieci przechodzą przez dosyć znaczące dla ich rozwoju etapy, które mogą także wpływać na ich sen. Jednym z nich jest dosyć bolesny proces ząbkowania. Dyskomfort z nim związany często utrudnia spokojny sen. Czasami wprowadzanie nowych pokarmów i zmiany w diecie mogą wpływać na trawienie i komfort nocny. Warto w tym okresie utrzymywać konsekwentną rutynę snu i stworzyć spokojną przestrzeń, która pomoże rocznemu dziecku w zasypianiu i odpoczynku.
W naszej ocenie dobrą praktyką jest stopione wyciszanie dziecka przed porą snu. Warto wtedy zdecydować się na czytanie książek, układanie puzzli czy też słuchanie spokojnej muzyki. Dzięki temu maluchowi znacznie łatwiej będzie zasnąć wieczorem i z większą pewnością prześpi całą noc. Masz sprawdzone sposoby na to, aby dziecko chętnie kładło się do łóżka? Jesteśmy bardzo ciekawi, dlatego podziel się nimi w komentarzu pod artykułem.