Fonoholizm u dzieci – czy można uzależnić się od korzystania z telefonu?

autor Emi Romańska
280 x czytano

Czy często zdarza Ci się odłożyć telefon na kilka godzin i w ogólnie nie myśleć nawet o skorzystaniu z niego? Trudno, prawda? Być może to jedne z pierwszych objawów fonoholizmu. Fonoholizm to jedno z niebezpieczeństw, na które jesteśmy narażeni, żyjąc w obecnych czasach podczas tak dużej popularyzacji cyfryzacji, z którą stykamy się praktycznie na każdym kroku. Za sprawą rozwoju technologii na przestrzeni ostatnich 20 lat oraz z roku na rok coraz bardziej rozpowszechnionym telefonom osobistym, problem stał się realny. Czym tak naprawdę jest fonoholizm i kto jest najbardziej na niego narażony? Czy dotyczy to również dzieci, a jeśli tak, to jak je uchronić? Co zrobić w sytuacji, gdy zauważymy, że nasze dziecko za dużo korzysta z telefonu i potrzebuje pomocy? Do kogo zgłosić się z problemem? Przychodzimy z pomocą i postaramy się odpowiedzieć na wszystkie powyższe pytania w naszym artykule.

Co to fonoholizm?

Według definicji Fundacji „Db@m o mój zasięg” fonoholizm jest zaburzeniem behawioralnym, które polega na nałogowym korzystaniu z telefonu komórkowego lub smartfona. O nadużywaniu możemy mówić w sytuacji, gdy nie możemy wyobrazić sobie swojego życia, a nawet paru chwil bez własnego telefonu w ręku. Nawet podczas snu telefon razem z internetem są w trybie czuwania, tak aby w każdej chwili móc sprawdzić wiadomość, która właśnie nadeszła, albo przeczesywać sieć w poszukiwaniu najnowszych informacji.

Jakie są skutki uzależnienia od telefonu?

Mimo że fonoholizm oficjalnie nie jest sklasyfikowany jako uzależnienie (podobnie zresztą do FOMO oraz uzależnienia od internetu samego w sobie) może mieć negatywne skutki na zdrowie psychiczne i fizyczne. Często zdarza się, że poprzez nadużycia osoba traci kontakt z bliskimi, co ma wpływ na codzienne obowiązki oraz relacje społeczne.

Fonoholizm – poważne zagrożenie dla dzieci.

Fonoholizm jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, biorąc pod uwagę kształtujący się mózg oraz to, że wychowują się one od początku w towarzystwie telefonów i traktują je poniekąd jak zabawki. Najbardziej narażeni są także nastolatkowie, którzy oprócz dotychczasowego wykorzystywania smartfona do oglądania bajek lub gier, zaczynają poznawać inne funkcje internetu, w tym media społecznościowe, za pomocą których komunikują się z przyjaciółmi. Dodatkowo w erze smartfonów, gdy telefon jest naszym nieodłącznym atrybutem, ciężko jest uchronić dziecko przed korzystaniem z niego. Można jednak nakierować je na właściwy tor myślenia oraz odpowiedzialnego używania swojego smartfona.

Jak uchronić dziecko przed fonoholizmem?

Przede wszystkim należy rozmawiać o zagrożeniach wynikających z nadmiernego korzystania z telefonów i uświadomić własne dziecko, że warto skupić się na realnym świecie, to co ważne ma miejsce tu i teraz. Nie warto koncentrować się tyle na swoim telefonie, ponieważ może ominąć nas coś ważnego. Możecie także wspólnie ustalić zasady korzystania ze smartfona, dzięki którym dziecko będzie mieć wyznaczone pewne granice, co zdecydowanie będzie mogło ograniczyć jego czas spędzany z telefonem.

Co zrobić i gdzie zgłosić się o pomoc, jeśli twoje dziecko jest uzależnione od telefonu?

Jeśli zauważycie u swojego dziecka objawy nadużywania telefonu i samym Wam trudno jest poradzić sobie z problemem, dobrze będzie udać się do specjalisty. Świetnie sprawdzi się psycholog lub psychoterapeuta zajmujący się uzależnieniami behawioralnymi. Najlepiej będzie sprawdzić oferty pobliskich gabinetów psychologicznych i terapeutycznych, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Poradnie Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Poradnie Leczenia Uzależnień. Warto także skorzystać z pomocy fundacji zajmujących się aktywnością dzieci w sieci jak np. „Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę”.

podobne tematycznie

2 komentarze

Dorotka 19 maja 2022 - 10:38

Fonoholizm, jest takie określenie? Bo słyszałam o FOMO. Ale fakt, widzę dzieciaki przyklejone do telefonów, ostatnio non stop. Uważam, że to mega duże niebezpieczeństwo i ktoś powinien coś z tym zrobić.

odpowiedz
Inga 22 września 2022 - 10:08

To nie jest tylko problem dzieci. Dorośli są równie mocno uzależnieni od telefonów jak dzieci… To choroba cywilizacyjna.

odpowiedz

zostaw komentarz