Jak nauczyć dziecko czytać?

autor Hanna Ryjek
198 x czytano

Nauka czytania to normalna kolej rzeczy w rozwoju dziecka. Niektórym maluchom przychodzi to z łatwością i w mig wszystko łapią. Z niektórymi natomiast trzeba dłużej posiedzieć nad książkami i wykazać im więcej cierpliwości. Jakie są sprawdzone metody, żeby nauczyć dziecko czytać?

Jak oswoić dziecko z czytaniem?

Przede wszystkim dziecko musi osłuchać się z dźwiękiem liter. To dlatego tak ważne jest czytanie już od najmłodszych lat. Minimum godzina dziennie zapewni dziecku prawidłowy rozwój i warto zmusić się do tego, żeby dziecku czytać, nawet jeśli będzie to ta sama ulubiona książka dzień w dzień.

Chłopiec siedzi nad książką

Jak nauczyć dziecko czytać?

Na początku dziecko musi nauczyć się jak w ogóle brzmią konkretne litery. Warto skupić się najpierw na alfabecie i na tym, aby dziecko go zapamiętało. Literki dziecko musi powtarzać, nawet kilkakrotnie. Trzeba też pokazać jak te literki wyglądają.

Warto kupić tablicę, taką jak w szkole lub magnetyczną, na której można zapisywać literki. Można zacząć od napisania konkretnej litery i narysowania obok rzeczy, która zaczyna się właśnie tą literą. Dzięki temu dziecko szybciej zapamięta jak brzmi dana literka. Można też prosić dziecko o wymienienie kilku rzeczy, które zaczynają się na właśnie tą literę.

Podczas uczenia dziecka literek warto przechodzić od jednej do drugiej stopniowo. Dziecko nie nauczy się jednego dnia całego alfabetu. Warto przechodzić do kolejnych literek, kiedy mamy już pewność, że dziecko opanowało konkretną literkę.

Kiedy dziecko opanuje już kilka literek można je wydrukować, rozsypać na stole i bawić się w zgadywanki, żeby np. wskazać daną literę i powiedzieć kilka rzeczy, które się nią zaczynają.

Nauka czytania: spółgłoski, samogłoski i sylaby

Kiedy dziecko opanuje już cały alfabet, potrafi wymienić, co zaczyna się na konkretną literę, można przejść do rozróżniania spółgłosek, samogłosek i nauki sylab. Najlepiej zaczynać od krótkich słów, np. kot, dom, noc itp. Przydatne będą książeczki do czytania z obrazkami, dzieci łatwiej zapamiętają wyrazy właśnie w ten sposób. Można też pomyśleć o fiszkach, dzięki którym dzieci szybciej się nauczą. Kiedy spółgłoski i samogłoski nie będą już kryć tajemnic, można przejść do sylab. Tu również warto zacząć od krótkich słów – domek, kotek itp.

Na co zwrócić uwagę podczas nauki czytania?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dziecka nie można poganiać. Każdy człowiek ma swoje tempo przyswajania wiedzy, a pospieszanie może dziecko niepotrzebnie zestresować. Trzeba też pamiętać, że maluchy szybko się nudzą. Nauka czytania to powinna być dla nich zabawa, którą połączysz z czymś pożytecznym.

Warto pomyśleć o kreatywnej nauce czytania, np. korzystając z fiszek, drukując litery i dając je dziecku do kolorowania, pisząc je na tablicy, wymyślając słowa, które zaczynają się na konkretne litery. Sposobów na naukę czytania jest mnóstwo, jednak nie należy się z tym spieszyć. Trzeba uważnie obserwować dziecko i zdecydować, kiedy na pewno będzie ono gotowe na naukę czytania.

podobne tematycznie

zostaw komentarz