Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu to nie tylko bardzo duże przeżycie dla malucha, ale także i dla rodzica. Trzeba w końcu oddać swoje oczko w głowie pod opiekę obcej osoby. Dlatego warto zobaczyć jak przygotować się na ten moment, żeby uniknąć niepotrzebnych stresów.
• Dzień otwarty w przedszkolu
• Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu
• Jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu?
• Co zrobić gdy dziecko płacze w przedszkolu?
Dzień otwarty w przedszkolu
Dzieci podświadomie wyczuwają stres oraz niepewność u rodziców, dlatego to Wy sami musicie być najpierw pewni co do miejsca, do którego posyłacie swoje maluchy. W wielu przedszkolach organizowane są dni otwarte na które możecie przyjść z dziećmi, zapoznać się z przedszkolankami, zobaczyć jak budynek wygląda od środka, czy jest bezpieczny i przyjazny dla najmłodszych. To doskonała okazja, żeby upewnić się, czy Wasz wybór jest odpowiedni. Jednak dla samych dzieci może to być niewystarczające, ponieważ są wtedy pod opieką swoich opiekunów. Aby je przygotować na pobyt w przedszkolu, warto skorzystać z zajęć adaptacyjnych.
Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu
Jeśli Wasze maluchy często mają kontakt z innymi dzieciakami, są odważne i chętne do poznawania nowych ludzi, rzeczy, to pewnie szybko odnajdą się w przedszkolu. Ba! Może się okazać, że nie będą chciały wracać do domu. Jednak najczęściej jest inaczej i wtedy można pomyśleć o wysłaniu dziecka na zajęcia adaptacyjne, które organizuje wiele przedszkoli, głównie prywatnych. Celem takich zajęć jest eliminowanie stresu związanego z wejściem w nowe środowisko i przebywanie w otoczeniu zupełnie obcych sobie ludzi. Wtedy najczęściej zostawia się swoją pociechę na godzinkę/dwie w przedszkolu, kilka razy w tygodniu. Dziecko ma szansę na spokojne oswojenie się z nową sytuacją i nie doznaje takiego szoku, jak podczas pierwszego dnia w przedszkolu. A jeśli wybraliście publiczny ośrodek i nie są tam organizowane takie zajęcia, można w podobny sposób przygotowywać dziecko od pierwszego dnia pobytu – przez kilka pierwszych dni wracamy po malucha wcześniej i powoli przyzwyczajamy go do pełnego wymiaru godzin.
Jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu?
Bardzo ważna jest też sama rozmowa z dzieckiem – musi mieć świadomość tego, co je czeka. Należy opowiadać o tym co będzie robić w przedszkolu, jak wygląda jego opiekunka. Warto skupić się przede wszystkim na zabawach jakie go czekają. Można też zabrać swoją pociechę na wspólne, przedszkolne zakupy. Jeśli dziecko będzie mieć możliwość samodzielnego wyboru plecaczka i „niezbędnych” akcesoriów, takich jak ręczniczek, piżamka, kapcie, szczoteczka do zębów, będzie czuło się bardziej ważne i łatwiej przyjdzie mu zaakceptować wejście w nowy etap swojego życia. Można też czytać dzieciom tzw. bajki terapeutyczne, które pomogą im zrozumieć, że w przedszkolu nie czeka ich nic złego. Przykładem może być opowiadanie Krzyś idzie do przedszkola albo bajka animowana Kajtuś w przedszkolu.
Co zrobić gdy dziecko płacze w przedszkolu?
Czasami, mimo starannych przygotowań, dziecko płacze przy rozstaniu albo w ciągu dnia w przedszkolu. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim nie można przeciągać rozstania. Trzeba też wskazać dokładnie maluchowi, kiedy po niego przyjdziecie, np. po pierwszym leżakowaniu. I nie możecie się spóźnić – dziecko musi mieć pewność, że pojawicie się o czasie. Nie można też nagradzać pociechy za pobyt w przedszkolu! Sam dzień spędzony tam powinien jawić mu się jako doskonała rozrywka. Najlepiej jest też skonsultować się z przedszkolanką, która ma przecież bardzo duże doświadczenie w takich sytuacjach i może obserwować zachowanie malucha podczas zajęć i zabaw z innymi dziećmi.
1 komentarz
Przedszkole to ciężka sprawa. nie ma tak naprawdę gotowej recepty. Każde dziecko reaguje inaczej i choćby nie wiem jak je przygotować to reakcja jest nie do przewidzenia. Nasza córka jak zaczęła chodzić to zawsze płakała tak było przez okrągły miesiąc. Potem było lepiej ale po każdym weekendzie znowu to samo… minęło po trzech miesiącach – masakra