Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

autor Kamila Kucharczyk
183 x czytano

Podjęcie decyzji o rozwodzie nigdy nie jest proste dla żadnego z małżonków. Jeśli jednak już zdecydujemy się na ten krok, należałoby mieć świadomość z jakimi formalnościami się to wiąże. Trzeba też wiedzieć, jak poprawnie napisać pozew o rozwód.

Pozew rozwodowy bez orzekania o winie

Pozew rozwodowy bez orzekania o winie jest najprostszym i najszybszym sposobem na rozwiązanie stosunków małżeńskich. W przypadku gdy para nie posiada małoletnich dzieci, wszystko może odbyć się nawet na jednej rozprawie – należy tylko prawidłowo wypełnić pozew, a w trakcie rozprawy oboje z małżonków muszą potwierdzić całkowity i trwały rozpad pożycia małżeńskiego.

Jak przygotować się do rozwodu

Pozew rozwodowy – krok po kroku

Aby przyśpieszyć formalności związane z rozwodem, należy stworzyć poprawnie pozew. Zobaczcie jak się do tego zabrać.

  1. Bardzo ważnym etapem jest określenie sądu, do którego składany będzie pozew. W przypadku rozwodu jest to sąd okręgowy właściwy dla wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Jednak w sytuacji, gdy pożycie pomiędzy dwojgiem ludzi już się rozpadło i nie posiadają wspólnego miejsca zamieszkania, należy wziąć pod uwagę okręg w którym przebywa pozwany. A gdy niemożliwe jest ustalenie jego miejsca pobytu, w ostateczności można złożyć wniosek do sądu znajdującego się w okręgu, gdzie zamieszkuje powód (osoba, która wnosi pozew). Należy liczyć się także z tym, że trzeba będzie także uiścić opłatę od pozwu, która wynosi 600 zł.
  2. W takim pozwie należy podać dane dotyczące imion i nazwisk obu małżonków, aktualne adresy zamieszkania oraz wykonywany zawód.
  3. Kolejnym krokiem jest określenie żądań powoda. Jeśli dotyczy to pozwu rozwodowego bez orzekania o winie, to ten punkt jest dużo prostszy, gdyż wtedy wystarczy określić, że wygasły więzy uczuciowe, fizyczne oraz ekonomiczne.
  4. Nawet w sytuacji gdy oboje z małżonków nie wnoszą o ustalenie strony odpowiedzialnej za rozpad małżeństwa, to wniosek należy uzasadnić. Trzeba tam określić powody, dla których małżonkowie postanowili rozstać się. W tym punkcie można wnioskować również o alimenty na rzecz dzieci, powinno się tylko określić ich potrzeby materialne.
  5. Do pozwu należy dołączyć również następujące dokumenty: akt skrócony małżeństwa, zaświadczenie o zarobkach osoby, która wnosi pozew oraz akty skrócone urodzenia dzieci (oczywiście tylko w przypadku, jeśli małżeństwo je posiada). Można też wezwać świadków, którzy poświadczą rozpad więzów małżeńskich. Wtedy w pozwie należy uwzględnić ich dane (imię i nazwisko, aktualny adres zamieszkania).

Jak złożyć pozew rozwodowy?

Jeśli został określony właściwy sąd okręgowy oraz pozew o rozwód zawiera wszystkie niezbędne informacje, można go złożyć osobiście w biurze podawczym sądu lub przesłać pocztą. Trzeba do niego dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty, przy czym sąd oraz pozwany muszą mieć po jednym, pełnym egzemplarzu.

Dla wielu osób stworzenie takiego pozwu rozwodowego jest problematyczną kwestią. Wtedy warto skonsultować się z adwokatem – to znacznie przyśpieszy cały ten proces oraz unikniemy niepotrzebnego stresu z tym związanego.

podobne tematycznie

1 komentarz

red_red 5 września 2016 - 06:44

Pokażę ten artykuł siostrze. Będzie się rozwodzić, to jej się przyda. Przykra sprawa, ale na szczęście nie ma dzieci, które by cierpiały przy rozstaniu rodziców.

odpowiedz

zostaw komentarz