Wypadanie włosów po ciąży – jak zapobiegać, jak leczyć?

autor Kamila Kucharczyk
148 x czytano

Nierzadko mówi się, że włosy są atrybutem kobiecości. Mimo, że o nie dbamy, nakładamy odżywki i stosujemy domowe sposoby na ich pielęgnacje, to po ciąży często i tak wypadają. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić?

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży jest naturalnym procesem i nie da się temu zapobiec. W normalnym okresie włosy przechodzą przez trzy fazy i w drugim etapie wypadają. W czasie ciąży, przez podwyższony poziom estrogenów kobiety omija faza katagenu, w której pozbywamy się włosków. Po porodzie, gdy poziom hormonów zmniejsza się, może się wydawać, że włosy wypadają w ekspresowym tempie. Tak naprawdę usuwane są te włoski, które powinny wypaść w czasie ciąży. Po kilku miesiącach wszystko samo wróci do normy, ale w tym czasie warto dodatkowo zadbać o wzmocnienie swoich włosów.

Brzydkie włosy po ciąży

Delikatny szampon bez SLS

W czasie ciąży każda przyszła matka starannie wybiera kosmetyki dla swoich dzieci. Zdajemy sobie sprawę z tego, że muszą mieć jak najbardziej naturalny i bezpieczny skład. Większość kobiet zapomina jednak, że one po urodzeniu dziecka również potrzebują takiej delikatnej pielęgnacji. Czemu więc nie zacząć używać kosmetyków dla dzieci? Szampony dla najmłodszych w większości nie posiadają silnie drażniącego detergentu – Sodium Laureth Sulfate. Choć ten składnik ma dobre właściwości myjące i pianotwórcze, to nie będzie odpowiedni dla wypadających włosów. Dlatego o wiele lepiej jest wybierać delikatny szampon dla dzieci bez SLS.

Pokrzywa na wypadanie włosów

Pokrzywa jest często składnikiem wielu kosmetyków do włosów. Jednak jej działanie w nich jest raczej znikome, dlatego o wiele lepiej zacząć ją stosować w postaci naparu lub płukanki do włosów. Pokrzywa stosowana w czasie i po ciąży jest całkowicie bezpieczna, ponadto zawiera sporo wapnia, żelaza i witamin. Zwiększa ilość czerwonych krwinek oraz hemoglobiny, dzięki czemu jest dobra na problemy z anemią. Pokrzywę można stosować zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Regularne picie pokrzywy oraz stosowanie na włosy płukanki (wystarczy przygotować napar z suszonych liści pokrzywy i użyć go do ostatniego spłukiwania włosów) sprawi, że będą mniej wypadać. Po pewnym czasie można też zauważyć pojawienie się tzw. baby hair. Tylko w przypadku picia pokrzywy jest kilka przeciwwskazań z którymi należałoby się zapoznać (m. in. choroby nerek, przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych). Płukankę natomiast należy stosować nie częściej niż raz w tygodniu i powinny unikać jej blondynki – może barwić włosy.

Dieta na wypadanie włosów

Wiadomo, że po ciąży nasza dieta musi być urozmaicona, szczególnie jeśli postanowiłyśmy karmić dziecko piersią. Jeśli jednak chcemy zapobiegać wypadaniu włosów, to warto byłoby zacząć zwracać szczególną uwagę na produkty z witaminą A, C, E, B1, B2, B6, B5, B7, kwasami tłuszczowymi omega-3 oraz z cynkiem i z żelazem. Lista tych składników jest długa, więc nie powinnyśmy mieć problemu z dostarczaniem ich organizmowi w odpowiedniej dawce.

Trzeba pamiętać, że wzmożone wypadanie włosów po ciąży jest naturalnym procesem i nie należy się tym w ogóle martwić. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je w tym czasie wzmocnić i dobrze odżywić – po kilku miesiącach będą wyglądać równie dobrze, jak przed ciążą.

podobne tematycznie

3 komentarze

Agata28 5 września 2016 - 06:42

Ja właśnie tak miałam, że najpierw przybyło mi włosów, były, gęste, puszyste i zdrowe, a potem nagle zaczęłam je tracić i byłam tym bardzo przejęta. Nie wiedziałam, że to normalny proces. Ale ogólnie po ciąży i tak poprawiła mi się kondycja włosów.

odpowiedz
agnieszkka 19 lutego 2017 - 18:18

U mnie tez wypadały w dużych ilościach. Czułam nawet, że jest ich mniej, tez oczywiście się tym bardzo przejęłam. Poleciałam do apteki i tam kupiłam ampułki z Vichy dercos , wciera się je w skórę głowy. Po kilku tygodniach juz jest lepiej, widzę, po każdym umyciu i czesaniu , że nie wypada ich juz tak dużo jak wcześniej.

odpowiedz
Olka 31 marca 2017 - 16:28

Nie używałam tych ampułek, o których piszesz tylko stosowałam tonik hairmedic, bo koleżanka mi go poleciła. Po około 5 tygodniach widziałam zmiany, włosy się zgęściły i dodatkowo przestałam mieć problemy z łupieżem.

odpowiedz

zostaw komentarz