Jak wybrać idealny stolik dla dziecka?

autor Celinka Nawałka
114 x czytano

Zazwyczaj służy jako mebel kuchenny, czasem zastępuje biurko, często znajdziemy go w pokoju dziennym nieopodal kanapy. Mowa oczywiście o… stole! Stół powinien być dopasowany do potrzeb jego użytkownika. Jaki będzie idealny dla Twojego malucha?

Czy w pokoju dziecięcym jest potrzebny stolik?

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój, to jak najbardziej warto zainwestować w stół do jego pokoju! To przy nim maluszki bawią się plasteliną i układają klocki. Nieco starsze sięgają po farbki, kredki i tworzą tu swoje pierwsze arcydzieła. Natomiast w wieku szkolnym odrabiają lekcje i czytają pierwsze lektury.

Własny kąt do zabawy to nie tylko więcej swobody dla rodziców (przecież inaczej dziecko ze swoimi zabawkami rozłoży się na stole w kuchni, np. w trakcie przygotowywania posiłku!), ale także miejsce, w którym maluch nauczy się utrzymywania porządku. Jaki powinien być idealny stolik dla dziecka możesz zobaczyć np. tutaj: emzetes.pl/lifestyle/art,100,stol-i-male-dziecko.html.

Stolik dla dziecka

Drewniany czy plastikowy?

Plastikowe stoliki dla dzieci można zakupić w niemalże każdym kolorze. Są łatwe do czyszczenia i lekkie (łatwe do przenoszenia i ustawiania w zależności od potrzeb). Mogą mieć także elementy, które będą zachęcały malucha do zabawy (nogi w kształcie kredek, stoły interaktywne). Ważne, żeby stół dla malucha miał okrągły blat lub zaokrąglone rogi – nawet jeśli dziecko się w nie uderzy, nie stanie mu się krzywda.

Drewniane stoły sprawdzają się raczej w przypadku starszaków, które potrzebują już solidnego blatu do rysowania i nauki pisania. Są znacznie wytrzymalsze i bardziej eleganckie niż ich plastikowe odpowiedniki, jednak są też cięższe i trudniejsze w czyszczeniu.

Rozmiar ma znaczenie!

Na dobry początek dla maluszka wystarczy krzesełko połączone z blatem. Zazwyczaj można je swobodnie przenosić z miejsca na miejsce, więc może być zarówno miejscem zabaw, jak i posiłków.
W przypadku nieco starszych dzieci wielkość stołu, a właściwie blatu, powinna być dostosowana do liczby osób, które będą przy nim zasiadać. Jeżeli nasz maluch to jedynak, to wystarczy mu stół o wymiarach 40 na 30 cm. Jeżeli jednak jesteśmy rodzicami większej liczby pociech (lub wiemy, że dziecko będzie bawiło się przy stoliku z rówieśnikami, np. dzieckiem koleżanki z pracy), każde z nich powinno mieć swoją przestrzeń.

Pamiętajmy, że im większy blat, tym więcej miejsca do zabawy i… do sprzątania. Jeśli chcesz nauczyć malucha, że musi na bieżąco sprzątać swój kąt, to na stole powinno być akurat tyle miejsca, żeby mógł przy nim swobodnie rysować. Jeżeli będzie miejsca więcej, to nieużywane zabawki będą tylko przesuwane, a nie odkładane na ich miejsce.

podobne tematycznie

zostaw komentarz