Regularnie dokonywany peeling zarówno twarzy, jak i całego ciała, pozwala na usunięcie martwego naskórka i tym samym odżywienie skóry oraz poprawę jej wyglądu, co ma wpływ na estetykę. Należy to robić jednak właściwie, by nie uszkodzić warstwy skóry, powodując niepotrzebne podrażnienia. Jak wykonywać peeling dłoni, twarzy i innych części ciała?
Jakie są zalety złuszczania naskórka?
Nasza skóra składa się z kilku warstw, najczęściej czterech lub pięciu. Najbardziej wierzchnia jest niezwykle cienka i regularnie się złuszcza, wymieniając stare komórki na nowe. Wypychają one starą warstwę, odwadniając ją i umartwiając, przez co staje się ona szorstka i sucha. Jest to jak najbardziej naturalny proces, choć u każdego z nas może on zachodzić nieco inaczej i w innym tempie. Wspomagając oczyszczanie skóry z martwego naskórka, wspiera się prawidłowe funkcjonowanie skóry i możliwość jej pielęgnacji i dostarczania składników odżywczych. Takie zabieg może wykonać praktycznie każdy, zwłaszcza osoby borykające się z problemami z cerą w tym trądzikiem.
W niektórych przypadkach trzeba jednak uważać i wykonywanie peelingu jest niewskazane. Dotyczy to szczególnie osób cierpiących na stany zapalne skóry, opryszczkę oraz zakażenia wirusowe i bakteryjne. Mając znamiona czy trądzik różowaty, także lepiej jest wstrzymać się przed mechanicznym złuszczaniem skóry.
Jaki peeling do twarzy?
W drogeriach można znaleźć całe mnóstwo kosmetyków peelingujących do ciała. W przypadku twarzy najczęściej mamy wybór między peelingiem gruboziarnistym, drobnoziarnistym oraz enzymatycznym. Powinno się je dobierać zgodnie z rodzajem cery, aby dodatkowo sobie nie zaszkodzić. Z innych typów, wyróżnia się jeszcze peeling gommage, który przypomina maskę do twarzy – nakłada się go na skórę i pozostawia do zaschnięcia, a następnie ściera. Ciekawym przykładem jest także peeling peel off w formie galaretki. Należy nałożyć ją na twarz i poczekać aż zaschnie, co trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Następie wystarczy ściągnąć cienką błonę.
Do wyboru są też oczywiście peelingi naturalne, które można wykonać w domu. Popularnością cieszy się choćby peeling kawowy czy z płatków owsianych.
Do złuszczania martwego naskórka z twarzy, zaleca się także wykorzystywanie specjalnych myjek i gąbek. Są one szczególnie polecane osobom o skórze wrażliwej
Jaki peeling do dłoni?
W przypadku złuszczania naskórka z dłoni także możemy posiłkować się kosmetykami dostępnymi w drogeriach i aptekach. I tutaj wyróżnia się te mechaniczne (drobno i gruboziarniste) oraz enzymatyczne. Warto też wykonywać takie zabiegi pielęgnacyjne z użyciem domowych sposobów. Ciekawą propozycją jest peeling cukrowy (łączy się cukier, miód i sok z cytryny). Który nakłada się na wilgotne dłonie i pociera, peeling kawowy (z fusów)
Jak złuszczać skórę ciała?
Twarz i dłonie są stosunkowo delikatne, dlatego w ich przypadku należy bardzo uważać. Łatwiej jest przy innych partiach ciała, szczególnie na piętach i dłoniach, gdzie skóra jest grubsza, ale i jednocześnie bardziej narażona na tarcie. Łatwodostępne są w sklepach specjalne preparaty do złuszczania skóry (nie nadają się one do peelingu twarzy i dłoni), które pomagają usuwać martwe zrogowacenia, zostawiając skórę gładką i jednocześnie nawilżoną. Przydatne tutaj także specjalne gąbki i myjki. Warto przy tym pamiętać, by kosmetyki takie dopasować do naszego typu skóry.
Peelingi domowe także się sprawdzą i jak w podanych wyżej przykładach, wystarczy zastosować produkty dostępne pod ręką jak kawa czy cukier. Niezależnie jednak od tego, jaką partię ciała chcemy, trzeba uważać, aby nie podrażnić dodatkowo skóry. Warto przy tym też pamiętać, że podobne zabiegi pielęgnacyjne, nie powinny być wykonywane zbyt często. Mówi się, że najlepiej robić to raz w tygodniu, a nawet rzadziej, gdy mamy do czynienia ze skórą wyjątkowo wrażliwą.