Jaka powinna być główka noworodka, dziecka?

autor Sandra Kożuchowska
221 x czytano

Gdy dziecko przychodzi na świat, pierwsze miesiące jego życia opierają się na bardzo szybkim rozwoju, który musi być także kontrolowany przez lekarzy. W medycynie istnieją odpowiednie siatki centylowe, dzięki którym można określić, czy dziecko mieści się w normach i jest zdrowe. Ile powinien w takim przypadku wynosić obwód główki niemowlaka?

Jak wygląda główka noworodka?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w początkowej fazie, noworodki rodzą się z nieco zniekształconą główką, która jest wynikiem przeciskania się przez kanał rodny. Maluchy, w przeciwieństwie do dorosłych mają miękkie ciemiączko, które twardnieje dopiero około 10 – 18 miesiąca życia. To sprawia, że ich główki nie mają twardej czaszki, ale ma to także swoje powody. Pierwsze miesiące życia obfitują w szybki rozwój, także mózgu, który w ciągu ledwie 2 lat zwiększa swój obwód nawet o 40%! Oczywiście po krótkim czasie od porodu, główka dziecka zyskuje na symetryczności. Dzieci rodzone przez cesarskie cięcie, nie mają zniekształceń.

przeczytaj także:  Ile powinien wynosić i jak zmierzyć obwód głowy noworodka?

Jaki obwód główki powinien mieć noworodek?

Zaraz po urodzeniu, dzieci są poddawane badaniom i pomiarom, które pozwolą określić, czy maluch mieści się w konkretnych normach. Pomagają w tym celu siatki centylowe, które na podstawie konkretnych danych tworzą kanał dla prawidłowego rozwoju noworodków, a potem niemowlaków i małych dzieci. Obwód główki powinien wynosić około 33 – 38 cm i być mniej więcej 1 – 2 cm większy niż obwód klatki piersiowej. Ta proporcja zmienia się dopiero później w okolicach 3 lub 4 miesiąca życia i to klatka piersiowa staje się większa niż obwód główki.

Krzyczący noworodek

Czym jest siatka centylowa?

Siatka centylowa to po prostu jedna z metod, służąca do określania stadium rozwoju dzieci i bierze się tutaj pod uwagę takie pomiary jak masa ciała, wzrost oraz przyrost obwodu głowy. Nie ma tu jednego wzoru dla wszystkich maluchów, ponieważ ustalona krzywa i jej elementy będą zależały między innymi od danego kraju i populacji. Siatka centylowa składa się z dwóch osi – poziomej, odpowiadającej wiekowi dziecka i pionowej, związanej z ocenianymi parametrami.

przeczytaj także:  Ile powinien wynosić i jak zmierzyć obwód głowy noworodka?

Co oznacza zbyt duży lub zbyt mały obwód główki?

Co jednak oznacza, gdy gówna noworodka jest zbyt duża lub zbyt mała? Zależy od sytuacji i danego dziecka, może się bowiem zdarzyć, że różnica jest na tyle niewielka, że można to uznać za typ urody dziecka, choć warto mieć tę kwestię na uwadze w kolejnych miesiącach życia. W większości przypadków zbyt duży obwód głowy może oznaczać wodogłowie. W przypadku małogłowia najczęściej odpowiedzialne są wady genetyczne i mogą być też cechą wrodzoną. Oczywiście może mieć to wpływ na rozwój mózgu, który będzie miał większe ograniczenia.

Jak trzymać główkę noworodka?

Jako że noworodki mają jeszcze stosunkowo miękkie i elastyczne czaszki, bardzo ważne jest to, w jaki sposób się trzyma ich główkę, by nie doszło do uszkodzenia, biorąc pod uwagę także fakt, że początkowo mięśnie szyi nie są jeszcze w stanie jej utrzymać. Trzymać należy delikatnie, podtrzymując całą dłonią.

przeczytaj także:  Ile powinien wynosić i jak zmierzyć obwód głowy noworodka?

podobne tematycznie

zostaw komentarz