Jakie dokumenty są potrzebne do chrztu?

autor Sabina Roztecka
220 x czytano

Chrzest dziecka to uroczystość, która wymaga od jego rodziców sporego zaangażowania. Zazwyczaj chcą oni nie tylko zaprosić rodzinę i przyjaciół do kościoła, ale również zorganizować przyjęcie, na którym wspólnie będą świętować to ważne wydarzenie. W pierwszej kolejności należy jednak zadbać o dopełnienie formalności wymaganych przez kościół.

Co potrzebne do chrztu dziecka?

O zebraniu dokumentów niezbędnych do chrztu dziecka należy pomyśleć ze sporym wyprzedzeniem, gdyż nie zawsze udaje się je uzyskać „od ręki”. Szczególnie ważne są:

  • świadectwo ślubu kościelnego rodziców,
  • skrócony akt urodzenia dziecka.

Ponadto należy mieć przy sobie dokumenty potwierdzające swoje dane osobowe oraz dane chrzestnych. Te ostatnie informacje wystarczy podać księdzu lub wypisać krótki formularz, który zazwyczaj otrzymuje się tuż przed chrztem świętym w zakrystii.

Zdarza się, że rodzice dziecka, które ma zostać ochrzczone, nie mają ślubu kościelnego, w związku z czym nie są w stanie okazać wszystkich potrzebnych dokumentów. Takie sytuacje bywają konfliktowe, gdyż nie wszyscy księża godzą się na udzielenie chrztu. Nie jest to jednak regułą, najlepszym rozwiązaniem jest w takim wypadku szczera rozmowa z księdzem, przedstawienie mu powodów, dla których ten warunek nie jest spełniony.

przeczytaj także:  Jakie rzeczy potrzebne są do chrztu dla dziecka?

 

Jakie dokumenty potrzebują rodzice chrzestni dziecka?

Nie w każdej parafii księża wymagają przedłożenia konkretnych dokumentów od przyszłych rodziców chrzestnych, czasem wystarczy oświadczenie o ukończeniu 16. roku życia, lub dowód osobisty. Zdarza się jednak, że kandydaci na matkę i ojca chrzestnych muszą okazać zaświadczenie o ukończeniu w szkole religii, czy przyjęciu sakramentu bierzmowania. W niektórych parafiach organizowane są ponadto specjalne dni skupienia lub „kursy” przygotowujące osoby do roli rodziców chrzestnych. Niekiedy konieczne jest też przyjęcie sakramentu spowiedzi tuż przed chrztem.

Co jeszcze należy przygotować do chrztu?

Bez wątpienia najważniejszą osobą podczas chrztu jest dziecko przyjmujące ten sakrament. Biorąc pod uwagę, jak ważne jest to wydarzenie dla osób wierzących, szczególną uwagę należy przyłożyć do stroju malucha. W większości sklepów dziecięcych dostępne są eleganckie ubranka do chrztu, natomiast w sklepie z dewocjonaliami bądź w internecie można nabyć specjalną szatkę do chrztu. Także rodzice oraz chrzestni powinni wyglądać w tym dniu elegancko. Odświętna sukienka oraz garnitur będą jak najbardziej na miejscu.

przeczytaj także:  Co potrzebne do chrztu dla matki chrzestnej?

Rodzice bardzo różnie traktują chrzest swoich dzieci. Niektórzy wolą, aby była to skromna uroczystość w gronie najbliższej rodziny, dla innych jest to z kolei okazja do hucznego świętowania i zgromadzenia wszystkich bliskich sobie osób na uroczystym przyjęciu. Każda z tych opcji jest dobra, jeśli jednak planujemy ugościć w domu bądź w restauracji gości obecnych na uroczystości w kościele, to warto pomyśleć o zaproszeniach na chrzest. Innym elementem podkreślającym charakter tego wydarzenia jest tort na chrzest.

podobne tematycznie

zostaw komentarz