Gdy rodzi się dziecko, każda złotówka w domowym budżecie się liczy. Można poprosić szefa o podwyżkę, rodziców o wsparcie finansowe ale możemy również zwrócić się o pomoc do państwa. Istnieje forma pomocy, o której wie niewielki procent ludzi. Jest nim zasiłek macierzyński, który może być pobierany zarówno przez matkę jak i ojca. Z uwagi na fakt, że bardzo mało ludzi wie z czym to się je, postanowiliśmy opisać na czym polega zasiłek macierzyński i jakie wymogi trzeba spełnić aby otrzymywać dodatkowe pieniądze na utrzymanie dziecka.
1. Komu przysługuje zasiłek macierzyński
2. Ile wynosi zasiłek macierzyński
3. Czy można przerwać zasiłek i jakie są tego skutki
4. Kiedy wypłacany jest zasiłek
5. Wymagane dokumenty
1. Komu przysługuje zasiłek macierzyński
Przysługuje on każdej kobiecie będącej po porodzie, która przybywa na urlopie wychowawczym bądź chorobowym. Aby otrzymać zasiłek macierzyński musi być spełniony jeden podstawowy warunek, jakim jest opłacanie składek ubezpieczenia chorobowego. Składki te są one obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowie o pracę, zatem kobiety w ciąży, przybywające na takim zatrudnieniu na pewno dostaną zasiłek macierzyński.
Jeżeli kobiety prowadzące działalność gospodarczą lub pracujące na umowę zlecenie, chcą otrzymywać zasiłek macierzyński, muszą opłacać składki chorobowe z własnej kieszeni. Powinny zacząć je opłacać, zaraz po stwierdzeniu ciąży. Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% podstawy zatrudnienia. Bezpośredni wpływ na wysokość zasiłku, ma okres ubezpieczenia oraz podstawa obliczania składki.
Jeżeli kobieta zachodzi w ciążę będąc zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony, to pracodawca ma obowiązek przedłużyć jej umowę aż do porodu. Wówczas otrzyma ona zasiłek.
Zasiłek otrzymać może także osoba, która urodziła dziecko po ustaniu czasu zatrudnienia ale tylko w sytuacji, jeśli umowa o pracę została rozwiązana z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy, co musi zostać sądownie potwierdzone. Prawo do zasiłku przysługuje się także rodzicom, którzy zostali rodziną zastępczą dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat.
2. Ile wynosi zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński wynosi ok. 100 proc. pensji z ostatniego roku i wypłacany jest przez ok 20 tygodni. Niestety, kobieta otrzymująca zasiłek, nie zawsze dostanie tyle, ile zarabiała w ostatnim czasie. Oznacza to, że jeśli stosunkowo niedawno dostała podwyżkę wówczas, zasiłek będzie niższy ponieważ stanowi średnią z całego roku. Na wysokość zasiłku wpływ mają także premie i dodatki jakie przysługują pracownikowi ale też nie wszystkie.
3. Czy można przerwać zasiłek i jakie są tego skutki
Matka dziecka, po wykorzystaniu zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie może przerwać dalsze pobieranie zasiłku i wcześniej wrócić do pracy. Wówczas niewykorzystaną część zasiłku wykorzystuje ojciec dziecka, pod warunkiem że jest ubezpieczony. To samo dotyczy rodzin zastępczych.
4. Kiedy wypłacany jest zasiłek
Zasiłki w sensie ogólnym wypłacane są po zapoznaniu się z dokumentacją pracownika i przyznaniu mu uprawnień. Następuje to nie później niż w ciągu 30 dni od dnia złożenia przez ubezpieczonego wszystkich niezbędnych dokumentów. Wypłata może być dokonana przelewem na wskazany uprzednio rachunek bankowy, bądź przekazem pocztowym.
5. Wymagane dokumenty
Aby otrzymać zasiłek, należy dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu lub skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, jak również oświadczenie czy jest to pierwsze czy drugie dziecko. Jeśli chcemy aby zasiłek wypłacał ZUS, dodatkowo trzeba dostarczyć dokumenty od pracodawcy i wypełnić specjalny druk ZUS. W przypadku dziecka przebywającego w rodzinie zastępczej, wymagane jest zaświadczenie potwierdzające złożenie w sądzie wniosku o wszczęcie postępowania w tej sprawie.
1 komentarz
Warunki jakie trzeba spełnić w Polsce, by dostać jakiekolwiek świadczenia, są żenujące. A potem wiele matek wiąże koniec z końcem :. I to wcale nie dlatego, że są nieporadne, ale nie mogą liczyć na pomoc z żadnej strony :