Minimalna stawka godzinowa oraz umowy zlecenie w 2017 roku

autor Hanna Ryjek
131 x czytano

Kilka dni temu weszła w życie nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Co to oznacza dla pracodawców? Jakie zmiany czekają pracowników? Jakie kary czekają przedsiębiorców za nie przestrzeganie nowych warunków ustawy? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jaka stawka godzinowa w 2017 roku?

Dokładna wysokość stawki zależna jest od ustalonego corocznie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ustaliło wynagrodzenie minimalne za pracę na poziomie 2000 zł brutto, czyli 13 zł za godzinę. Wynika to z prostego wyliczenia:

2000 zł / 1850 zł co daje wskaźnik 1,08 zł.
12 zł x 1,08 zł daje 12,96 zł, a po zaokrągleniu 13 zł.

W następnych latach ta stawka będzie zależna od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Co z umową zleceniem w 2017 roku?

Minimalna stawka godzinowa umowy zlecenie w 2017 w końcu będzie regulowana prawnie. To bardzo istotna zmiana, ponieważ do tej pory to głównie zleceniodawca ustalał stawkę, która często była bardzo niska. Nowe regulacje mają zapobiec wykorzystywaniu pracowników i ustalają konkretną stawkę. Obecne warunki dotyczą wszystkich umów zawartych po 01.01.2017, jak i tych, które trwają w aktualnym czasie. To ważna informacja dla przedsiębiorców, ponieważ czeka ich zmiana obowiązujących umów. Od stycznia tego roku, minimalna stawka w umowach zleceniach również będzie wynosiła 13 zł za godzinę.

Kogo dotyczy zmiana minimalnej stawki godzinowej?

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę dotyczy umów, które szczegółowo opisane są w artykułach 734 i 750 Kodeksu cywilnego. Obejmuje również osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą (jeśli same nie zatrudniają pracowników) i zleceniobiorców. Nowelizacja ta nie dotyczy osób, które same decydują o miejscu i czasie pracy. Umowy o dzieło i umowy agencyjne pozostają więc bez zmian.

Co zmieni nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w obowiązkach pracodawców?

Przede wszystkim pracodawcy będą musieli prowadzić dokładną ewidencję czasu pracy. Już w umowie będą musieli określić szczegóły dotyczące potwierdzania godzin pracy. Pracodawcy przez 3 lata będą mieli obowiązek przechowywania dokumentów, ponieważ może go czekać kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. Poza sprawdzeniem czasu pracy, zostanie skontrolowany również sposób wyliczania wynagrodzenia.

Kontrolowanie pracy

Dlaczego minimalna stawka godzinowa została zmieniona?

Celem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej była walka z nadużywaniem umów cywilnoprawnych, ale też ochrona pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie na najniższym poziomie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na tego typu umowach pracuje aż 700 tysięcy osób, a dla połowy z nich jest to dodatkowe źródło dochodów. Niektórzy natomiast nie mieli innego wyjścia i musieli podjąć się takiej pracy ze względu na trudną sytuację finansową. GUS podaje też, że ponad milion osób w 2014 roku otrzymywało wypłatę, która nie przekraczała minimalnego wynagrodzenia brutto.

podobne tematycznie

1 komentarz

gramozycie 14 stycznia 2017 - 11:39

dzięki za informacje o minimalne stawce godzinowe w 2017, i za wyjaśnienia

odpowiedz

zostaw komentarz