W co się bawić z dziećmi zimą?

autor Sandra Kożuchowska
152 x czytano

Jaka zima jest każdy widzi, jednak fakt faktem, temperatura spada, podobnie jak nie za bardzo są chęci co do wychodzenia na dwór, zwłaszcza gdy śniegu brak, choć może miejscami i czasowo się pojawiać. Jak jednak o tej porze roku zająć czas dzieciom? Jak się z nimi bawić, zarówno w domu, jak i na dworze? Pomysłów na zimowe zabawy można znaleźć kilka.

Dokarmianie ptaków

Zimowa pora to najczęściej dość ciężki okres dla ptactwa, które mają utrudniony dostęp do pożywienia, ale to także doskonały pomysł na zabawę z dzieckiem. Gdy za oknem spada temperatura, można zaproponować własnoręczne przygotowanie kulek z ziarnem i rozwieszenie ich na drzewach. Wspólne przygotowanie takiego posiłku, a później spacer po parkach i rozwieszanie jedzenia na drzewach może być doskonałą rozrywką, a przy okazji dziecko nauczy się czegoś dobrego.

Jazda na łyżwach

Nawet jeżeli śniegu brak, to lodowiska zazwyczaj nie mają z tym problemu, a jazda na łyżwach to naprawdę świetna zabawa, mnóstwo śmiechu, liczne upadki i doskonała możliwość nauki dla dzieci. Utrzymanie się na lodzie łatwe nie jest, choć dzieci zdecydowanie szybciej łapią o co w tym chodzi, a przez to mogą mieć z tego mnóstwo frajdy. A śnieg? Nie jest tu niezbędny!

Dziecko leżace na lodzie w łyżwach

Bitwa na śnieżki bez śniegu

Bitwa na śnieżki, to jedna z najlepszych zabaw jakie doświadczaliśmy jako dzieci, gdy jednak nie ma możliwości ulepienia kulek śniegowych, można taką zabawę przeprowadzić „na sucho”. Śnieżki można stworzyć z białego papieru, uformowanego w kule, co może być bardzo pracochłonnym zajęciem, ale warto. Do tego jeszcze przygotować odpowiednio „pole bitwy”, dołożyć jakieś forty obronne i można rzucać się śnieżkami we własnych czterech ścianach!

Zabawy artystyczne

Jeżeli nie chcemy wychodzić z domu, a chcemy jakoś zająć dzieci, zawsze można je zaangażować w artystyczne zabawy różnego rodzaju. Kolorowanki, malowanie, wycinanie czy tworzenie z papieru różnych rzeź może być ciekawym urozmaiceniem czasu, a o inspiracje do tego typu zabaw nie trzeba się martwić. W internecie nie brakuje porad na ten temat i z pewnością można wyłuskać całe mnóstwo pomysłów i to na niejeden wieczór.

Spacery po parkach i placach zabaw

Brak śniegu nie oznacza, że dziecko nie powinno wychodzić na świeże powietrze – wręcz przeciwnie! Nawet gdy mróz za oknem, ale białego puchu nie widać, warto wyjść ze swoją pociechą na spacer do parku czy na plac zabaw. Można to połączyć nie tylko z zabawą, ale i nauką, zima to przecież możliwość zadania pytania „dlaczego drzewa gubią liście”, a także innych ciekawostek. Atrakcji na dworze, nawet bez śniegu nie brakuje.

Troje dzieci na śniegu

Zimowe szaleństwo na śniegu

Śnieg jest albo i go nie ma. W różnych częściach kraju wygląda to inaczej i chociażby w górach i na południu z pewnością go nie brakuje. Z typowych zabaw na śniegu można wymienić lepienie bałwana, jazdę na sankach czy budowanie własnych igloo. Do tego można dodać także bitwę śnieżną z prawdziwego zdarzenia oraz klasyczne robienie orłów na śniegu. Można pokusić się na wyjazd w miejsca zaśnieżone i zafundować dzieciom kulig czy naukę sportów zimowych na nartach czy desce snowboardowej.

Zima to fantastyczny czas, w którym możemy robić całe mnóstwo rzeczy, a brak śniegu czy niska temperatura wcale nie muszą nas zniechęcać. Dzieci dobrze poprowadzone przez rodziców, będą dobrze się bawić w każdych warunkach, warto jest więc postarać się o to, by zapewnić naszym pociechom odpowiednią rozrywkę.

podobne tematycznie

1 komentarz

Daniel Piotrowski 25 kwietnia 2018 - 05:50

Co powiecie na taką sesje zdjęciową http://www.fotofascynacja.com Byłem z synem i fajnie się bawił, a poza tym mam wspaniałą pamiątkę w postaci pięknych zdjęć.

odpowiedz

zostaw komentarz