Jakie książki dla dzieci – lista top 5 książek dla dzieci do dwóch lat

autor Sandra Kożuchowska
141 x czytano

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” jest u nas już od dawna i próby zachęcenia maluchów do sięgania po książki już od najmłodszych lat nie wzięła się znikąd. To nie tylko szansa na zwiększenie więzi rodziców z dzieckiem i spędzenie z nim czasu, ale także sposób na naukę i kształtowanie zainteresować, dlatego najlepiej jest to robić już od najmłodszych lat. Po jakie książki warto sięgnąć?

1. Bardzo głodna gąsienica, Carle Eric

Jest to bardzo sympatyczna książeczka opowiadająca o gąsienicy, która przemierza świat poszukując dla siebie pożywienia. W dodatku jest to bardzo niewybredna gąsienica, ponieważ nie pogardzi ona żadnym posiłkiem. To świetna książeczka, dzięki której dziecko będzie mogło opanować chociażby nazwy liczb i dni tygodni, a także wiele innych podstawowych słów, dzięki czemu nauka jest nie tylko łatwa, ale i przyjemna.

2. Poezja dla dzieci Jana Brzechwy

Jest to już klasyka, która z pokolenia na pokolenie nigdy nie przeminie. Takie wiersze i opowiadania jak „Kaczka-dziwaczka”, „Tańcowała igła z nitką” czy „Samochwała” to tylko kilka z najbardziej znanych tytułów, które zostały pokochane przez dzieci w każdym wieku. Obecnie w księgarniach są dostępne wydania bardzo ładnie i kolorowo ilustrowane, które dodatkowo mogą sprawić, że dzieci same będą sięgały po książkę prosząc o przeczytanie. Jan Brzechwa, podobnie jak kilku innych polskich autorów (choćby Julian Tuwim), jest znany ze swych bajek i wierszy dla dzieci.

Babcia czytająca dziecku

3. Przygody kota Filemona, Sławomir Grabowski, Marek Nejman

Kto nie zna słynnej dobranocki opowiadającej o małym kotku Filemonie oraz jego starszym i ponurym kompanie Bonifacym? To bajeczne opowieści o przygodach jakie doświadcza Filemon w domu oraz na podwórku, gdzie często wpada w tarapaty, ale z każdych wychodzi obronną łapą i zawsze wynosi z nich jakąś naukę. Każde dziecko pokocha beztroskiego i wesołego kota Filemona i wraz z nim będzie przeżywać ciekawe przygody.

4. Chatka Puchatka, Milne Alan Alexander

Kubuś Puchatek, miś mieszkający w Stumilowym lesie, uwielbiający baryłki z miodkiem, a także przyjaźniący się z Prosiaczkiem, Kłapouchym czy Królikiem, także należy do klasyki bajek dla dzieci. Liczne przygody Puchatka i jego przyjaciół to znakomita okazja do tego, by wspólnie z dzieckiem bawić się i śmiać, a także nauczyć czegoś nowego, bo każda historia niesie ze sobą ważny morał. To ciekawa pozycja dla dzieci, a przecież właśnie to Tygrysy lubią najbardziej!

Śmiejący się chłopiec z książką

5. Tupcio Chrupcio. Nie chce się myć, Eliza Piotrowska

Jest to niewielka i bardzo ładnie ilustrowana książeczka opowiadająca o misiu Tupcio Chrupcio, który nie lubił i bał się myć. Rodzice Tupcia starają się go do tego przekonać i szukają najlepszego sposobu. To ciekawa pozycja dla maluchów, opowiadająca w dość zabawny sposób, dodatkowo może być także bardzo pouczającą historią, z wyraźnym morałem. Dla rodziców może być to też pomocne, gdy nasza własna pociecha niekoniecznie lubi zabawy w wannie. W ogóle seria o Tupciu Chrupciu jest bardzo ciekawym i zabawnym zbiorem historyjek dla dzieci.

To tylko kilka popularnych tytułów i twórców, ale książeczek dla dzieci jest wiele. Już pierwsze miesiące życia dziecka powinny obfitować z ciekawe lektury, w dodatku okraszone niebanalnymi ilustracjami, a wydawnictwa bardzo starają się o to, by właśnie takie książki zapewnić naszym najmłodszym. Sięgnijmy więc po nie, a dodatkowo starajmy się w miarę możliwości rozszerzać listę ciekawych tytułów.

podobne tematycznie

1 komentarz

natalka 8 stycznia 2017 - 18:01

ale fajne ksiu0105u017cki dla dzieci, wiu0119kszou015bci nie znau0142am

odpowiedz

zostaw komentarz