Jak przekonać dziecko do nocnika?

autor Hanna Ryjek
206 x czytano

Nauka korzystania z nocnika dla wielu rodzicom wydaje się sporym wyzwaniem. Niektóre osoby nawet twierdzą, że jeśli nie zrobią tego dość wcześnie, dziecko nigdy nie nauczy się korzystać z toalety. Z tego powodu na siłę próbują wszelkich sposobów, by szybko odpieluchować dziecko. Dzieci natomiast rozwijają się w różnym tempie i nie zawsze przejawiają gotowość do pożegnania się z pieluszką w chwili, kiedy oczekują tego rodzice. Jak wiec przekonać dziecko do nocnika? Podpowiadamy.

Pozwól dziecku wybrać nocnik

Wybór nocnika powinien być przemyślany. Wybierz taki, który spodoba się przede wszystkim dziecku. Jeśli maluch się boi lub nie lubi grających zabawek, jego nocnik także powinien być pozbawiony tej funkcji. Po taki zakup najlepiej wybrać się razem ze swoją pociechą. Maluszek będzie mógł sprawdzić, czy jest mu wygodnie siedzieć w stabilne pozycji z nóżkami na ziemi. Jeśli do tego wybierze wzór, który przypadnie mu do gustu, będzie to dobrym znakiem do dalszej nauki.

W sprzedaży znajdziesz różne nocniki (źródło: https://bobomio.pl/pieluchy/odpieluchowanie/nocniki), które będą miały szereg dodatkowych funkcji i bardzo wyszukany wygląd. Na rynku dostępne są także modele, które do złudzenia przypominają nasze łazienkowe sedesy. Wybór tak niekonwencjonalnych produktów musi jednak odbyć się za aprobatą dziecka.

Pozwól ustawić dziecku nocnik w miejscu, które samo wybierze. Wówczas będzie czuło się bezpiecznie. Podczas nauki tak naprawdę każde miejsce jest dobre. Należy tylko pamiętać, aby przyjemnie się kojarzyło. I nie przejmuj się — z czasem maluch sam zapragnie nieco intymności, którą zapewni mu łazienka.

Zielony nocnik

Nie wywieraj na dziecku presji

Nie wolno zmuszać dziecka do siadania na nocnik, bo może się do niego zwyczajnie zrazić. Nie rób mu wyrzutów, gdy nie zdąży z niego skorzystać lub nie poinformuje głośno, że chce się załatwić. To przyjdzie z czasem, a Twoja dezaprobata może sprawić, że załatwianie się będzie przez malucha źle kojarzone. Nie krzycz, gdy dziecko włoży rękę do nocnika, aby zbadać jego zawartość. Spokojnie wytłumacz, że tak się nie robi, ale nie używaj słów typu „be” albo „fuj”.

Podczas nauki ważne jest, by nie porównywać postępów swojego dziecka z osiągnięciami innych maluchów. Dla Ciebie może to być niepotrzebnym stresem, a jeśli wypowiesz to głośno, Twoja pociecha może poczuć się niedoceniona i zrazić się do dalszej nauki.

Najważniejsza jest gotowość

Bez względu na rodzaj nocnika i Twoje dobre chęci, musisz mieć pewność, że maluszek jest już gotowy do podjęcia nauki. A jest to dość długi proces, przy którym trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dziecko musi potrafić już samo siedzieć, a jeszcze lepiej, jeśli będzie rozumiało proces zdejmowania ubranka. Pierwsze próby powinny odbywać się, gdy dziecko jest wypoczęte i w dobrym humorze. Nie zaczynajcie nauki przed ukończeniem 18 miesiąca życia, a na dobre możecie wziąć się do pracy po drugich urodzinach. Cały proces odpieluchowania może trwać nawet do 4. urodzin malucha.

Oswajając dziecko z nocnikiem, warto być cierpliwym i wspierać malucha w nauce nowej umiejętności. Naszym zdaniem dobrym pomysłem jest uważne obserwowanie brzdąca, aby wyczuć odpowiedni moment na odzwyczajenie malucha od pieluchy. Znasz skuteczne sposoby na naukę korzystania z toalety? Podziel się swoimi propozycjami w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz