Jak przekonać dziecko do nocnika?

autor Hanna Ryjek
2 x czytano

Nauka korzystania z nocnika, wielu rodzicom wydaje się rzeczą wręcz niewykonalną. Niektórzy nawet twierdzą, że jeśli nie zrobią tego dość wcześnie, dziecko nigdy nie nauczy się korzystać z toalety. Z tego powodu na siłę próbują wszelkich sposobów, by szybko odpieluchować dziecko. Dzieci natomiast rozwijają się w różnym tempie i nie zawsze przejawiają gotowość do „zdjęcia” pieluszki w chwili, kiedy oczekują tego rodzice. Jeśli nie uszanujesz tempa naturalnego rozwoju swojego dziecka, możesz mu tylko zaszkodzić i wydłużyć czas nauki korzystania z nocnika.

Oto kilka prostych zasad, które wspomogą naukę siadania na nocniku twojego malucha.

Wygoda i bezpieczeństwo

Wybór nocnika powinien być przemyślany. Wybierz taki, który spodoba się przede wszystkim dziecku. Jeśli maluch się boi lub nie lubi grających zabawek, jego nocnik także powinien być pozbawiony tej funkcji. Po taki zakup najlepiej wybrać się razem ze swoją pociechą. Maluszek będzie mógł sprawdzić, czy jest mu wygodnie siedzieć w stabilne pozycji z nóżkami na ziemi. Jeśli do tego wybierze wzór, który przypadnie mu do gustu, będzie to dobrym znakiem do dalszej nauki.

W sprzedaży znajdziesz różne nocniki (źródło: https://bobomio.pl/pieluchy/odpieluchowanie/nocniki), które będą miały szereg dodatkowych funkcji i bardzo wyszukany wygląd. Na rynku dostępne są także nocniki, które do złudzenia przypominają nasze łazienkowe sedesy. Wybór tak niekonwencjonalnych produktów musi jednak odbyć się z aprobatą dziecka, by potem nie miało nam np. za złe, że „wszystkie dzieci mają takie same nocniki, tylko nie ja”.

Pozwól ustawić dziecku nocnik w miejscu, które samo wybrało. Wówczas będzie czuło się bezpiecznie. Podczas nauki każde miejsce jest dobre, oby przyjemnie się kojarzyło. I nie przejmuj się – z czasem maluch sam zapragnie nieco intymności, które zapewni mu łazienka.

Zielony nocnik

Twoje zachowanie jest bardzo ważne

Nie wolno zmuszać dziecka do siadania na nocnik, bo może się do niego zwyczajnie zrazić. Nie rób mu wyrzutów, gdy nie zdąży z niego skorzystać lub nie poinformuje głośno, że chce się załatwić. To przyjdzie z czasem, a twoja dezaprobata sprawi, że załatwianie się będzie przez malucha źle kojarzone. Nie krzycz, gdy dziecko włoży rękę do nocnika by zbadać jego zawartość. Spokojnie wytłumacz, że tak się nie robi, ale nie używaj słów typu „be” albo „fuj”. Lepiej przekonywać, że jest to fajna rzecz i doceniać wykonane postępy.

Podczas nauki ważne jest, by nie porównywać swojego dziecka z osiągnięciami innych maluchów. Dla Ciebie może to być niepotrzebnym stresem, a jeśli wypowiesz to głośno, twoja pociecha może poczuć się niedoceniona i zrazić się do dalszej nauki.

Najważniejsza jest gotowość

Bez względu na rodzaj nocnika i Twoje dobre chęci, musisz mieć pewność, że maluszek jest już gotowy do podjęcia nauki. A jest to dość długi proces, przy którym trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dziecko musi potrafić już samo siedzieć, a jeszcze lepiej, jeśli będzie rozumiało proces zdejmowania ubranka. Pierwsze próby powinny odbywać się, gdy jest wypoczęte i w dobrym humorze. Nie zaczynajcie nauki przed ukończeniem 18 miesiąca życia, a na dobre możecie wziąć się do pracy po drugich urodzinach. Jeśli maluch nie napotka na problemy zdrowotne, powinien zakończyć używanie pieluszek jako czterolatek.

podobne tematycznie

zostaw komentarz