Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, którą musi przejść każde dziecko. Atakuje ona najczęściej na wiosnę, a w wyniku jej pojawienia się ciało dziecka pokrywają czerwone swędzące, uciążliwe krostki, które uprzykrzają życie każdego dziecka i rodzica. Na szczęście na złagodzenie swędzenia krostek istnieje kilka domowych sposobów.
• Jakie leki na ospę wietrzną?
• Domowe sposoby na złagodzenie objawów ospy wietrznej
Ospa wietrzna – skąd się bierze?
Wirus ospy wietrznej znajduje się w naszym organizmie i uśpiony czeka w osłonkach nerwowych na moment, w którym system immunologiczny dziecka jest osłabiony. Wywołuje on nową, nieznaną dla organizmu infekcję, której wynikiem są czerwone, swędzące krosty na powierzchni całego ciała. Ospą zarazić można się jedynie poprzez bezpośredni kontakt z chorym poprzez drogę kropelkową lub powietrze – stąd też jej nazwa.
Czas inkubacyjny choroby wynosi od 2 do 3 tygodni. Po upływie tego czas następuje gorączka, ból mięśni i głowy, apatyczność, osłabienie, zmęczenie, a następnie czerwone plamki, które później wypełniają się przeźroczystym płynem i tworzą małe pęcherzyki. Choroba ustępuje sama po około 2 tygodniach. Sama w sobie nie jest groźna jednak jej przebieg jest bardzo uciążliwy ze względu na swędzenie. Właśnie z tego powodu dzieci najczęściej rozdrapują pęcherzyki, które po zniszczeniu przestają swędzieć, jednak mogą po nich zostać trwałe ślady i blizny. Jak więc ulżyć dziecku i zniwelować swędzenie?
Jakie leki na ospę wietrzną?
Przede wszystkim po pojawieniu się krostek na skórze dziecka lub choćby przy podejrzeniu, że ospa może wystąpić należy wybrać się z nim na wizytę u pediatry. Ten z pewnością przepisze leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a następnie przepisze też maść lub zawiesinę przynoszącą ulgę w swędzeniu, którą będziemy musieli smarować wszystkie krostki na ciele dziecka.
Sprawdza się tutaj dobrze znana mieszanka tlenku cynku i wody wapiennej oraz gencjana. Kiedy świąd skóry dziecka jest wyjątkowo uciążliwy lekarz zazwyczaj przepisuje lek przeciwhistaminowy, który łagodzi swędzenie i leczy ranki po rozdrapanych krostkach. W aptekach bez recepty dostaniemy także preparaty wysuszające krostki i zmniejszające swędzenie skóry.
Domowe sposoby na złagodzenie objawów ospy wietrznej
Swędzie to jeden z najbardziej kłopotliwych objawów ospy wietrznej i dzieci. Warto wiedzieć, że można radzić sobie z nim domowymi sposobami. Pierwszą z metod jest polewanie ciała pod prysznicem letnią wodą, jak i kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej, nadmanganianu potasu lub płatków owsianych. Dobrze sprawdza się także napar z rumianku. Wbrew obiegowym opiniom kąpiele nie przyspieszają rozprzestrzeniania się wysypki. Po ich zakończeniu skórę należy osuszyć bez pocierania. Jeśli krosty występują także w ustach, dobrym sposobem na złagodzenie nieprzyjemnych objawów jest płukanka do jamy ustnej z dodatkiem niewielkiej ilości sody oczyszczonej.
Specjaliści rekomendują smarowanie krostek naparem z kwiatów czarnego bzu, nalewką z żywokostu, miodem manuka bądź koniczynowym, a także olejkiem lawendowym. Substancje te nie tylko przyspieszają gojenie się wysypki, ale także niwelują ryzyko blizn.
Podczas ospy ważna jest też higiena. Należy pamiętać, żeby myć dziecko częściej niż zwykle, regularnie prać i zmieniać mu odzież oraz bieliznę, a także pościel. Ubrania powinny być luźne i przewiewne, a paznokcie zawsze obcięte – zapobiegnie to rozdrapywaniu krost.
W celu zniwelowania objawów ospy wietrznej warto podawać dzieciom leczonym w domu wapń, który pozwoli na zniwelowanie swędzenia. W czasie choroby, zwłaszcza gdy występuje gorączka, konieczne jest podawanie dziecku płynów, w celu zniwelowania ryzyka odwodnienia. Dobrze sprawdzają się ziołowe napary oraz świeżo wyciskane soki owocowe. Do jedzenia warto podawać dziecku zupy — łatwo się je je nawet w przypadku wykwitów w jamie ustnej. Zalecanym daniem jest ta przygotowana z marchewki i kolendry — wysoka zawartość przeciwutleniaczy przyspiesza walkę z chorobą.
Ospa wietrzna sama w sobie nie jest groźną chorobą. Jednak trzeba ją szybko i dobrze wyleczyć, gdyż powikłania, które mogą po niej wystąpić, są o wiele groźniejsze. Powikłaniami po ospie wietrznej mogą być m.in.: silne zmiany skórne, ospowe zapalenie móżdżku, zapalenie płuc, stawów lub powikłania zakrzepowo-zatorowe. Ospa jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży i dorosłych, którzy nigdy na nią nie chorowali. Jeśli dojdzie do zarażenia się wirusem u takiej osoby, najprawdopodobniej zachoruje ona na półpasiec.
8 komentarzy
W każdym wieku można zachorować na ospę wietrzną, niekoniecznie na półpaśca. Mowa tutaj o wirusie z tej samej rodziny, czyli Herpes. Warto trochę o tym poczytać więcej.
ja tez na zlagodzenie swiadu moge polecic taki spray ospa comfort szczegolnie jak sie go wlozy do lodowki i potem pryska to daje super efekt chlodzacy
u mnie te domowy sposoby srednio dzialaja… synek sie strasznie drapie i rozdrapuje krostki.. boje sie zeby nie mial zadnych blizn :(((
Moje dziecko od niedawna ma to za sobą i szczęście, że tak jest bo już oboje z mężem byliśmy wykończzeni a co mówić o małej. Ja głupia pod koniec dopiero zaczęłam szukać jak tu ulżyc, bo przecież złote rady starszyzny ’ no musi przetrzymac’ nic nie musi, dziecko swędzi trzeba mu pomoc bo rozdrapane krostki to jest kolejny problem, kupilam lek posmarowane i zlagodzilo to swedzenie, juz od tamtej pory bylo lepiej bo chciaz ten problem sie rozwiazal, te krostki najgorsze bo niektorym dzieci i blizny zostaja jak rozdrapuja to lepiej zadzialac juz to chociaz dziecko swedziec przestanie
Ja zastosowałam ostra pastę miętowa oraz lek,efekt był natychmiastowe. Tabletki 3razy po 2 na dobę . Rewelacja ,bez swędzenia już w ciągu drugiej doby .
Co to za lęk?
Jakie tabletki
Artykul zatytulowany 'DOMOWE SPOSOBY NA ZŁAGODZENIE SWĘDZENIA’ a o tych sposobach zaledwie kilka slow.
Gdybym chciala informacji ogolnych o ospie to szulakabym informacji ogolnych. Polski internet jest pelen bezuzytecznych artykulow. Jesli autor mail zamiar pisac ogolnie czym jest ospa, sposoby leczenia, lekarstwa to mogl po prost nazwac artykul ospa.