Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, którą musi przejść każde dziecko. Atakuje ona najczęściej na wiosnę, a w wyniku jej pojawienia się ciało dziecka pokrywają czerwone swędzące, uciążliwe krostki, które uprzykrzają życie każdego dziecka i rodzica. Na szczęście na złagodzenie swędzenia krostek istnieje kilka domowych sposobów.

Ospa wietrzna – skąd się bierze?

Wirus ospy wietrznej znajduje się w naszym organizmie i uśpiony czeka w osłonkach nerwowych na moment, w którym system immunologiczny dziecka jest osłabiony. Wywołuje on nową, nieznaną dla organizmu infekcję, której wynikiem są czerwone, swędzące krosty na powierzchni całego ciała. Ospą zarazić można się jedynie poprzez bezpośredni kontakt z chorym poprzez drogę kropelkową lub powietrze – stąd też jej nazwa.

Czas inkubacyjny choroby wynosi od 2 do 3 tygodni. Po upływie tego czas następuje gorączka, ból mięśni i głowy, apatyczność, osłabienie, zmęczenie, a następnie czerwone plamki, które później wypełniają się przeźroczystym płynem i tworzą małe pęcherzyki. Choroba ustępuje sama po około 2 tygodniach. Sama w sobie nie jest groźna jednak jej przebieg jest bardzo uciążliwy ze względu na swędzenie. Właśnie z tego powodu dzieci najczęściej rozdrapują pęcherzyki, które po zniszczeniu przestają swędzieć, jednak mogą po nich zostać trwałe ślady i blizny. Jak więc ulżyć dziecku i zniwelować swędzenie?

dziecko chore na ospę wietrzną

Jakie leki na ospę wietrzną?

Przede wszystkim po pojawieniu się krostek na skórze dziecka lub choćby przy podejrzeniu, że ospa może wystąpić należy wybrać się z nim na wizytę u pediatry. Ten z pewnością przepisze leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a następnie przepisze też maść lub zawiesinę przynoszącą ulgę w swędzeniu, którą będziemy musieli smarować wszystkie krostki na ciele dziecka.

Sprawdza się tutaj dobrze znana mieszanka tlenku cynku i wody wapiennej oraz gencjana. Kiedy świąd skóry dziecka jest wyjątkowo uciążliwy lekarz zazwyczaj przepisuje lek przeciwhistaminowy, który łagodzi swędzenie i leczy ranki po rozdrapanych krostkach. W aptekach bez recepty dostaniemy także preparaty wysuszające krostki i zmniejszające swędzenie skóry.

lekarstwa na ospę wietrzną

Jak złagodzić swędzenie podczas ospy wietrznej?

Dodatkowa pomocą dla dziecka może być też polewanie go letnią wodą pod prysznicem lub kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej, nadmanganianu potasu (łyżeczka na litr ciepłej wody) lub w naparze z rumianku. Jeśli krosty występują także w buzi dobrym sposobem na złagodzenie objawów jest płukanka do jamy ustnej również z dodatkiem niewielkiej ilości sody oczyszczonej.

Podczas ospy ważna jest też higiena. Należy pamiętać, żeby myć dziecko częściej niż zwykle, regularnie prać i zmieniać mu ciuszki oraz bieliznę, a także pościel. Ubrania niech będą luźne i przewiewne, a paznokcie zawsze obcięte – zapobiegnie to rozdrapywaniu krost. W czasie ospy dziecko powinno przyjmować dużo płynów, jeść zupki, kleiki i kaszki.

krem brokułowy

Ospa wietrzna sama w sobie nie jest groźną chorobą. Jednak trzeba ją szybko i dobrze wyleczyć, gdyż powikłania, które mogą po niej wystąpić są o wiele groźniejsze. Powikłaniami po ospie wietrznej mogą być np. silne zmiany skórne, ospowe zapalenie móżdżku, zapalenie płuc, stawów lub powikłania zakrzepowo- zatorowe. Ospa jest też niebezpieczna dla kobiet w ciąży i ludzi, którzy nigdy na nią nie chorowali. Jeśli dojdzie do zarażenia się wirusem u takiej osoby najprawdopodobniej zachoruje ona na półpaśca.