Pływanie, rower, rolki, łyżwy… czego uczyć dziecko w wieku przedszkolnym?

autor Sandra Kożuchowska
378 x czytano

Dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym bardzo szybko się uczą i pochłaniają wiedzę, którą chcą natychmiastowo wykorzystać. Zaczynają stawiać pierwsze kroki w wodzie czy na rowerze, ale czego jeszcze można je nauczyć? Czy rolki, łyżwy czy narty są odpowiednie dla przedszkolaka? Kiedy najlepiej podjąć się nauki poszczególnych dyscyplin sportowych?

Kiedy nauczyć dziecko pływać?

Nie od dziś wiadome jest, że przebywanie w wodzie ma wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. W przypadku dzieci nie jest inaczej, ponieważ pozytywnie wpływa ona na rozwój ruchowy, jest formą gimnastyki, odciąża stawy i kręgosłup, a także rzecz jasna jest ciekawą rozrywką. Już niemowlaki wsadza się do wody, choć bardziej niż naukę pływania przypomina to po prostu zabawę. Rzeczywista nauka pływania zaczyna się dopiero w wieku około 2 lat, ale największy przełom następuje, gdy dziecko ma lat 4. O tym, jak nauczyć dziecko pływać przeczytasz na https://babychic.pl, warto jednak pamiętać, że każdy maluch rozwija się inaczej i powinno się do tego podejść na spokojnie i bez pośpiechu.

Jaki wiek najlepszy do nauki jazdy na rowerze?

Pierwsze rowerki dzieci otrzymują już w wieku około 2 lat, choć są one raczej w formie biegówek. Nie mają pedałów, a maluchy poruszają się, odbijając stopami od ziemi. Mimo wszystko jest to dobry start do właściwej nauki jazdy, którą można rozpocząć już w wieku 3 – 4 lat. Oczywiście należy pamiętać, że maluch powinien wykształcić umiejętności nie tylko pedałowania, ale i koordynacji ruchowej i równowagi.

Dzieci na rowerkach

Od kiedy warto zacząć naukę jazdy na rolkach?

Skoro rower, to może i rolki? Można zadać sobie jednak pytanie, czy jest to właściwy sprzęt dla przedszkolaka i jak się okazuje – jak najbardziej jest! Mało kto wie, ale naukę jazdy na rolkach mogą rozpocząć już nawet dzieci czteroletnie, choć znacznie częściej zaleca się wiek jednak nieco późniejszy, czyli ok. 5 – 6 lat. Chodzi przede wszystkim o to, że taki sprzęt jest jednak pewnym obciążeniem i nie dla każdego dziecka może być to łatwe i przyjemne.

Czy łyżwy są dobre dla przedszkolaków?

Jazda na łyżwach ma całkiem sporo zalet, wśród których znajduje się choćby poprawa koordynacji ruchowej, co oczywiście jest z dużą korzyścią także dla dzieci. I tutaj minimalny wiek do rozpoczęcia pierwszych lekcji określa się na około 4 – 5 lat. Młodszych dzieci nie powinno się wsadzać na lód przede wszystkim z racji delikatniejszych stawów.

O jakiego wieku można uczyć dziecko jazdy na nartach?

Skoro łyżwy to warto pomyśleć też o innym sporcie zimowym, czyli nartach, a może nawet snowboardzie. Uznaje się, że pierwsze kroki na nartach mogą stawiać już dzieci 3-letnie, ale wiele zależeć będzie od samego dziecka i jego przygotowania. Początkowe zajęcia i tak najczęściej polegają na nauce poprawnego stawiania kroków na nartach oraz to, jak właściwie się przewracać. Jazdę dzieci zaczynają nieco później i właściwe lekcje mogą zacząć się mniej więcej, gdy maluchy ukończą 5 lat. Sama nauka i tak z początku bardziej przypomina zabawę.

podobne tematycznie

zostaw komentarz