Zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, przychodzi czas na rozszerzanie diety. Wtedy pomocny jest schemat żywienia niemowląt. Jak go interpretować? Schemat żywienia niemowląt został opracowany przez ekspertów, aby ułatwić rodzicom i opiekunom początki rozszerzania diety dziecka. To drogowskaz obrazujący, kiedy i jak podawać pierwsze posiłki niemowlęciu.
• Schemat żywienia niemowląt – najważniejsze zalecenia
• O czym jeszcze warto pamiętać?
Dlaczego należy rozszerzać dietę niemowlęcia?
W pewnym momencie mleko mamy nie jest w stanie dostarczyć maluszkowi tyle energii, ile potrzebuje rosnący i intensywnie rozwijającym się organizm. Ponadto powoli wyczerpują się zapasy żelaza, które dziecko zgromadziło jeszcze w życiu płodowym. Dlatego nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniem życia dziecka należy zacząć rozszerzanie diety. Wtedy bardzo pomocny jest schemat żywienia niemowląt (przykładowy schemat żywienia niemowląt możesz pobrać tutaj: www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/materialy-do-pobrania), w którym zawarto najważniejsze informacje o tym, jakie produkty podawać maluszkowi w 1. roku życia. W 2016 roku zaktualizowano schemat tak, aby zawierał najnowsze wytyczne ekspertów ds. żywienia niemowląt i małych dzieci.
Schemat żywienia niemowląt – najważniejsze zalecenia
Podstawą w żywieniu niemowląt do ukończenia 1. roku życia jest mleko mamy.
- Rozszerzanie diety dziecka należy rozpocząć nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia.
- Jako pierwsze zaleca się podawanie maluszkowi jednoskładnikowego dania, najlepiej delikatnego w smaku warzywa, np. marchewki czy brokułów.
- Każdy nowy posiłek należy wprowadzać pojedynczo (co 3 – 5 dni) obserwując reakcję dziecka. W ten sposób jesteśmy w stanie sprawdzić, czy maluszek dobrze toleruje daną potrawę.
- Stopniowo należy zwiększać porcje, zaczynając od jednej łyżeczki, dochodząc do 2-3 posiłków uzupełniający w ciągu dnia, gdy dziecko skończy 9. miesiąc życia.
- Ważne jest dopasowywanie konsystencji do umiejętności dziecka. Rozszerzanie diety zaczynamy od gładkiego puree, stopniowo zwiększając kawałki składników posiłku, aby maluszek uczył się żuć pokarm – dzięki temu stymuluje aparat mowy do pracy.
- Rodzic decyduje o tym, co i kiedy poda dziecku, ale to dziecko decyduje, czy i ile posiłku zje.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Schemat żywienia niemowląt wskazuje także, jakie napoje rodzice powinni podawać swojemu dziecku.
Jeśli niemowlę jest karmione wyłącznie piersią, do 6. miesiąca życia nie trzeba podawać mu dodatkowych płynów. W tym okresie mleko mamy oprócz głodu zaspokaja także pragnienie niemowlaka. Po tym czasie dziecku należy podawać głównie wodę. Soki możemy podawać w ilości maksymalnie do 150 ml na dobę. Porcja takiego soku liczona jest razem z ilością spożytych w ciągu dnia owoców. Ważne jest, aby sok był w 100% z owoców, pasteryzowany, bez dodatku cukru.
Schemat żywienia niemowląt to cenne narzędzie dla rodziców i opiekunów, pomagające w zapewnieniu prawidłowego rozwoju dziecka poprzez odpowiednie żywienie. Ważne jest śledzenie aktualnych wytycznych i dostosowywanie się do indywidualnych potrzeb i reakcji własnego dziecka.
1 komentarz
Ja własnie z takiego schematu żywienia korzytstałam. Miała wydrukowany na lodówce – sprawdzał sie świetnie :)