Kobieca przypadłość – zapalenie pęcherza

autor Celinka Nawałka
253 x czytano

Zwykle objawia się częstym bieganiem do toalety, pieczeniem przy oddawaniu moczu i uporczywym parciem na pęcherz. Zapalenie pęcherza moczowego, bo o nim mowa to przypadłość bardzo męcząca i kłopotliwa. Niestety, w sposób wyjątkowy upodobała sobie kobiety. Wynika to głównie z kobiecej budowy anatomicznej.

Nigdy nie lekceważ zapalenia pęcherza!

Zapalenie pęcherza wydaje się być banalną infekcją. W rzeczywistości jednak taką nie jest. Nieleczone lub niedoleczone zapalenie pęcherza moczowego może prowadzić do zapalenia nerek oraz stanów zapalnych narządów rodnych. To z kolei prowadzi do niewydolności nerek i niepłodności. Dlatego też w momencie, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy zapalenia pęcherza, należy rozpocząć kurację leczniczą. Jak leczyć zapalenie pęcherza? O tym w dalszej części artykułu.

 

Co powoduje zapalenie pęcherza moczowego?

Przyjęło się, że zapalenie pęcherza bierze się z przeziębienia i siadania na zimnym kamieniu. Tymczasem, przypadłość ta wynika z zupełnie innych czynników. Chorobie sprzyjają: ciąża, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, kąpiele w basenie, powstrzymywanie oddawania moczu (np. w pracy), niewłaściwa higiena osobista oraz zbyt intensywna aktywność seksualna. Najczęściej przyczyną schorzenia jest pałeczka okrężnicy oraz inne bakterie jelitowe. Zakażenie bardzo często jest wywoływane przez drobnoustroje przenoszone drogą płciową, np. rzęsistek pochwowy, pałeczka pochwowa, bielnik biały. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest cukrzyca, obniżona odporność organizmu, przebyte lub obecne zapalenie górnych dróg moczowych, stosowanie doustnej antykoncepcji, wady anatomiczne w zakresie układu moczowego i menopauza. Infekcjom dróg moczowych sprzyjają też kamienie znajdujące się zarówno w nerkach, jak i w pęcherzu. Obserwuje się także pewną skłonność rodzinną do tego typu zakażeń.

Zapalenie pęcherza – częste objawy

Objawy zapalenia pęcherza są bardzo nieprzyjemne i kłopotliwe. Wśród najbardziej charakterystycznych wymienia się: częste oddawanie moczu, silne bóle w podbrzuszu, nieustające parcie na pęcherz. Typowe dla zapalenia pęcherza moczowego jest również pieczenie w trakcie oddawania moczu i wzrost temperatury ciała (stan podgorączkowy). Objawy zapalenia pęcherza dotyczą także samego koloru i zapachu moczu. Podczas choroby mocz pachnie inaczej niż do tej pory. Ma również inny kolor – ciemniejszy, wręcz czerwony. Przy silnym zakażeniu, pomimo bezustannego uczucia parcia na mocz, jego oddawanie odbywa się w bardzo niewielkich porcjach.

Pomocna terapia ciepłem

W leczeniu infekcji bardzo pomocna jest kuracja ciepłem. Ciepło poprawia ukrwienie śluzówki dróg moczowych i tym samym przyspiesza leczenie stanu zapalnego. Zalecane jest wygrzewanie się w łóżku z termoforem lub poduszką elektryczną – najlepiej w okolicy krzyża lub między udami. Wskazane są ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych, które działają rozluźniająco i przeciwbólowo. Ale uwaga! Kąpiel nie może trwać zbyt długo (10 minut wystarczy) i nie może być zbyt gorąca. Dobrze robi też wymoczenie nóg w ciepłej wodzie i nałożenie wełnianych skarpet.

Nie zapomnij o płynach!

Każdy lekarz na pytanie: jak leczyć zapalenie pęcherza, odpowie – wypijając dostatecznie dużo płynów. Dlaczego? Bo płyny rozcieńczają mocz i tym samym szybciej wypłukują bakterie z pęcherza moczowego. Poza tym, rozcieńczony mocz nie będzie powodował pieczenia podczas siusiania. Zaleca się wypijanie szklanki wody co pół godziny. Dobrze też sprawdzi się sok z czarnej porzeczki lub żurawiny, bo dzięki dużej zawartości witaminy C hamuje rozmnażanie się bakterii. Pomogą również zioła, szczególnie napar z pietruszki, który ma właściwości moczopędne i przeciwskurczowe. Unikać należy picia kawy i czarnej herbaty, gdyż działają one drażniąco na pęcherz moczowy.

Na ból pęcherza dobre nasiadówki

Objawy zapalenia pęcherza takie jak ból i pieczenie pomogą zminimalizować nasiadówki. Do tego celu można wykorzystać napary z ziół, wybierając te o działaniu antyseptycznym. Polecane są: skrzyp polny, szałwia i sosna. Genialnie sprawdzi się też rumianek, który działa kojąco, łagodząco, przeciwzapalnie. W połączeniu z bardzo ciepłą wodą szybko przynosi ulgę.

Pomocna furagina przy zapaleniu pęcherza

Jak leczyć zapalenie pęcherza? Sięgając po furaginę. Furagina to bardzo skuteczny, jednocześnie bardzo bezpieczny środek na zapalenie dróg moczowych. Działa bakteriobójczo wobec wielu szczepów bakterii, w tym najpopularniejszej sprawczyni infekcji dróg moczowych – bakterii E.Coli. Furagina zwalcza nieprzyjemne objawy i jednocześnie przyczyny zakażenia dróg moczowych. Hamuje rozwój i namnażanie bakterii. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: neofuragina.pl.

Zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość bardzo uciążliwa. Lepiej jej zapobiegać niż później leczyć. Warto wiedzieć, że istnieje wiele sposobów zapobiegania zakażeniom dróg moczowych. Najważniejszym z nich jest dbanie o zdrowie układu moczowego każdego dnia, niezależnie od okoliczności. Pomocne jest picie dużej ilości płynów, częstsze korzystanie z prysznica zamiast kąpieli, unikanie produktów mogących podrażnić cewkę moczową (np. kobiece preparaty perfumowane czy nylonowa bielizna). Bardzo ważna jest codzienna higiena miejsc intymnych. Ale uwaga! Przesadna higiena też nie jest dobra, bo może zniszczyć florę fizjologiczną, która stanowi naturalną ochronę przed infekcjami. Podmywanie się dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Warto także wzbogacić codzienną dietę o żurawinę, która słynie ze swoich dobroczynnych właściwości na zdrowie układu moczowego.

podobne tematycznie

1 komentarz

marta 28 listopada 2016 - 08:39

Zawsze warto zapobiegać niż leczyć, ale nie zawsze się da. Często
problem z pęcherzem to u mnie wyjście w krótkiej kurtce zamiast
płaszcza. Oczywiście jak ktoś bierze urofuraginum, to także kurację
nalezy doprowadzić do końca, to wydaje się oczywiste. Wspomnianą
żurawinę stosuje, bo ona jest dobra nie tylko na pęcherz.

odpowiedz

zostaw komentarz