Problemy w małżeństwie to niestety coraz częściej spotykana sytuacja. Stale rośnie liczba rozwodów, które bardzo silnie odbijają się na psychice małżonków. Nie bez znaczenia jest również to, w jakiej atmosferze przebiega sam rozwód, czy poprzedzony jest separacją i czy alimenty zostały od razu ustalone, lub też konieczne będą kolejne spotkania na sali sądowej. Dużą rolę odgrywa w tym wypadku adwokat rodzinny.
- Kiedy warto poprosić o pomoc adwokata rodzinnego?
- Separacja czy rozwód?
- Kiedy można dostać alimenty?
Kiedy warto poprosić o pomoc adwokata rodzinnego?
Adwokat rodzinny to osoba zajmująca się prawem rodzinnym, mogąca reprezentować swoich klientów w sądzie. Prawnicy wybierający ten dział prawa specjalizują się w takich sprawach, jak rozwody, separacje, podział majątku, ustalanie kontaktów z małoletnimi dziećmi, ustalanie władzy rodzicielskiej, czy alimenty. Warto zatem skontaktować się z kimś takim już na etapie planowania rozstania z aktualnym małżonkiem lub małżonką. Adwokat rodzinny to wsparcie i fachowa porada na wielu etapach zakończenia małżeństwa (adwokatrodzinny.wroclaw.pl), jako osoba postronna potrafi on ocenić zaistniałą sytuację obiektywnie i tak poprowadzić sprawę, aby jej wyrok był korzystny dla jego klienta.
Przy wyborze odpowiedniego adwokata warto kierować się tym, czy posiada on niezbędne doświadczenie. Bardzo ważne jest również to, abyśmy potrafili z łatwością nawiązać z nim kontakt. Dobra komunikacja między adwokatem a klientem znacznie ułatwia znalezienie najlepszego sposobu na poprowadzenie sprawy rozwodowej.
Separacja czy rozwód?
Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej sytuacji, jednak bardzo często małżonkowie chcąc dać sobie jeszcze szansę decydują się na separację. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że separacja pociąga za sobą poważne skutki w postaci postanowień sądowych, które mogą przypominać rozwód. Zanim sąd wyda orzeczenie o separacji, przesłuchane muszą zostać obie strony. Konsekwencją podjęcia tego kroku jest rozdzielność majątkowa, możliwość nałożenia alimentów na jedną ze stron oraz wyłączenie z dziedziczenia.
Zasadnicza różnica pomiędzy separacją a rozwodem polega na tym, że rozwód definitywnie kończy małżeństwo i daje byłym małżonkom możliwość ponownego zawarcia małżeństwa, natomiast separacja na to nie zezwala. Można natomiast znieść separację i „wskrzesić” stare małżeństwo.
Kiedy można dostać alimenty?
Kwestia alimentów jest dość skomplikowana, najczęściej przyznawane są w sytuacji, gdy małżeństwo posiada niepełnoletnie dzieci, które pozostają pod opieka jednego z małżonków. Ponadto małżonek, który żyje w niedostatku i nie został uznany za wyłącznie winnego separacji lub rozwodu może żądać od drugiego małżonka alimentów. Aby otrzymać alimenty należy m.in. udokumentować swoje wydatki i dowieść, że dochody nie pozwalają na zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb. W tym wypadku bardzo przydaje się pomoc adwokata rodzinnego, który potrafi odpowiednio pokierować taką sprawą.
Pomoc adwokata rodzinnego może być nieoceniona w trakcie separacji, rozwodu oraz przy ustalaniu alimentów, oferując nie tylko pomoc prawną, ale także emocjonalne wsparcie w trudnym czasie.