Młoda mama wraca do pracy – jakie wsparcie oferuje pracodawca, prawo pracy…?

autor Kamila Kucharczyk
383 x czytano

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest łatwym zadaniem. Trzeba ponownie wdrożyć się w obowiązki lub, co gorsze, rozpocząć pracę w całkowicie nowym miejscu. Jak się do tego przygotować? I na jakie wsparcie można liczyć ze strony pracodawcy?

Powrót do pracy po macierzyńskim a przepisy

Kodeks pracy w szczególności chroni kobiety, które są w ciąży. Pracodawca nie może ich w tym czasie zwolnić (dotyczy to także urlopu macierzyńskiego). Ponadto trzeba wiedzieć o tym, że kobiet ciąży nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, nie wolno im także zmieniać warunków pracy.

Co ciekawe, jest to niezgodne z prawem nawet wtedy, gdy przyszła matka wyrazi na to zgodę, więc zarówno pracodawca, jak i pracownica powinni o tym pamiętać. Natomiast jeśli badania lekarskie przeprowadzane w trakcie ciąży nie mogą odbyć się poza godzinami pracy, kobiecie przysługuje prawo do płatnego zwolnienia na ten czas z obowiązków.

A ci w przypadku powrotu po urlopie macierzyńskim? Pracownica ma zagwarantowany powrót na to samo stanowisko lub, jeśli jest to niemożliwe, podobne, przy czym warunki zatrudnienia (w tym wynagrodzenia), nie mogą zmienić się na gorsze.

Co więcej, kobiety karmiące mają prawo do dwóch 30-minutowych przerw pracy.

A czy można zwolnić młodą matkę, która wróciła do pracy? Tak, jeśli nie ma to charakteru dyskryminacji – czyli dotyczy do sytuacji, gdy pracodawca z powodu rażących zaniedbań ma prawo zwolnić pracownika.

Praca dla młodych mam

Czasami zdarza się tak, że ze względu na charakter lub godziny pracy, a także lokalizację firmy (np. w innym mieście), młode mamy same decydują się na rozwiązanie umowy. Czy mogą w takiej sytuacji liczyć na inne, lepsze zatrudnienie?

Zdecydowanie tak! Szczególnie, że w szybki sposób można sprawdzić ogłoszenia o pracę dla młodej mamy na praca.money.pl, gdzie codziennie publikowane są nowe oferty. Wynika to m.in. z dużego zapotrzebowania na pracowników na rynku pracy, szczególnie tych wykwalifikowanych.

Pracodawcy też częściej zdają sobie sprawę z tego, że młode matki, choć zwykle mniej dyspozycyjne, są bardziej zdeterminowane do podjęcia pracy i wykazania się swoimi kwalifikacjami. Zwłaszcza, że często jest mowa o młodych, wykształconych kobietach, które po urodzeniu dziecka chciałaby móc dalej rozwijać swoją karierę. A czy mogą liczyć na wsparcie w miejscu pracy?

Kobieta w pracy

Wsparcie dla młodych mam w miejscu pracy

Jak już zostało to wspomniane, obecny rynek pracy jest bardziej atrakcyjny dla pracowników, niż jeszcze kilka lat temu. Dlatego pracodawcy muszą wychodzić z inicjatywą, by znaleźć i zatrzymać kompetentne osoby. Z tego względu często też oferują wsparcie dla młodych mam. A jakie?

Elastyczny lub zmianowy tryb pracy, pozwalający dostosować godziny spędzane w firmie do potrzeb kobiet, a także prywatna opieka medyczna są jednym z najczęściej przyznawanych benefitów. Natomiast w dużych przedsiębiorstwach, korporacjach, tworzone są żłobki, klubiki dla dzieci, w których można zostawiać maluchy pod opieką profesjonalnych opiekunek na czas pracy.

podobne tematycznie

1 komentarz

Laura 15 lutego 2019 - 14:09

A jak sobie radzicie psychicznie z powrotem do pracy? Potrzebujecie sporo czasu, żeby się na nowo zaaklimatyzować? Bo ja to nawet po weekendzie mam trudno powracać do zawodowych obowiązków ;)

odpowiedz

zostaw komentarz