Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej – co trzeba wiedzieć?

autor Zuzanna Knaus
414 x czytano

Mimo że prowadzenie księgowości w jednoosobowej firmie nie jest zbyt trudne, to może być bardzo czasochłonne. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest obciążony wieloma obowiązkami. Sprawdź, o czym musi wiedzieć, a także jaką formę księgowości warto wybrać, prowadząc jednoosobową firmę.

Jaka księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jak prowadzić księgowość w firmie jednoosobowej? Mamy na to dwa sposoby: możemy sami się tym zajmować lub skorzystać z usług sprawdzonego biura rachunkowego. Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest zbyt skomplikowana, jednak korzystając z usług biura, możemy zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, a także uniknąć nieprzyjemności związanych z nieznajomością pewnych przepisów podatkowych. A jaki zakres usług oferują takie biura rachunkowe? Księgowość w małej firmie to m.in pomoc przy rozliczeniach podatkowych, przechowywaniu dokumentacji firmowej czy prowadzeniu różnych ewidencji.

księgowość-w-jednoosobowej-firmie

Obowiązki księgowe w jednoosobowej firmie

Jakim obowiązkom księgowym podlega przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą? Zależy to przede wszystkim od wybranej przez niego formy opodatkowania. Może rozliczać się z urzędami na podstawie ryczałtu lub księgi przychodów i rozchodów. Ryczałt ewidencjonowany obliguje do księgowania przychodów firmy, z kolei KPiR do ewidencjonowania sprzedaży i wydatków danego przedsiębiorstwa.

Do obowiązków, jakie ciążą na przedsiębiorcy prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą należy: prowadzenie rejestrów VAT, prowadzenie ewidencji wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także przebiegu pojazdu (o ile przedsiębiorca wykorzystuje samochód prywatny do celów związanych z prowadzeniem firmy). Przedsiębiorca musi także pamiętać o odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy oraz opłacaniu składek ZUS w wyznaczonym terminie. Dodatkowo musi odpowiednio przechowywać dokumentacje księgowo-finansową firmy.

Koszt księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej

Koszt prowadzenia księgowości w jednoosobowej firmie zależy od tego, czy zdecydujemy się zajmować tym sami, czy poprosimy o pomoc profesjonalne biuro rachunkowe. W przypadku wynajęcia biura księgowego dla jednoosobowej firmy, trzeba liczyć się z miesięcznym kosztem około 90 złotych, w zależności od ilości księgowanych dokumentów kosztowych. Z kolei przedsiębiorca, który zdecyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości, może skorzystać ze specjalnych programów dostępnych na rynku. Taki program do samodzielnego prowadzenia księgowości kosztuje około 50 złotych miesięcznie.

Jak widać koszty prowadzenia księgowości mogą się znacznie różnić. Jednak podejmując decyzję, warto pamiętać, że korzystając z usług biura rachunkowego nie trzeba znać się na księgowości, by legalnie prowadzić działalność gospodarczą. Można także zaoszczędzić sporo czasu i przeznaczyć go na działania mające na celu dalszy rozwój firmy.

podobne tematycznie

zostaw komentarz