Zarabianie na blogu a urlop wychowawczy? Czy na blogu można zarabiać?

autor Sandra Kożuchowska
237 x czytano

Prowadzenie blogów stało się bardzo popularne, szczególnie w momencie, gdy zaistniała możliwość zarabiania na tym. Nie jest to oczywiście łatwe i nie każdy posiadacz bloga ma z tego tytułu przychody. Co jednak z matkami, które są na urlopie wychowawczym? Czy mogą zarabiać w ten sposób? Co mówi o tym prawo?

Czy będąc na urlopie wychowawczy można zarabiać?

Jeżeli w kontekście zarabiania mamy na myśli pracę zawodową, wówczas odpowiedź jest jedna – nie – będąc na urlopie wychowawczym, kobieta nie może podejmować w tym czasie żadnej pracy objętej umową. Ten czas ma być przeznaczony na całkowitą opiekę nad dzieckiem i przepisy kodeksu pracy są w tym względzie dość jasne. Mimo wszystko nie przekreśla to całkowicie możliwości dodatkowego zarobku i kodeks uwzględnia prawo do podjęcia pracy lub inną działalność, jeżeli nie przekreśla to osobistej opieki nad dzieckiem. Mowa jest tu więc przede wszystkim nie tylko o zarabianiu, co dorabianiu i można się na to zdecydować u dotychczasowego pracodawcy, innej firmy, a także poprzez podjęcie własnej działalności gospodarczej.

Będąc mamą na urlopie wychowawczy możemy więc podjąć pracę, ale wyłącznie na określonych warunkach. Zalicza się do tego także prowadzenie bloga, który można włączyć do działalności nieewidencjonowanej (nierejestrowanej).

Czym jest działalność nierejestrowana?

Przepisy o działalności nieewidencyjnej weszły w życie w 30 kwietnia 2018 roku i oznaczają tyle, że umożliwia się w ten sposób niskoprzychodową aktywność gospodarczą, która nie musi być wpisywana do rejestru CEiDG. Mówiąc o niskoprzychodowej aktywności, ma się na myśli limit, który określany jest na poziomie 50% minimalnego wynagrodzenia miesięcznego. Innymi słowy, jeżeli obecnie stawka minimalna wynosi 2250 zł brutto, oznacza to, że możemy na tej podstawie zarobić do 1125 zł. Jeżeli nas miesięczny przychód przekroczy tę granicę, wówczas należy zgłosić działalność do CEiDG.

Tym samym będąc na urlopie wychowawczym matka może podjąć się dodatkowego zarobku, w określonych limitach, w tym zarabiania poprzez blog.

Strona bloga otwarta na tablecie

Czy na blogu można zarobić?

Można jak najbardziej, choć jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się to niemożliwe. Obecnie jeżeli blog ma duży zasięg i odpowiednie kontakty, wówczas może stać się on kopalnią pieniędzy, a przynajmniej dobrym źródłem na dodatkowy zarobek. Nie jest to oczywiście łatwe i przy takiej ilości blogów jaką mamy, należy się odpowiednio wyróżnić, by mieć na to szansę. Możliwości oczywiście jest kilka i jak zarabiać na blogu dowiesz się czytając premiadlaciebie.pl, serwis o zarabianiu i finansach. Oczywiście w przypadku blogów o zarobkach będzie decydowały takie kwestie jak temat, widoczność oraz ilość odwiedzających.

Jak zarabiać na blogu?

Tworzenie bloga wydaje się być prostą rzeczą, ale taką nie jest. Musi on nie tylko przyciągać uwagę szatą graficzną, ale i odpowiednią treścią, która powinna być dokładnie przemyślana. Wpisy muszą być poprawne i dotykać tematów, które mogą zainteresować odbiorców. Szukając sposobów na zarobek poprzez bloga można wymienić tutaj kilka popularnych możliwości, do których zalicza się: współpraca z markami, udostępnienie powierzchni reklamowej, linki afiliacyjne (odnośniki do produktów) czy poprzez sprzedaż własnych produktów. Na dodatkowy zysk można też liczyć, gdy blog połączony jest także z mediami społecznościowymi jak facebook, twitter czy instagram, które również są źródłem reklamy i możliwością szerszego dostępu do czytelników i klientów.

Jak widać możliwości są, potrzeba tylko chęci i wytrwałości, wówczas czas spędzony na urlopie wychowawczym będzie szansą na rozwinięcie skrzydeł i zyskania dodatkowych pieniędzy. Te jednak nie przyjdą same, a żeby blog mógł zarabiać, trzeba się o to postarać.

podobne tematycznie

zostaw komentarz