Stalking w internecie – co to takiego? Jak się chronić? Gdzie szukać pomocy?

autor Kamila Kucharczyk
826 x czytano

Stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku, stalking wprowadzono do systemu prawa karnego i od tego czasu uznawane jest za przestępstwo. Na czym dokładnie polega stalking? I jak bronić się przed uporczywym nękaniem w internecie?

Co to jest stalking?

Stalkingiem nazywane jest uporczywe nękanie innej osoby, wzbudzanie w niej poczucia zagrożenia oraz naruszanie jej prywatności. Dotyczy to również podszywania się pod inną osobę lub wykorzystywania jej wizerunku oraz danych osobowych w celu wyrządzenia szkody osobistej lub majątkowej.

Za stalking uznawane są takie zachowania jak prześladowanie, nieustannie wykonywanie głuchych telefonów, pisanie obraźliwych SMS-ów, śledzenie, obserwowanie czy nachodzenie. Stalking to przestępstwo, które także dotyczy internetu, a wraz z upowszechnieniem się serwisów społecznościowych można zauważyć wzrost ilości tego typu spraw zgłaszanych na policję.

Media społecznościowe

Jaka kara za uporczywe nękanie?

Dzięki temu, że stalking został uznany w prawie karnym za przestępstwo, może podlegać karze pozbawienia wolności. Jaki jest jej wymiar? Wyrok do 3 lat pozbawienia wolności może uzyskać przestępca, który dopuścił się uporczywego nękania oraz podszywał się pod inną osobę. Prawo karne przewiduje możliwość pozbawienia wolności od roku do 10 lat, w przypadku gdy osoba nękana targnęła się na własne życie.

Stalking w internecie – na czym polega?

Zanim serwisy społecznościowe, których członkowie tak chętnie podają informacje na temat swojego życia osobistego się upowszechniły, stalkerzy wykorzystywali do swoich działań głównie skrzynkę pocztową – wysyłali obraźliwe lub groźne maile, nawet do kilkunastu razy dziennie.

Obecnie przybrało to nieco inną formą – dochodzi do zakładania profili, np. na Facebooku, przy pomocą których podszywają się pod swoją ofiarę lub wykorzystują jej profil do wysyłania niepokojących wiadomości. Często nie wystarczy zablokowanie konkretnej osoby, ponieważ stalker zakłada wtedy nowe konta, przy pomocy których szykanuję wybraną osobę.

W ten sposób można również śledzić swoją ofiarę – podglądać, do jakich wydarzeń dołącza, co komentuje, jakie zdjęcia dodaje, często oznaczając siebie w konkretnym miejscu. To niestety kopalnia wiedzy dla stalkera, dlatego warto wiedzieć, jak się przed tym bronić.

Jak się bronić przed szykanowaniem i śledzeniem w internecie?

Najważniejszą kwestią, jest niepodawanie swoich danych osobowych do publicznej informacji. Z tego względu wiele osób tworzy fikcyjne nazwy profili, nawiązujące jedynie do ich personaliów, np. Mil Be – dzięki temu trudniej jest kogoś znaleźć. Następny krok to wykonanie prywatnych ustawień – w większości serwisów istnieje możliwość zablokowania widoczności profili, przy czym wyjątkiem jest grono znajomych. To oczywiście nie rozwiązuje problemu, jeśli stalkerem jest ktoś z Twojego otoczenia.

Dlatego lepiej nie podawać w internecie danych umożliwiających odnalezienie Twojego miejsca zamieszkania, szkoły czy pracy – dotyczy to także zdjęć, na których widoczne są cechy charakterystyczne danej lokalizacji. Może wydawać się to przesadą, ale jeśli weźmie się pod uwagę, że obecnie co 10 osoba deklaruje, że była nękana przez internet, to takie zachowanie wydaję się być uzasadnione.

Ofiary stalkingu – gdzie szukać pomocy?

Jeśli jesteś ofiarą stalkingu, nie bój się zwrócić o pomoc. Zacznij od zgłoszenia sprawy na policję, ponieważ postępowanie karne można rozpocząć dopiero na wniosek pokrzywdzonego. Jeśli to zrobisz – sprawa dalej toczy się z urzędu. Gdy uda się odnaleźć i podstawić przed sąd stalkera, skorzystaj z pomocy prawników, którzy mają doświadczenie w takich sprawach. Dzięki temu łatwiej udowodnisz winę sprawcy przestępstwa, co zwiększa szansę na uzyskanie wysokiego wyroku dla niego. Możesz podjąć również próbę uzyskania zadośćuczynienia za uporczywe nękanie.

podobne tematycznie

zostaw komentarz